Україна і світ

Як Росія готувалася до видачі своїх паспортів на окупованому Донбасі

Як Росія готувалася до видачі своїх паспортів на окупованому Донбасі

Рішення Росії щодо спрощеної процедури видачі своїх паспортів на окупованій території Донбасу не було спонтанним і відбулося відповідно до чіткого сценарію. Зокрема тривалий час на цих територіях проводилась агітація. Крім того, бойовики вже давно отримали змогу стати громадянами Росії.

24 квітня господар Кремля підписав указ, згідно з яким почала працювати спрощена процедура видачі російських паспортів для жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей України. Відповідний документ з’явився на сайті президента РФ і уже набув чинності. На переконання Путіна, така ініціатива є нічим не іншим як “питанням суто гуманітарного характеру”.

Як розповів з посиланням на правозахисні організації представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Луганській і Донецькій областях Павло Лисянський, сьогодні списки людей, які бажають отримати російські паспорти, вже сформовано.

“Вони після травневих свят активно почнуть видачу цих паспортів, все це прогнозовано, вони до цього готувалися”, – підкреслив він у ефірі телеканалу “112 Україна”.

Крім того, представник омбудсмена переконує, що видача Росією своїх паспортів відбувається згідно з чітким сценарієм.

Окупаційні адміністрації, які працюють у Луганській і Донецькій областях, до цього є підготовленими, і цей указ є для них сигналом, щоб вони починали працювати. Інформація є у правозахисників, що такі списки складено та щоб людей запрошували, щоб вони писали заяви попередні, що вони бажають отримати ці паспорти. Ці заяви віддавалися представникам окупаційних адміністрацій,
– зазначив Лисянський.

Він додав, що чіткої цифри у нього немає, тому що особисто цих списків не бачив. Щоправда, за його словами, на окупованих територіях агітація щодо видачі російських паспортів проводилася протягом 2 років.

“У громадян України, які є вимушеними проживати на окупованих територіях у Луганській і Донецькій областях, потреби в отриманні паспорта РФ немає. Якщо б вона була, вони б агітаційну кампанію не проводили, а просто пороздавали. А так вони є вимушеними витрачати кошти та ресурси, щоб провести цю кампанію, щоб люди захотіли отримувати ці паспорти. Коли почнеться активна фаза видачі паспортів, я вважаю, що це буде елемент тиску, як це було на минулорічних псевдовиборах”, – констатував представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Луганській і Донецькій областях.

Водночас заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука зауважив, що паспортизація Росією бойовиків так званих “ДНР” і “ЛНР” триває понад місяць, а сама ідея про спрощений порядок отримання російських паспортів зародилась у Кремля півроку тому.

Для нас в міністерстві такі дії абсолютно не були неочікуваними. Бо щонайменше 4-5 місяців ми отримували інформацію від спецслужб про те, що спочатку ця ідея почала обговорюватися, потім почали готуватися до її реалізації. А от паспортизація армійських корпусів – першого та другого триває вже місяця півтора, мабуть. Їхні так звані “службовці “ДНР” і “ЛНР” першочергово отримали право стати громадянами “великої Росії”. Для цього їм потрібно написати заяву, їх викликають в Ростов. Паспорти їм видають не в Донецьку, Луганську, а в Ростові. Таким чином Росія намагається зберегти назовні обличчя цивілізованої держави,
– розповів чиновник у коментарі “Громадському”.

За його словами, підписанням відповідного указу Росія опосередковано визнала себе стороною конфлікту.

“Я б не сказав, що вони юридично визнали факт окупації. Вони опосередковано визнали себе стороною конфлікту. До речі, я не можу погодитися що це суперечить мінським домовленностям, бо там згадки про такі дії немає, а Росія діє в цьому випадку виключно в рамках свого внутрішнього законодавства. І цей указ за своїм духом і дійством суперечить духу та дійству мінських домовленостей. Але це політична площина, а не юридична”, – резюмував заступник міністра.

Як відбуватиметься спрощена процедура видачі російських паспортів? Згідно з указом, щоб отримати російське громадянство українці, які проживають на окупованому Донбасі, крім заяви, мають подати такі документи: “липовий паспорт” фейкової “ДНР” чи “ЛНР” з відміткою про реєстрацію за місцем проживання на території Донецької або Луганської області; документ, який свідчить про зміну прізвища, імені та по батькові; документ про наявність громадянства іноземної держави; документ про укладення чи розірвання шлюбу; свідоцтво про народження дитини, включене в заяву про прийом в громадянство Російської Федерації.

Жителі окупованих територій зможуть отримати російські паспорти без обов’язкових іспитів чи дотримання вимоги щодо проживання в Росії терміном у понад п’ять років. Також документ передбачає, що заяву на видачу громадянства від жителів самопроголошених республік повинні розглядати не довше трьох місяців. Основними умовами зміни громадянства будуть наявність паспортів самопроголошених “ЛНР” і “ДНР” і здача українського паспорта.

росія видає свої паспрорти на окупованому донбасі: хроніка останніх подій

 • 03:35
  25 квіт

  Росія видає свої паспорти на Донбасі: Кремль звинуватив у всьому Зеленського

 • 24 квіт
  2019

  Волкер: Видача російських паспортів мешканцям Донбасу – пункт окупаційного сценарію

 • 24 квіт
  2019

  Радбез ООН збере засідання через указ Путіна про паспорти Росії для жителів окупованого Донбасу

 • 24 квіт
  2019

  У Зеленського прокоментували указ Путіна про видачу паспортів РФ жителям Донбасу

 • 24 квіт
  2019

  Кремль готує анексію Донбасу, – Порошенко про видачу паспортів РФ в ОРДЛО

 • 24 квіт
  2019

  Путін спростив отримання громадянства Росії для жителів Донбасу: як відреагували Україна і світ

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело Телеканал новини «24»
25.04.2019

Close