Як зберегти здоров’я мозку – секрети від легендарного нейрохірурга Генрі Марша
Відомий у всьому світі британський нейрохірург Генрі Марш розповів про фактори, які сприяють здоров’ю мозку, запобігають зниженню когнітивних функцій і підвищують якість життя.
Пару років тому 73-річний Марш, який десятиліттями видаляв пухлини і лікував серйозні травми голови, погодився на сканування власного мозку.
За його словами, він не надто непокоївся щодо результатів, адже він добре тренувався, залишався розумово активним і не виявляв будь-яких ознак зниження когнітивних функцій.
Зараз дивляться
– Але те, що я побачив трохи шокуючим: мій мозок виглядав досить старим. Я не повинен був дивуватися у свої 70 років. Але це було досить страшно, – зізнався Марш.
Однак є деякі речі, які, за словами Марша, ми можемо зробити, щоб зменшити ймовірність виникнення проблем у майбутньому.
– Перш за все, уникайте ударів головою. Є переконливі докази того, що навіть незначні травми голови в сукупності викликають пошкодження мозку, – пояснює нейрохірург.
За його словами, це ідея церебрального резерву: чим активніше ваш мозок, тим довше розряджаються батареї.
Цю теорію, на думку Марша, можна поширити і на освіту. Теорія полягає в тому, що чим більше зв’язків в нашому мозку, які включає і процес навчання, тим довше мозок зношується.
Одним із способів підтримувати розумову активність для Марша є написання казок для онуків, які він сподівається почати писати належним чином.
– Це має бути моя остання книга. Як і більшість людей, я в жаху від перспектив, які чекають моїх онуків через 30 або 40 років. Бог знає, де буде світ, – зізнається хірург.
До слова, Марш у 1990-х роках деякий час працював в Україні і нещодавно був у Києві, якраз тоді, коли на місто летіли російські крилаті ракети.
– Я не те, щоб злякався, але було дуже напружено, – зізнався Генрі.
Єдина область, яка, на думку Марша, пропонує досить переконливі докази щодо збереження здорової активності мозку, це фізичні вправи.
– Це майже універсальна панацея. Люди, які регулярно займаються спортом, рідше страждають на деменцію та депресію. Хоча ви не можете довести причинно-наслідковий зв’язок, – зазначає Марш.
Хоча фактор удачі, за словами хірурга, теж ніхто не відміняв. Марш видалив незліченну кількість пухлин з мозку і каже, що ніколи не було очевидної причини, чому у деяких вони розвиваються, а у деяких — ні.
Що стосується самого Генрі, то зараз його найбільше непокоїть не мозок, а рак простати, який у нього виявили в 2021 році. Діагноз дав йому більш чітке уявлення про життя.
– Я так думаю, питання не в тому, як довго ви живете, а в тому, скільки часу у вас є. І я відчуваю це зараз сильніше, ніж будь-коли, – зізнається легендарний нейрохірург.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-12 11:30:49