Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як олімпійський чемпіон Чебан став тренером збірної України

Щира усмішка з лагідними ямочками роззброїть вас і змусить усміхнутися у відповідь. Без шансів. Якби ж ви знали, яка міць духу криється всередині!

Ми познайомилися з ним на відпочинку в Карпатах у часи Помаранчевої революції.

Подружки-студентки вирішили трохи розважитися і спробувати покататися на лижах. Вони були впевнені, що на турбазі лише з десяток туристів. Однак в їдальні нас зустріли півсотні спортсменів-красенів і такий позитивний містер Че.

Спортсмен-жартівник – таке було перше враження. Одеське почуття гумору настільки природне, що готовий слухати і слухати.

– Смачного, – тихенько промовляли ми, заходячи обідати.

– І вам туди ж! Їжте, не обляпайтеся, – весело вигукував містер Че.

Згодом із серйозним виглядом розповідав, що вони з друзями – професійні лижники. Скоро поїдуть в Альпи на збори.

Ми з подружками вірили, адже вони так вправно долали круті схили гірськолижного курорту. Трохи підозріло було тільки те, що у всіх кремезні накачані плечі.

Згодом у розмові проскочили якісь дискусії про весла, човни і таке дивакувате слово каное.

Київ, Труханів острів, всеукраїнські змагання з веслування. А він влаштовував міні-фестиваль гуморини. Здавалося, вийде на дистанцію і продовжить жартувати.

Та він ніби перевтілювався. Зосереджений погляд, чітка стійка на одне коліно. До боротьби готовий кожен м’яз тіла. Свисток. Весло, мов сокира, розрубує хвилі, човен ковзає поверхнею води під наспів бадьорої мелодії. Перемога!

Про свої невдачі на першій у житті Олімпіаді згадував з усмішкою. Акліматизація, температура і важливий досвід. Тому вже готувався до Пекіна-2008. Зумів вибороти бронзу.

Ті 500 метрів далися дуже непросто. На фініші йому стало зле, він аж у воду з човна впав. На п’єдесталі вже усміхався, але ще був трохи блідий.

Звісно, він мав талант. Однак удача любить старанних і сміливих. Не знаю, скільки годин на день він тренувався, які рани були на долонях, що забороняв собі їсти і чи взагалі відпочивав. Проте на Іграх у Лондоні-2012 впевнено здобув золото.

Юрій Чебан – олімпійський чемпіон! На цьому не зупинився. Що змусило його іти далі та поїхати на Олімпіаду в Ріо-2016? Мабуть, вирішив вписати своє ім’я в історію великими літерами. Черчилль, Че Гевара, Чебан…

Тоді й човен оригінальний підготував. Обрав особливе зображення. Патріотичне. Відчуваєш: він любить Україну і готовий боротися на своїй, спортивній ниві.

– Ми з тренером подумали: навіщо нам ці рибки, акули…У нас така красива країна, пофарбуємо у жовто-сині кольори, намалюємо козака з булавою!

Щоправда, на Олімпіаді в Ріо без пригод не обійшлося. Він ледь пройшов до фіналу. Пам’ятаю, ті хвилини підвішеного стану біля телевізора.

Через помилку електронної системи його, олімпійського чемпіона, не внесли у фінал. Та він не розгубився. Сам пішов і розібрався з суддями.

Схоже, це добряче його розізлило і ще більше змотивувало. На останніх метрах дистанції йшов упритул до суперників, але на фініші зумів проштовхнути човен уперед і ці миті стали вирішальними.

Юрій Чебан – дворазовий олімпійський чемпіон з веслування на каное.

Він змусив повірити, що неможливе можливо. Настільки відданих своєму покликанню людей рідко зустрінеш.

І він добре усвідомлював, що для розвитку спорту в Україні потрібна хороша база. Тому чемпіон приходив до діток у школи, розповідав про свої досягнення і заохочував займатися спортом.

Лише трохи відпочивши, він зрозумів, що треба виховувати молоде покоління. І без нього ніяк! Став тренером. Головним тренером національної збірної України з веслування на байдарках і каное.

Він вдячний учень. Постійно повторює, наскільки йому допомогли наставники. Першою була мама, яка вірила в нього.

Передавати досвід і життєві поради – тепер його черга. Після перших не дуже вдалих заїздів своїх підопічних на Олімпіаді в Токіо зізнався: сам би взяв весло і вийшов на дистанцію.

Однак нині у нього інші завдання. Тож допомагав оптимістично-підбадьорливим настроєм.

У Токіо дівчата-веслувальниці Людмила Лузан і Анастасія Четверікова перевершили сподівання – бронза і срібло на першій для них Олімпіаді. Приймайте вітання, містере Че, молодий, та вже такий справжній тренере!

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-08-10 21:31:22