Як ніжинцям вберегтися від шахрайських схем в інтернеті: що радить магістр з кібербезпеки
![](https://nizhyn.in.ua/wp-content/uploads/2025/02/shHLc4RmrXf1E9uppIANLuj3w5xIaJ-meta0JTQu9GPINC60L7Qu9Cw0LbRltCyLnBuZw--780x470.png)
Наша постійна рубрика: задай питання юристу.
Неодноразово на сторінках нашого видання ми публікуємо матеріали про те, що зараз досить часто у мережі розповсюджено шахрайські схеми і людей «кидають» на гроші.
Часто людям телефонують якісь невідомі особи і розповідають, що картку (невідомо в якому банку) заблоковано або ж дитина (онука) когось збила і потребує термінового хабаря і таке інше.
Раніше ми повідомляли: Шахраї ошукали 52-річного ніжинця на 65 тисяч гривень
До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста.
Раніше ми писали: Відстрочка від призову багатодітним: консультація юриста
Сьогодні питання від читачів таке:
«Доброго дня! Зараз досить часто у мережі розповсюджено шахрайські схеми: якщо людину ошукали в інтернеті (зникли гроші з картки) – як діяти і що робити в такій ситуації? І ще питання – а як цьому запобігти?”
Коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент, магістр з кібербезпеки, яка професійно займається кіберзахистом і цифровою криміналістикою, Марина Ларченко.
На фото юрист, магістр з кібербезпекиМарина Ларченко. Фото з архіву
Усім нам постійно телефонують якісь люди й розповідають, що нашу картку (невідомо в якому банку) заблоковано; наша дитина (онука) когось збила і потребує термінового хабаря; комусь конче потрібно передати нам спадок в мільйон долларів; хорошій людині потрібні гроші заплатити за дорогого адвоката тощо. Це вже не кажучи про зламані акаунти в соцмережах, вимагання грошей у контактів на “лікування мами”, прохання підтримати “дитинку” за посиланням на конкурсі малюнків (танців, співів тощо).
У сучасному цифровому світі шахрайство в інтернеті набирає обертів, і щодня жертвами аферистів стають сотні тисяч людей. Кіберзлочинці використовують різні методи: фішингові сайти, підроблені інтернет-магазини, соціальну інженерію та злами акаунтів. Втрата коштів з банківської картки може стати серйозним ударом, але важливо знати, як діяти в такій ситуації та які заходи вжити, щоб запобігти шахрайству в майбутньому. Тому ми розглянемо покроковий алгоритм дій після шахрайства та ефективні способи захисту.
Якщо вас ошукали в інтернеті, і з картки зникли гроші, слід діяти негайно, щоб збільшити шанси на повернення коштів та покарання шахраїв.
Алгоритм дій після шахрайства
1. Негайно заблокуйте картку та всі операції. Зателефонуйте на гарячу лінію банку (номер є на картці або на сайті банку), також це можна зробити через мобільний додаток або онлайн-банкінг.
2. Повідомте банк про шахрайство. Опишіть ситуацію оператору банку. Дізнайтеся, чи можна зробити чарджбек (chargeback) – оскарження транзакції. Отримайте виписку про платежі, зробіть скриншоти підозрілих операцій.
3. Подайте заяву до кіберполіції. Онлайн через сайт: https://cyberpolice.gov.ua/ або особисто у відділенні поліції. У заяві вкажіть: номер рахунку, з якого списали кошти; реквізити шахраїв (якщо є); додайте переписку або інші докази.
4. Подайте скаргу до Національного банку України. Якщо банк відмовив у поверненні коштів, подайте скаргу до НБУ через сайт https://bank.gov.ua.
Як запобігти шахрайству
1. Захист картки. Використовуйте окрему картку для онлайн-платежів, тримайте на ній мінімальну суму. Підключіть SMS-сповіщення та встановіть ліміти на платежі. Використовуйте віртуальні карти (деякі банки дозволяють створювати одноразові картки для покупок).
2. Перевірка сайтів і продавців. Купуйте тільки на відомих сайтах (OLX, Prom.ua, Rozetka – тільки через офіційні механізми). Якщо сайт підозрілий – перевірте домен через https://whois.domaintools.com/. Читайте відгуки перед покупкою. Не ведіться на «вигідні пропозиції»: шахраї часто заманюють жертв надто привабливими знижками або «безкоштовними подарунками».
3. Будьте обережні в соцмережах і месенджерах. Не переходьте за підозрілими посиланнями. Не повідомляйте CVV-код, SMS-коди, PIN-коди логіни/паролі за жодних обставин. Якщо хтось просить передоплату – це червоний прапорець.
4. Використовуйте двофакторну (2FA) або мультифакторну (MFA) автентифікацію. Мльтифакторна автентифікація – це процес входу в систему, який складається з декількох кроків і вимагає від користувача вказати більше інформації, а не лише пароль. Для онлайн-банкінгу, соцмереж і пошти обовʼязково увімкніть 2FA.
Завжди варто памʼятати, що інтернет-шахрайство – це серйозна загроза, яка може завдати як фінансових, так і моральних збитків. Проте, дотримуючись правил цифрової безпеки та знаючи, як діяти в разі шахрайства, ви зможете мінімізувати ризики та швидко відреагувати у разі небезпеки. Головне – зберігати пильність, не передавати конфіденційну інформацію третім особам і використовувати всі доступні засоби захисту.
І головне – не варто думати, що шахраї полюють лише на одиноких пенсіонерок, повірте – жертвою може стати навіть інженер з кібербезпеки. Просто для кожного є свій ключ і для людини обізнаної та уважної його підібрати значно складніше. Пам’ятайте: ваші фінанси та безпека – лише у ваших руках!
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Читайте також: На Чернігівщині шахраї ошукали 22-річного чоловіка на понад 150 тисяч гривень: подробиці
Viber
Youtube
Джерело: mynizhyn.com
2025-02-06 14:11:09