Яка ціль 15-годинної атаки РФ та чому БпЛА залетіли у Білорусь – пояснення експерта
Російські окупанти здійснили одну з найдовших атак дронами по Україні. Вона тривала загалом близько 15 годин. Останній дрон вдень 21 серпня зафіксували в Івано-Франківську, після чого пролунав відбій повітряної тривоги.
Як відзвітували у Повітряних силах ЗСУ, Росія запустила 69 ударних БпЛА типу Shahed з Приморсько-Ахтарська, Єйська та Курська.
Загалом сили ППО збили 59 дронів у межах Хмельницької, Полтавської, Черкаської, Київської, Вінницької, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Донецької, Кіровоградської, Сумської та Чернігівської областей.
Ще 16 ворожих БпЛА було втрачено локаційно. У Повітряних силах припустили, що, ймовірно, ударні дрони упали під впливом радіоелектронних засобів протидії.
Яка мета 15-годинної атаки дронами по Україні
Авіаексперт та провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені О.К. Антонова Валерій Романенко пояснив Фактам ICTV, що основна мета російських атак – це перевірка, як довго ППО може спостерігати за цими дронами, скільки часу вони протримаються у нашому повітряному просторі до ураження.
– Тобто чи всі райони у нас настільки щільно прикриті ППО, що дрон пролітає крізь райони, вціліти не може за визначенням. Дрон сам по собі летить кілька годин, якщо не здалека запущений, не з Криму. Швидкість дрона Shahed-136 приблизно 200 км на годину. Порахуйте, скільки йому летіти до Вінниці, Києва, інших міст. Можна визначити, скільки він може триматися у повітрі. Була заявлена дальність у 1,5 тис. км у Shahed. Тобто він 7-8 годин може літати, – сказав він.
Валерій Романенко припустив, що зараз російські війська можуть випробовувати системи управління цими дронами, коли потрібно виконати кілька поворотів на маршруті на території України.
– Крім того, якщо росіяни продовжують ставити на них легкі системи попередження про лазерне випромінювання, ці дрони можуть автоматично відходити на кілька км від основної траси, як тільки виявляють опромінювання. Якусь відстань, наприклад, 20-40 км йти паралельно, а потім повернутися на основну трасу. Але повернутися на основну трасу лише тоді, коли вони перебувають поза зоною РЕБ, – зазначив експерт.
Чому дрони залітають у Білорусь чи Росію
Повітряні сили ЗСУ зафіксували перетин ворожим ударним дроном державного кордону з Білоруссю у Чернігівській області України. Ще один російський БпЛА повернувся у Бєлгородську область Росії.
Валерій Романенко припустив, що запущені російською армією дрони можуть, наприклад, залітати у Білорусь, пролетіти частину шляху там, а потім вискочити на місто Луцьк Волинської області.
– Такі випадки вже зафіксовані, тому зараз росіяни вивчають можливості. Ви ж бачите, що кількість збитих дронів значно зменшилася сьогодні. Було запущено 69, а збито 50. Цей результат показує, що росіяни все ж таки щось шукають, – вважає авіаексперт.
Можливо, російські війська шукають можливості орієнтувати дрони через нашу систему мобільного зв’язку, припустив Валерій Романенко.
– На деяких найпростіших дронах були виявлені антени 3G і 4G. Припущення такі, але потрібні офіційні коментарі. Але офіційні коментарі – це сказати ворогу, що ми розуміємо, що вони хочуть. Тоді вони можуть перестати. Сенс у тому, щоб створювати нові тактичні прийоми, а поки вони працюють – завдавати максимальної шкоди, – сказав він.
Наприклад, Валерій Романенко згадав, що раніше запущені Росією ракети летіли напряму, потім почали здійснювати складні маневри. А останнім часом ракети рухаються на міста України з будь-якого напрямку. Зокрема, на Київ можуть заходити з Житомира – з західного напрямку.
– Зараз росіяни запускають ще такі невеликі партії дронів, просто випробовують нашу протиповітряну оборону. Вони вважають, що ми частину перетягли на Курщину. Вони пишуть, що на Курщині щось уразили, тому весь час йде випробування цих дронів. Загалом росіяни, я думаю, з супутникових систем можуть спостерігати.
По-перше, вони можуть з літаків радіотехнічної розвідки спостерігати за переміщенням наших локаційних станцій. Наприклад, якщо дальність нашого радару 250 км, то літак радіотехнічної розвідки виявляє його з 450-500 км, до того ж фіксуючи приблизне місцеперебування. Приблизно більш-менш точне, плюс-мінус кілька сотень метрів, – звернув увагу він.
Чи свідчить перебазування Ту-95 про підготовку до масованого обстрілу
Останнім часом російські війська неодноразово перебазовували стратегічні бомбардувальники Ту-95МС з аеродрому Енгельс до Оленьї, а також у зворотньому напрямку.
Це може свідчити про підготовку до масованого обстрілу, вважає експерт. Проте можуть бути й інші причини.
– А може бути, що прийшов час регламентних робіт на цих літаках. Є так звані 50-годинні, 100-годинні, більш протяжні регламенти. Оскільки Ту-95 базувалися в Оленьї, де немає умов. Це не постійне місцебазування такого типу літаків. Там немає докладного обладнання для їхнього повного тестування. Регламентні роботи – це тестування систем літака, перевірка, заміна агрегатів, які випрацювали свій час.
У літаку все розписано. Такий допоміжний електродвигун може працювати в ньому 3 тис. годин. Після цього його обов’язково треба зняти, незалежно від того, чи він працює. Або якщо не умовно 3 тис. годин, то зняти та перевірити. Тобто вони могли прилетіти на регламентні роботи, – зазначив авіаексперт.
Він звернув увагу, що у червні був випуск з льотних училищ, тому певна частина льотного складу підготовленого могла потрапити в бомбардувальні полки.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
За його словами, зараз можуть бути навчально-тренувальні польоти – теж як варіант, чому відбувається перебазування стратегічних бомбардувальників Ту-95.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-21 22:21:03