Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Загроза на Лиманському напрямку, Рамштайн і Покровськ: події фронту на тижні

Цього тижня у Брюсселі відбулась зустріч у форматі Рамштайн, під час якої партнери оголосили про рекордний обсяг допомоги Україні, також були й заяви щодо посилення ППО та створення коаліції РЕБ.

Крім того, було взято у полон громадян Китаю, що, за словами Зеленського, є розпаленням більшої проблеми.

На лінії фронту ситуація також не стоїть на місці – Сили оборони перешкодили формуванню наступального кулаку на Курщині. На Покровському напрямку кількість бойових зіткнень росте, а на Лиманському напрямку РФ перейшла декілька водних перешкод, що є певним загрозливим чинником.

Зараз дивляться

Що означають ці та інші події та як вони позначаються на лінії зіткнення – Фактам ICTV розповіли військові експерти Михайло Жирохов і Павло Нарожний.

Рамштайн

11 квітня у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулася зустріч у форматі Рамштайн, під час якої було зроблено низку заяв про посилення допомоги Україні.

Так, міністр оборони Великої Британії Джон Гілі оголосив про рекордний обсяг допомоги Україні – понад €21 млрд.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив про надання Києву нового пакету військової допомоги.  До нового пакету увійшли системи IRIS-T і ракети до них, танки Leopard і не тільки.

До того ж, стало відомо, що Нідерланди виділяють Україні €150 млн на посилення ППО.

– По-перше, потрібно сказати, що будь-яке засідання Рамштайн, з досвіду, має певні рішення, які не оголошуються публічно. Тому про ті рішення, які ухвалено, і стратегічні, і тактичні – на Рамштайні, ми можемо дізнатися лише через пів року, або взагалі нічого про це не дізнатися, – повідомив військовий експерт, історик Михайло Жирохов.

До того ж, за його словами, те, що Рамштайн відкрила і провела Велика Британія, демонструє, що Європа почала втілювати у життя певні зобов’язання, які взяла на себе під час минулого засідання у січні.

Також Німеччина та ще 10 країн оголосили про створення коаліції РЕБ для України. У Міністерстві оборони України повідомили, що Коаліція РЕБ зосередиться на закупівлі обладнання, навчанні та підготовці фахівців, розробці політик та доктрин у сфері РЕБ.

На думку Жирохова, це, звісно, гарна ініціатива, однак західні засоби РЕБ не мають актуальної інформації та бойового досвіду, яка б дозволила використовувати їх настільки ж ефективно, як і вітчизняні.

– Тому що вітчизняні виробники, певна їх частина, працюють напряму з військовими, вони бачать зміни в ситуації. РЕБ – це дуже-дуже така крихка тема, бо зміна якихось діапазонів використання БПЛА, їякихось технічних моментів, призводить до того, що РЕБи, які поставлені пів року чи рік тому, перетворюються просто на цеглу, яку використовувати не можна, – додав він.

Тобто для ефективного застосування РЕБ потрібен контакт саме з військовими, які цим займаються на фронті, зауважує військовий експерт. Він каже, от чи є такі у західних виробників – нині відкрите питання.

Ситуація на Курщині та наступ на Сумщину, Харківщину

На Курщині у середньому відбувається найбільша кількість боїв, цей напрямок залишається важким.

Як зауважив президент Володимир Зеленський цього тижня, українські військові не дали РФ сформувати наступальний кулак на Курщині. За його словами, спочатку Росія переміщала у Курську область військових, щоби потім піти в наступ на Сумський напрямок, однак Сили оборони завадили планам ворога.

– Вони закінчували це переміщення для наступу на Сумський напрямок. Треба було трішки змінити їхні плани. Відповідно, було здійснено певні кроки в Курській області, де вона межує з Бєлгородським напрямком. Ці кроки були зроблені нашими воїнами, що розтягнуло і не дало сформувати росіянам наступальний “кулак” у тому вигляді, на який вони розраховували, – сказав глава держави.

Також, як повідомив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, наступ Росії на Харківську та Сумську області фактично вже розпочався.

–  Майже тиждень ми спостерігаємо збільшення майже вдвічі кількості наступальних дій противника на всіх основних напрямках, – уточнив він.

Оцінюючи ситуацію на фронті загалом, Сирський зауважив, що стратегічний наступ РФ продовжується.

За словами військового експерта Павла Нарожного, наразі про жодні повномасштабні вторгнення у Сумську та Харківську області не йдеться.

– Все, на що ворог спромігся, це лише зайти у два села Сумської області – Новеньке та Басівка, і то він їх не контролює. Туди заходять окремі диверсійні групи і роблять безуспішні спроби там закріпитися, – зауважив експерт.

Нарожний зауважив, що наразі наш контингент розташований уздовж кордону між Сумською і Курською областями, окремі села контролюються на території Бєлгородщини. Він наголосив, попри спроби ворога звільнити повністю Курську область, йому це не вдається.

Покровський і Краматорський напрямки

На Покровському напрямку кількість бойових зіткнень щодня збільшується, але територій ми не втрачаємо.

Речник ОСУВ Хортиця Віктор Трегубов зауважив, що росіяни намагаються обійти Покровськ із півдня, але ЗСУ стримують атаки ворога. Він зауважив, що оборона Покровська залишається міцною. Збройні сили ефективно утримують позиції, знищуючи великі обсяги ворожої живої сили та техніки.

 

За словами Павла Нарожного, спроби РФ обійти місто є стандартною практикою.

– Пробитися в лоб ворог не може, бо це дуже важко, міські бої дуже нелегкі. Але по флангах, тобто через поля, степи, де кількість наших бійців набагато менша, противник намагається протиснути. Там наші фланги прорвати легше, ніж через Покровськ, – додав він.

Як зауважив Нарожний, попри те, що у ворога були успіхи на цих флангах, ситуацію вдалося стабілізувати і наразі там немає якоїсь великої небезпеки.

До того ж, зросла активність окупантів поблизу дороги між Покровськом і Костянтинівкою.

– РФ постійно намагається пробитися через трасу Покровськ – Константинівка. Якщо ми дивимося на карту, то західніше від Покровська пролягає траса Мирноград – Константинівка. Там залізниця йде вздовж всієї траси, а також є автодорога. Це дві дуже важливі артерії для нас. І вся ця битва за Покровськ – це саме про автомобільну та залізну дороги, – зауважив військовий експерт.

Якщо РФ проб’ється через трасу Покровськ – Костянтинівка, це означатиме падіння Слов’янсько-Краматорської  агломерації. Як наслідок, ми не зможемо постачати нашим бійцям боєприпаси, необхідну зброю тощо. Наразі там ситуація стабільна.

Лиманський напрямок та ситуація на Запоріжжі

Наразі набагато небезпечніша ситуація не на Покровському напрямку, оскільки він дуже гарно контролюється. Більше загрозлива обстановка на Лиманському напрямку.

– Це тил, по суті, наших оборонців у Харківській області. У ворога там є плацдарм. РФ перейшла декілька водних перешкод. І, на жаль, у них є хоч і невеликі, але все ж таки успіхи на цьому напрямку. Наразі Лиманський напрямок небезпечніший, аніж Покровський, – зауважив Нарожний.

На Запорізькому напрямку та Півдні ворог постійно атакує, однак про підготовку наступальних дій з боку противника не йдеться. За його словами, прорвати нашу оборону там наразі практично нереально, оскільки ворогу логістично важко забезпечити свої війська на цьому напрямку необхідною технікою та іншими важливими для бойових дій ресурсами.

– Як везти снаряди на Південь України? Можна, звісно, вздовж Азовського моря, де є залізниця, але вона дуже близько до лінії фронту, приблизно за 30-40 км від лінії зіткнення. Та до неї може дістати артилерія. Закінчується ця логістична артерія у Мелітополі, який дуже близько до Херсона, це означає, що постачання з РФ можуть накрити за допомогою HIMARS, наприклад, – розповів Нарожний.

 

Тому возити велику кількість техніки через дорогу, яка йде вздовж лінії фронту, важко, зауважує експерт. Тож воює ворог на напрямках, які дуже близько до кордону з РФ, там, де краща логістика – це Донбас, Сумська, Харківська області.

– Тож те, що відбувається на Півдні, це більше про відволікання уваги наших військ, вони сковують наші сили, оскільки ми вимушені там стояти і відбивати атаки, – наголосив військовий експерт.

Взяття у полон громадян Китаю

Цього тижня на території Донецької області було взято у полон двох громадян Китаю. Один із фігурантів, безробітний 1991 року народження, був завербований представником РФ безпосередньо у Китаї. Інший, 1998 року народження, приїхав до РФ у грудні 2024-го нібито з туристичною метою.

Уже наступного дня, 9 квітня, офіційний Пекін відреагував на взяття у полон китайських громадян, заявивши, що “перевіряє ситуацію” разом із Україною.

За словами президента, китайців у складні російської армії значно більше, ніж двоє. Як зауважив Зеленський, залучення громадян Китаю у війну – це розпалення більшої проблеми.

– Китайське питання серйозне. Є 155 людей із прізвищами, з паспортними даними, – 155 громадян Китаю, які воюють проти українців на території України. Ми збираємо інформацію, вважаємо, що їх більше, набагато. Щодо цих 155 є паспортні дані, звідки вони, їхні китайські документи, вік тощо. Також місця служби: 70, 71, 255 мотострілецькі полки тощо, – повідомив президент.

Як зауважив Павло Нарожний, Україні це може трохи допомогти у певних перемовинах, але тиснути на Китай найманцями точно не вийде.

– Коли ми порівнюємо їх із військовими з Північної Кореї, то треба розуміти, що КНДРівців на війну приїхало 12 тисяч і вони прибули у межах регулярної армії. А у ситуації з китайцями, яких взяли у полон, ознак того, що це регулярні війська поки що немає. Це, з великою ймовірністю, найманці.

Якщо візьмуть, скажімо, якогось офіцера, у якого з собою буде військовий квиток, і він скаже, я командував підрозділом ось цим, чи візьмуть солдата, який скаже, ось мій військовий квиток армії Китаю, ось я прибув сюди із взводом такої-то бригади, тоді це матиме геть інше забарвлення, – додав військовий експерт.

Він нагадав, що таких найманців у війні ми вже бачили – це й непальці, і чилійці, і колумбійці.

– Ми ж не можемо сказати, що воюємо з Чилі  чи з Колумбією, коли ми там одного взяли найманця, – додав експерт.

Тому, на думку Нарожного, ще дуже рано робити певні висновки, хоча це й дуже неприємний факт. Він наголосив – так, це найманці, але це не армія Китаю.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-13 19:00:00