Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Як побудувати власний бізнес: досвід Дарії Сало з Носівки, яка успішно реалізувала свою справу в Естонії

У сучасному світі все більше людей прагнуть реалізувати свої бізнес-ідеї на міжнародному рівні, шукаючи можливості для розвитку в інших країнах. Однією з таких історій успіху є досвід Дарії Сало з Носівки, яка, попри
всі труднощі, змогла побудувати свій бізнес в Естонії. Її шлях до успіху виявився непростим, однак через рішучість, стратегічне мислення та вміння адаптуватися до нових умов, Дарія змогла реалізувати свою справу і здобути довіру естонських клієнтів.  У цьому інтерв’ю вона поділилася своїм досвідом, а також розповіла журналістам MYNIZHYN, які ключові фактори допомогли їй створити бізнес в іншій країні та, що потрібно знати тим, хто хоче піти схожим шляхом.

— Даріє, розкажіть, будь ласка, про ваш шлях до створення бізнесу. Як все почалося?

— Все почалося з того, що переїхавши в іншу країну, я уявлення не мала як працює бізнес в Естонії. Власну справу я ще почала в Києві. Проте тут все треба було робити з нуля. Спочатку мене поставили на Касу безробіття для пошуку роботи, але, на жаль, вони мені запропонувати нічого не змогли через відсутність знання естонської мови. І мені порекомендували єдиний варіант – почати працювати на себе. Консультант мені запропонував курси для Підприємців, це якраз те, що мені було треба. Завдяки навчанню я дізналася багато важливої інформації про бізнес (бухгалтерія, реєстрація бізнесу, форми підприємництва, податки, можливі ризики та труднощі, основні юридичні питання). Після курсів, які тривали 3 місяці та підтримки викладачів, я змогла побудувати бізнес-план. Спочатку відкрила масажний кабінет, а потім вже свою студію в центрі міста Таллінн (столиця Естонії).


Фото: Дарія Сало

— Що стало для вас головним мотиватором для того, щоб покинути Носівку та переїхати в Естонію?

— Як не прикро це говорити, але, на жаль, війна підштовхнула мене до цього рішення. У Києві в мене було дві роботи: перша – це робота медсестрою в онкології НДСЛ «Охматдит», а інша, улюблена, – робота масажистом, де вже був гарний та стабільний дохід. Хоча після початку повномасштабного вторгнення клієнтів залишилося мало. Прожити на одну зарплату медсестри в столиці було важко, тому я прийняла рішення шукати стабільний дохід і мирне небо над головою. Я дуже переживала та боялася залишатися в Україні, тому переїхала до тітки в Естонію.

— Які основні труднощі ви зустріли на шляху запуску свого бізнесу в Естонії?

— Перші труднощі – це, звісно, фінансова сторона. Я їхала з квитком в один бік, фінансової подушки ніколи не було, тому що постійно вкладала гроші в розвиток, навчання, подорожі та розширення бізнесу. Тож грошей вистачило лише на перший місяць життя. Але я з цим впоралася: спочатку робила масаж із виїздом на дім, потім орендувала кабінет погодинно, а згодом змогла заплатити за місяць оренди.

— Чи були культурні чи соціальні відмінності, які вплинули на ваш бізнес-підхід?

— Взагалі, відмінності є, але незначні. Наприклад, естонці більш холодні за своїм менталітетом: вони не дуже люблять розмовляти, важко довіряють людям і є більш емоційно стриманими, на відміну від нас.

— Які переваги, на вашу думку, дає ведення бізнесу в Естонії порівняно з Україною?

— Переваги, звісно, є. Найголовніше – це високий рівень доходу. Тут дуже поважають б’юті-майстрів, а також відкрити бізнес можуть усі охочі. Зробити це доволі легко: за кілька хвилин дигітально через ноутбук чи мобільний телефон. Податкова – це не страх підприємця, а вірний помічник, який допоможе з усіма питаннями. Якщо податкова бажає перевірити підприємство, вона завчасно попереджає. В Естонії головна мета – розвивати та підтримувати підприємців. Тут надають багато фінансових грантів на розвиток бізнесу, а також існує безліч безкоштовних семінарів і курсів для майбутніх підприємців.

— Як ви знаходили клієнтів у новій країні?

— Тут дуже активно працює «сарафанне радіо». Тобто, якщо якісно виконувати свою роботу, тебе обов’язково рекомендуватимуть іншим. Також добре працюють соціальні зв’язки. Я розміщувала рекламу у Facebook та Instagram – і це дає результат. Важливо пропонувати постійним клієнтам знижки, і тоді вони точно залишаться з вами на роки.

— Яким чином ви адаптували свою бізнес-модель до ринку Естонії?

— Адаптувалася завдяки правильно складеному бізнес-плану, покроковому виконанню дій, стратегії та вірі в те, що обов’язково все вийде. Краще починати бізнес, коли ви мало знаєте про ризики, і найголовніше – любити свою справу.

— Які найголовніші уроки ви отримали з вашого досвіду в бізнесі?

— Найголовніший урок – це робити щось, навіть маленькими кроками, адже це обов’язково приведе до успіху. Запланував – зробив. Сьогодні ви купили навчальний курс, завтра – інструмент хоча б один, а післязавтра у вас буде успішний бізнес. Інвестуйте в розвиток та навчання.

— Чи можете ви поділитися секретами ефективної комунікації з естонськими клієнтами?

— Треба поважати кордони кожної людини. Якщо клієнт не бажає розмовляти, то я ніколи не буду його змушувати. Є люди, дуже сором’язливі, і до них теж свій підхід. А взагалі, незалежно від національної ідентичності, треба мати індивідуальний підхід до кожного.

— Які стратегії просування вашого бізнесу ви використовуєте в Естонії?

— Чесно кажучи, коли я починала свою справу в Естонії, стратегії майже не було – все працювало на ентузіазмі та рекомендаціях. А зараз у мене є команда спеціалістів, які займаються моїм просуванням (таргетолог, СММ-спеціаліст, графічний дизайнер, IT-спеціаліст, маркетолог). Періодично я користуюсь їхніми послугами.

— Які плани на майбутнє ви маєте для розвитку вашого бізнесу?

— Я мрію про масажний салон, де працюватиме кілька висококваліфікованих спеціалістів. Хочу також продовжувати розвивати себе в ролі ментора.

— Що ви порадите тим, хто хоче розпочати свій бізнес за кордоном, зокрема в Естонії?

— Раджу для початку зробити перший крок – це найтяжче. Буде багато страхів, негативних думок, але «хто не ризикує, той не пʼє шампанського». Створіть бізнес-план, порахуйте всі витрати на 1 рік уперед, напишіть всі можливі сценарії: позитивні та негативні, намалюйте карту бажань. І якщо ви почнете, через рік 80% здійсниться.

— Яка підтримка з боку родини та близьких була для вас важливою на шляху до успіху?

— Мені найважливіше була віра в мене – це найбільш важлива підтримка. Інколи навіть у мене не вірили, але я вірила в себе, і все вийшло. Коли я переїхала з маленького кабінету до студії, мене підтримала мама та чоловік фінансово і допомагали перевозити меблі. Всі клієнти робили сотні компліментів, і це ще більше мене мотивувало розвивати кабінет. І зараз він неймовірний. Всі мої мрії збуваються.

Історія Дарії Сало демонструє, як віра в себе, підтримка близьких та правильне планування можуть привести до успіху. Завдяки наполегливості та професіоналізму вона змогла побудувати успішний бізнес.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, 1 грудня 2024 року набрав чинності Законопроєкт №11416-д, який передбачає підвищення військового збору. Основні зміни включають зростання ставки військового збору для фізичних осіб з 1,5% до 5%.

Анастасія Козоріз
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube


Джерело: mynizhyn.com
2025-01-07 13:14:00