Забави на Андрія: що таке калита та навіщо її кусати
30 листопада відзначають важливе церковне свято – День Андрія Первозванного, яке також називають Андріїв день або Калита. Зауважимо, що дата зсунулася через перехід православної церкви на новий календар. Раніше День Андрія припадав на 13 грудня.
Попри те, що це християнське свято, традиції і обряди в цей день носять дохристиянський характер. Відомо, що ніч на Андрія дівчата ворожили на судженого. Хлопці ж могли бешкетувати і робити збитки, оскільки в той період їм все прощалося.
Згідно з традиціями, ввечері напередодні свята самотні дівчата і хлопці з усього села сходилися в один будинок і влаштовували Андрієві вечорниці. Вони розповідали різні історії, жартували, грали і чекали опівночі – час, коли потрібно ворожити.
Що таке калита
Основною розвагою на Андріїв день була Калита. За описом етнографів, веселощі отримали таку назву від великого круглого обрядового коржа, що символізував сонце. До тіста додавали мед, прикрашали згори маком, горіхами та калиною.
Пекли калиту дівчата разом: кожна приносила жменю борошна, воду і щось для оздоблення. Місили тісто по черзі – від найстаршої дівчини до наймолодшої. Робили калиту доволі твердою, щоби було важко вкусити.
Коли печуть калиту
Пекли калиту дівчата перед вечорницями, щоби дочекатися хлопців та почати забави. У самому коржі перед тим, як поставити в піч, обовʼязково робили дірку.
Потім вже у готову випічку протягували червону нитку або стрічку. Її підвішували високо до стелі посеред будинку, щоб хлопці могли в стрибку дістати корж зубами. Так калита займала чільне місце у святкових розвагах.
Навіщо кусати калиту на Андрія 2024
Одного з учасників свята робили вартовим. Він запрошував хлопців вкусити калиту, намагаючись їх розсмішити і смикаючи за нитки, щоб всіляко перешкодити це зробити. Хлопці ж брали кочергу, якою імітували коня і бігли до коржа.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
За правилами, хапати калиту руками не можна. Вважалося, що на того, у кого вийшло відкусити корж і не розсміятися, чекає щасливе одруження. Тих, хто сміявся чи не міг вкусити, мазали сажею. У згадках лишилися розповіді про те, що хлопці навіть сідали один на одного та їхали так до калити, щоби збільшити шанси дістати її та вкусити.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-30 08:25:00