Україна і світ

Як розлучитися з людиною, яка проживає на тимчасово окупованій території: Інструкція
У Мін’юсті розповіли 112.ua, що з початку 2019 року станом на середину грудня українці зареєстрували понад 227 тис. шлюбів і понад 37 тис. розірвали. У розрізі того, що в Україні з 2007 року помітно зменшується кількість реєстрацій шлюбу, статистика стає все більш невтішною. Нині на шість реєстрацій шлюбу припадає одне розлучення.

Питання щодо оформлення документів досі залишається важким для переселенців з окупованих територій. Чи можливо розлучитися, якщо другий із подружжя залишився проживати на тимчасово окупованій території України і всі зв’язки з ним втрачено? Розповідаємо у матеріалі нижче.

Про те, як оформити розлучення українцям, що проживають на підконтрольній території – читайте за посиланням. 

По-перше, зазначимо, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. (Відповідно до положень статті 51 Конституції України та частини першої статті 24 Сімейного кодексу України).

Загалом подружжя без дітей має право спільно подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, тобто РАЦСу.

 • У РАЦСі складають актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана (ст. 106 Сімейного кодексу України), – пояснює юрист Інститут аналітики та адвокації, Вячеслав Курило. – Але у випадку перебування чоловіка або жінки на тимчасово окупованій території та відсутності будь-яких контактів фактично згоду на добровільне розірвання шлюбу отримати неможливо, єдиний шлях – суд.

Як подати до суду?

 • Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя.

Однак варто враховувати, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Для того, щоб подати позов за наявності вищевказаних обставин, необхідні особливі підстави, визначені у ст. 110 Сімейного кодексу України.

 • Потрібно скласти позовну заяву до суду про розірвання шлюбу з урахуванням вимог, викладених у ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України. На офіційному веб-порталі судової влади України є зразки позовних заяв про розірвання шлюбу (наприклад, тут чи тут).

До позовної заяви обов’язково необхідно додати наступні документи:

 • копію позовної заяви для відповідача;
 • оригінал свідоцтва про шлюб та його копію;
 • 2 копії паспорту та ідентифікаційного коду позивача;
 • 2 копії паспорту та ідентифікаційний код відповідача (за наявності);
 • оригінал квитанції про сплату судового збору.

У позові, окрім вимоги про розірвання шлюбу, позивач може вказати прізвище, яке він бажає залишити після розірвання шлюбу, дошлюбне чи післяшлюбне.Судовий збір за позовну заяву про розірвання шлюбу становить 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2020 – 840,80 грн). Судовий збір також можна сплатити онлайн.

 • Позовна заява про розірвання шлюбу подається до місцевих загальних судів (районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди) за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.

Якщо вам невідомо, де на цей час проживає або перебуває відповідач, на підставі ст. 27 Цивільного процесуального кодексу позов пред’являється за:

 • місцем перебування майна відповідача;
 • останнім відомим зареєстрованим місцем проживання або перебування;
 • місцем постійного заняття (роботи).

За зареєстрованим місцем проживання позивача такий позов може пред’являтися:

 • якщо на утриманні позивача перебувають діти (малолітні або неповнолітні);
 • якщо позивач не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача;
 • При подачі позову обов`язково варто враховувати розпорядження ВССУ від 02.09.2014 р. “Про визначення територіальної підсудності справ”, яким було змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим у районі проведення антитерористичної операції місцевим загальним судам.

Наприклад, якщо дружина/чоловік позивача мешкає у Центрально-Міському районі м. Горлівка, то позов, згідно з вищезазначеним розпорядженням, має подаватися не до Центрально-Міського районного суду Горлівки, а до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області.

Судовий розгляд. Рішення суду

У разі якщо позивач не може прибути на судове засідання, яке відбувається в іншій області за останнім відомим місцем проживання відповідача, варто подати до такого суду заяву з проханням розглядати справу про розірвання шлюбу без участі позивача.

На підставі ст. 112 Сімейного кодексу України суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Згідно зі ст. 115 Сімейного кодексу України документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Після розірвання шлюбу та одержання рішення, яке набрало законної сили, особа має право на повторний шлюб.

Джерело: www.112.ua

Теги
Facebook
Close