Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як правильно вести конспект, щоб не заплутатись

Ефективне навчання неможливе без конспектування матеріалу. Однак у школах не навчають, як правильно вести конспект, і чому це важливо. Для чого він потрібен і як правильно фіксувати важливу інформацію?

Чому це важливо

Запам’ятати матеріал легше. Під час опрацювання великого параграфа підручника людина використовує короткотривалу пам’ять. Вона допомагає не втратити контекст розповіді і зосередитися на загальній картині нових знань. Така інформація залишається в голові глобально, але мозок ніби навмисне ігнорує деталі. 

Записування інформації допомагає залучити ще й довготривалу пам’ять. Обидва способи запам’ятовування працюють у парі. Тому конспектування інформації допомагає краще засвоїти матеріал.

Економія часу. Правильно складений конспект дозволить швидко повернутися до зафіксованих тез. Учню не доведеться гортати підручник, щоб знайти відповідь на запитання. А якщо йдеться про живу лекцію, то відтворити її у пам’яті без конспекту вкрай складно. 

Де вести конспект

Вести конспект можна від руки або в комп’ютері. Дослідження Принстонського університету доводять ефективність паперових записів. Студенти, які фіксували інформацію у зошиті, засвоїли матеріали краще, ніж ті, що вели електронний конспект. 

Однак на комп’ютері конспект легше редагувати, і можна використовувати пошук за ключовими словами. Тому раджу частково переносити нотатки в електронний варіант, а паперові записи тримати під рукою.

Найефективніші методи ведення конспекту

Метод Корнелла. Американський професор Волтер Паук запропонував вести конспект, розділяючи кожну тезу на три: ліворуч записуйте ключову думку, праворуч – деталі та пояснення, а внизу сторінки – висновки. 

Ментальні карти. Цей метод підходить для структурування матеріалу. Він нагадує сімейне дерево з головною думкою в центрі. Від неї відходять більш детальні записи, які далі розділяються на інші підтеми.

Такий спосіб стане в пригоді, коли потрібно зафіксувати інформацію в хронологічній послідовності, або щоб запам’ятати зв’язок пов’язаних понять. Однак записувати в такий спосіб довідкову інформацію не раджу.

Метод речень. Записуйте думки послідовно, одним реченням, і щоразу з нового рядка. Найефективніше використовувати такий підхід, коли потрібно швидко записати багато інформації, не витрачаючи час на структурування. Щоб конспект почав працювати правильно, надалі його потрібно переформатувати в один із методів, згаданих вище. 

Метод боксів. Розділіть сторінку на кілька прямокутників. Над кожним із них записуйте тему або тезу, а в середині конспектуйте деталі. Важливо, щоб бокси не мали вигляд таблиці, тому краще малювати прямокутники в хаотичному порядку на сторінці. Тоді ви зорієнтуєтеся в конспекті краще. 

Поради, як вести конспект

Комбінуйте методи. Жоден із перелічених способів запису не є єдиним правильним варіантом. Коли обираєте, яким буде конспект, краще відштовхуватись від його мети. Ось запитання, які допоможуть обрати метод конспектування:

  1. Як швидко мені потрібно фіксувати думки? (Метод речень підійде для швидкого нотування.)
  2. Конспект потрібен, щоб повторювати матеріал (тоді можна знехтувати детальною структурою), чи швидко знайти відповідь (тоді структура обов’язкова)?
  3. Який обcяг інформації доведеться записати? (Великий конспект краще зберігати в електронному вигляді.)

Записуйте думки зрозумілою мовою. Не намагайтеся нотувати складні думки дослівно. Тези краще сформулювати живими висловами, які ви використовуєте в побуті. А усі нові слова виділіть окремо разом із поясненням їхніх значень.

Скорочуйте грамотно. Обдумайте, які слова в конспекті ви повторюєте найчастіше, і скорочуйте їх. “Обрізати” випадкові слова – ризиковано, адже працюючи з конспектом через деякий час, ви можете не пригадати, що саме мали на увазі. 

Автор: Віталій Шкіль, співзасновник та директор онлайн школи математики Матема

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-09-22 18:42:21

Магазин Автозапчастин м.Ніжин