Україна і світ

Як у боротьбі за санаторій “Червоні зорі” зійшлися завзяті одеські схемщики та затяті комуністи

В Одесі розгортається драматична історія земельного розпилу в одному із останніх радянських санаторіїв. Боротьба за цей актив перетворилася на азартні перегони за сто мільйонів гривень. Участь беруть усі – міські чиновники, великий бізнес та Федерація профспілок “Укрпрофоздоровниця”.

У кінці вересня 2018 року в курортному куточку Одеси серед ночі спалахнула пожежа. Горіло яскраво, гасили аж п’ять годин – дерев’яний корпус одного із місцевих санаторіїв спалахнув, як свічка. Відновлювати спалений корпус не будуть – безглуздо. Справу кваліфікували як підпал: мовляв, невідомі особи заїхали автівкою на територію санаторію, і після цього сталося загоряння. Розслідування заглухло, винуватців не знайшли. Так само як не знайшли тих, хто уже підпалював цей санаторій минулого та позаминулого року. 

Всього лише за тиждень до пожежі Одеська міська рада взялася вирішити долю земель санаторію “Червоні зорі”. Питання виринуло несподівано, воно ховалося у величезному пакеті земельних питань. Об’єкт спірний, а тут нікому невідома компанія просить дозволити відвід землі. Проект рішення депутатам представив директор департаменту комунальної власності. В Одесі він свого роду зірка, Олексій Спектор – один із обвинувачених у справі скандального “Краяна”. Але цей статус не заважає йому плідно працювати на благо Одеси та її мешканців.

Як у боротьбі за санаторій "Червоні зорі" зійшлися завзяті одеські схемщики та затяті комуністи


Олексій Спектор – один із обвинувачених у справі скандального “Краяна”

Депутати дозволили відводити землю майже одноголосно. Чому віддали? Бо компанія “Будлайф Інвест” має право власності на будівлі санаторію. Але це спірне право. “Укрпрофоздоровниця” стверджує, що санаторій і досі належить їй. І майно навіть арештували, щоб вберегти від відчуження.

Найбільшим санаторним оператором була “Укрпрофоздоровниця”, це об’єднання федерацій профспілок. Їй належали понад 30 санаторіїв, сьогодні ж лишилося три: два працюють, а третій – “Червоні зорі”, про який, власне, мова. Зазвичай історії про дерибан санаторіїв розповідають так: ось є хороші хлопці, вони борються за збереження державної власності, а є погані хлопці, які хочуть все розпродати. А в Одесі “хороших хлопців” нема. Санаторій хочуть розпродати абсолютно всі сторони, а б’ються за те, хто саме це зробить,
– пояснив агент ЦРУ В’ячеслав Касім.

В Одесі колись було понад 50 санаторіїв. Але їх почали активно розпродавати ще в 90-і.

Як у боротьбі за санаторій "Червоні зорі" зійшлися завзяті одеські схемщики та затяті комуністи
В’ячеслав Буратинський, голова “Укрпрофоздоровниці”, вважає історію “детективною”

Одеська федерація профспілок – прямий власник “Червоних Зір”, а її голова В’ячеслав Буратинський називає цю історію “детективною”.

Я дізнався, що новий власник з’явився вісім років тому. У жодних документах його не було. “Укрпрофоздоровниця” призначала своїх директорів, проводила ревізії тощо. Раптом виявилося, що власники – вже вісім років зовсім інші структури,
– розповів голова Федерації профспілок Одеської області В’ячеслав Буратинський.

“ЦРУ” детально розбереться, що то за структури, які нібито вкрали цілий санаторій. І навіщо “Червоні Зорі” самій Федерації профспілок.

До слова, пан Буратинський – офіційний комуніст зі стажем, і навіть був свого часу депутатом Одеської обласної ради від КПУ. І цей комуніст розповідає, як слід жити при капіталізмі і “знайти інвестора” для санаторію.

Я не знаю жодного випадку, коли б інвестор вклав гроші у санаторій і той далі продовжував працювати як cанаторій. Якщо будівельники чистоплотні, вони переоформлюють землю на багатоквартирне будівництво. Але зазвичай і цього не роблять, а просто будують на рекреаційній землі так звані “апартаменти”. Тобто, формально то не є житлова нерухомість, але продається вона як звичайні квартири. Все виглядає так, ніби Федерація профспілок взагалі не зацікавлена у збереженні майна, а лише хоче його продати на свою користь,
– пояснив Касім.

Санаторій розташований на Фонтані в Одесі, а це – курортний район. Мінімальна ціна одного гектара тут – близько мільйона доларів. Всього тут чотири гектари. Тобто загальна ціна питання – понад сто мільйонів гривень.

Як у боротьбі за санаторій "Червоні зорі" зійшлися завзяті одеські схемщики та затяті комуністи
Санаторій “Червоні зорі” розташований Фонтані в Одесі, а це – курортний район

Чотири гектари на чотири мільйони доларів – реальна ринкова ціна приморської землі під забудову в Одесі. Жодних перебільшень, в роздріб діляночки такої площі коштували б вп’ятеро дорожче. 

За право продати “Червоні зорі” б’ється Федерація профспілок, але хто ж на протилежному боці і куди веде довгий ланцюжок сумнівних оборудок навколо одеського санаторію – дивіться у програмі. 

Джерело Телеканал новини «24»
05.12.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ: