Місто і регіон

Як пережив період активних бойових дій Кунашівсько-Переяслівський старостинський округ

Будівельні матеріали м.Ніжин

24 лютого розпочалося повномасштабне вторгнення російських окупантів в Україну. Чимало інформації про те, як період активних бойових дій пережив сам Ніжин, нам вже повідомили ЗМІ.

Але до Ніжинської територіальної громади входить також Кунашівсько-Переяслівський старостинський округ. Він був утворений і приєднаний у листопаді 2020 року.

До його складу входять 4 населені  пункти: с. Кунашівка, с. Переяслівка, с. Паливода, с. Наумівське, де налічується понад 800 чоловік.

Як вони пережили активний період бойових дій? З якими труднощами стикнулися? Як їх долали? На ці та інші питання ми попросили відповісти старосту Кунашівсько-Переяслівського старостинського округу Любов Пелехай.

–Любове Миколаївно, як люди сприйняли страшну звістку про початок повномасштабної війни російського агресора проти України? Чого Ви як староста боялися найбільше?

–У перші дні вторгнення нас всіх охопили страх,  відчай і безпорадність. Так сталось, що наші населені пункти опинились у повній ізоляції: блокпости, заміновані та завалені деревами дороги. Ні виїхати, ні заїхати. Склалося хибне враження, що ми залишилися сам- на-сам зі своїми страхами і проблемами.

Понад усе я боялась, щоб ніде нічого не загорілося і ніхто не захворів, оскільки доступу до сіл не було. Перші два тижні доводилося дуже важко.

–Які труднощі постали перед жителями старостату? Яким чином їх долали?

–Через міграцію на території старостату у рази збільшилося населення, тому гостро постало питання забезпечення продуктами харчування та хлібом.

Кожного ранку люди збирались у центрі Кунашівки, щоб обговорити, як жити далі. Зрештою визначились, яким чином будемо забезпечувати село хлібом.

Десять хлопців пішки несли його у мішках 1,5 км, а потім доставляли машиною. Я дуже вдячна жителям Кунашівки, які долучилися до цієї роботи.  Окремо хотілося б подякувати Григорію Хомичу, який  власним транспортом  і хліб у село доставляв, і продукти харчування для військових збирав. А коли  ситуація в селі більш-менш стабілізувалася, він записався до територіальної оборони і став на захист рідного краю.

Кожен день додавав нових випробувань. Внаслідок ворожих обстрілів була пошкоджена лінія електропередач. Почало періодично зникати світло в Кунашівці, Переяслівці. І знову діяли за принципом: «Спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих». На допомогу прийшов житель села Кунашівка, колишній працівник Ніжинського РЕМу Андрій Ковтун. Він з помічниками- односельчанами виявляв аварійні місця і відновлював подачу електроенергії. Саме завдяки Андрію світло було в Кунашівці, Переяслівці, Крутах.

Щоденно працівники старостату, соціальні працівники знаходилися на своїх робочих місцях, виконували функціональні обов’язки, які на той час суттєво розширилися.

Так, Тетяна Тукач у с. Переяслівка самостійно виконувала повноваження працівника старостату. Фельдшер с. Кунашівка Світлана Лазановська, крім надання медичної допомоги, намагалася бути корисною у будь-якій ситуації.

Згуртованість допомагала людям виживати. Для постійного спілкування, обміну новинами молодь с. Переяслівка створила групу в соцмережі. І коли хтось «виривався» до Ніжина, то обов’язково про це повідомляли в групі, щоб люди могли замовити необхідне.

Всі ці проблеми не завадили жителям старостату долучитися до збору продуктів харчування для військовослужбовців. Не залишилися осторонь кунашівчани і тоді, коли в селі тимчасово проживали військові – організували харчування, несли продукти всім селом.

–Скільки жителів Кунашівсько-Переяслівського округу покинули свої домівки під час активних бойових дій? Чи є у вас переселенці?

–За час військового стану наші жителі не покидали своїх домівок. Наразі 10 жителів старостату несуть службу в територіальній обороні та ЗСУ.

Вісім сімей переселенців з Чернігова, Славутича, Києва і досі живуть в старостинському окрузі. За підтримки Асоціації Іспанії «Іди з нами» п’ятеро дітей виїхали до Іспанії, де проживають в сім’ях і там навчаються.

–Яку допомогу надавала за цей час місцева влада Ніжина?

–За підтримки Ніжинської міської ради 27 одиноких жителів старостату похилого віку отримали продуктові набори, муку, молоко, курей, хліб, шість багатодітних сімей – продуктові набори. Для сімей з маленькими дітьми передавали ліки, памперси, предмети гігієни.

Ці родини також отримали гуманітарку від Ніжинського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.

400 продуктових соціальних пакунків були роздані на кожен житловий двір старостинського округу.

–Чи залишились не вирішені проблеми?

–На даний час ситуація в селах нормалізувалась. Люди повернулися до звичного життя. Одна з проблем, яку потрібно вирішити, – відсутність балонного скрапленого газу, адже не всі жителі користуються природним газом.

 –Як старостат співпрацює з аграріями, що знаходяться на території округу?

–Велику допомогу надавала і надає директор товариства «Український аграрний союз» Людмила Михайлівна Гальонко. Це і овочі для жителів старостату, і транспорт для доставки продуктів харчування до магазину в с. Паливода. На даний час товариство займається посівом зернових та овочів. Відсутність пального, роботи по розмінуванню полів (велика кількість вибухонебезпечних предметів була виявлена на посівних площах товариства) – все це не на користь аграріям.

Проте товариство надавало допомогу жителям старостинського округу по оранці та культивації присадибних земельних ділянок за пільговою ціною.

–У цей нелегкий час дуже важливо знати, що є люди, які тебе вислухають, заспокоять, підтримають і допоможуть. Кому б Ви ще хотіли подякувати?

–Користуючись нагодою, хочу подякувати Ніжинському міському голові Олександру Кодолі та його команді, а також директору ТОВ «НіжинХліб» В’ячеславу Дегтяренку за підтримку, розуміння і допомогу. Крім того, я  дуже вдячна односельчанам за мужність і витримку .

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото надано Л. Пелехай

Джерело: uezd.com.ua
2022-05-25 11:00:05

Магазин Автозапчастин м.Ніжин