Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Як знайти справжній ніжинський огірок …у Ніжині

Питання, начебто, риторичне. Проте, якщо почати розбиратися більш детально у різноманітті овочевих пропозицій  навіть і в самому Ніжині, то виникає багато питань, головне з яких – як відрізнити оригінальний та вже без перебільшення легендарний ніжинський огірок від інших сортів? Як «знайти» «правильного»,  добросовісного виробника серед чималої кількості тих, хто хоче на чужій славі заробити собі фінансових дивідендів? Адже не секрет, що деякі хитромудрі бізнесмени, використовуючи у назвах своїх продукцій слово «ніжинський», не вказують що у виробі ніжинських огірків нема від слова зовсім.  Ось про такі цікаві нюанси, а ще багато захоплюючих фактів з історії старовинного Ніжина можна почути під час ексклюзивної екскурсії-квесту «Місцями сили ніжинського огірка», яку пропонує Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського. З автором-розробником цієї екскурсії, завідувачем відділу «Музей історії Ніжина» цього музею, Сергієм Зозулею,  спілкуємось сьогодні.

–   Пане Сергію, розкажіть, будь ласка, більш детальніше про цей проєкт: коли з’явився? Чи користується попитом у подорожуючих? Які питання найчастіше виникають під час його проведення? Працює на постійній основі чи сезонний?

Ідея створити таку екскурсію або як ми її ще називаємо гастро-просвітницьку атракцію, –  виникла три роки тому. Сама екскурсія орієнтована на історичну складову – на основні історичні локації Ніжина, проте з елементами анімації: легендарний ніжинський огірок – у нас дон Гурок (хтось із працівників музею вдягає костюм огірка) «допомагає» екскурсоводу провести подорожуючих знаковими місцями Ніжина, які так чи інакше можуть бути пов’язані із цим популярним «місцевим» овочем. Стосовно сезонності цього маршруту, то,  частіше його замовляють чи на початку появи перших огірків, чи під час серпнево-вересневого збору врожаю. Хоча всі історичні локації (а їх у квесті від 5 до 8 залежно від замовленого часу екскурсії) доступні цілоріч. Найчастіші питання, які задають  особливо під час дегустації  – чи це саме той,  старовинний справжній ніжинський огірок?

–  То чи правда, що у самому Ніжині є тільки кілька місць, де можна придбати саме ті легендарні ніжинські огірки? Ви ці місця під час квесту «розсекречуєте»?

Насправді цей сорт за певними показниками поступається сучасним, селекційно виведеним сортам, проте ніжинський огірок став доволі відомим завдяки своїм смаковим якостям саме у солоному або квашеному вигляді. Тому, так, дійсно, їх доволі складно знайти в «оригіналі», проте можна, особливо у сімейних господарствах, де від бабусі-прабабусі насіння огірків збирається вручну із вирощених на власному городі. Саме так можна «натрапити» на дійсно ті легендарні ніжинські огірки. Якщо наші відвідувачі матимуть таке бажання, ми можемо запросити на зустріч або відвідати такі господарства. Ще за бажання туристів можемо додати одну локацію, проте вже за межами міста – відвідати дослідну станцію «Маяк», де також зберігають, підтримують та розвивають насінневий фонд  у тому числі й саме того, старого ніжинського огірка.  Тут також можна дізнатися й про інші, малопоширені овочеві рослини, наприклад,  різні пряносмакові, салатні і навіть  делікатесні, адже цей заклад    є провідною установою з дослідження малопоширених овочевих рослин різного напряму використання.

А пам’ятник ніжинському огірку входить у цей маршрут?

Взагалі – ні, адже він знаходиться поза історичною зоною Ніжина, в іншій частині міста, проте, якщо екскурсанти мобільні, то, звичайно підвозимо і туди, для, так би мовити, фотофіксації  участі у цьому квесті. І, звичайно, цей пам’ятник у нас «зірка»  – як зараз називають популярна інсталокація. А так, під час маршруту розповідаємо про «вшанування» цього овоча у світі, адже «увіковічили» огірок не тільки в Ніжині, а й у інших країнах світу.

–  Десь була інформація, що під час екскурсії пропонується ще й «огіркова» дегустація? Якщо так, то що можна скуштувати?

Так, знову ж таки за бажання екскурсантів ми можемо організувати дегустацію та залучити місцеві домогосподарства, які протягом століття, а то й більше самостійно збирають насіння огірків, вирощують їх та готують з них соління та інші ексклюзивні блюда за старими рецептами, за якими готували ще їх пращури.  Дізнатися їх рецепти – марна праця. Кожне таке господарство свято береже сімейні кулінарні секрети  приготування страв з оригінальних ніжинських огірків.

–  А чи можна щось із запропонованого придбати? Чи є такі пропозиції під час квесту?

Це ж знову-таки буде залежати від бажання подорожуючих: ми запрошуємо на дегустацію блюд з огірків  від місцевих домогосподарств та можемо допомогти її організувати, а самі туристи вже вирішують – чи подобається їм те чи інше блюдо ну, і, відповідно, самі домовляються про покупку. Стосовно торгової марки «Ніжин» від Ніжинського консервного заводу, то там при консервуванні використовують інші сучасні сорти огірків. Проте, якщо наші гості захочуть, то можуть придбати й продукцію цього комбінату – банку-другу огірків (або іншої консервованої продукції)  із назвою «Ніжин». Адже цей завод вже й сам є  додатковою історичною локацією, бо на ринку плодоовочевої консервації він вже майже 100 років. І як в Україні, так і в багатьох країнах світу його продукція відома  та популярна. На сьогодні НКЗ входить у ТОП-5 переробників овочевої сировини в Україні.

–  Можливо, ще якісь цікаві напрацювання є у музеї чи, можливо, Ваші особисті нові авторські проєкти, – проанонсуйте для наших читачів, щоб вони завчасно могли спланувати свої подорожі до Ніжина.

Із зрозумілих причин основні експозиційні зали музею наразі недоступні до відвідування, музейні колекції та зібрання знаходяться у захищеному місці. Проте і наш відділ, і музей в цілому пропонують різні оглядові та тематичні екскурсії Ніжином. Це 15 оглядових та тематичних екскурсій, присвячених  історичним подіям, відомим особистостям, архітектурним пам’яткам, легендам та в цілому історії  Ніжина. Також проводимо й т.зв. збірні екскурсії: заздалегідь визначаємо дату, тему та знайомимо всіх бажаючих з найвизначнішими об’єктами нашого чарівного легендарного Ніжина.

Від редакції сайту «Чернігівщина туристична» постійно нагадуємо: всі музеї, у т.ч. й Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського, працюють в режимі воєнного стану. Тому про ваше бажання відвідати цей чи будь-який інший музей краще повідомити та домовитися завчасно. Довідки за тел. (068) 902-93-74.

За матеріалами ovoch.com/ua, nezhin.ua, wikipedia

Чернігівщина туристична

Nizhyn Post

MyCounter - счётчик и статистика