Місто і регіон

Як готується до зими та на які зміни сподівається Ніжинське КП «Служба Єдиного Замовника»

Нині одне з нагальних питань у країні – підготовка до опалювального сезону. Але у комунальних підприємств є безліч інших проблем, що доводиться вирішувати у нелегкий воєнний час. Одна з них – яким чином покращити якість надання послуг.

Сьогодні на ці та інші теми ми поспілкуємося з директором Ніжинського комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» Владиславом Корманом.

ЩОДО ТАРИФІВ

Повномасштабна війна завдала важкого удару по економіці України. Стрімко збільшуються ціни на пальне, будівельні матеріали, продукти, послуги. Аби вижити, суб’єкти економічної діяльності змушені піднімати тарифи на надані послуги.

Комунальні підприємства всієї країни і Ніжина, зокрема, також стали заручниками цієї системи. Чимала кількість послуг, що вони надають, пов’язана з будівельними матеріалами.

Щоб хоч ЧАСТКОВО компенсувати витрати, Ніжинським комунальним підприємством «Служба Єдиного Замовника» розглядається питання підняття тарифу з 1 листопада 2022 року у межах 15%. Це у 4 рази менше від потреби.

Тарифи, які існують на підприємстві, не переглядалися з 2019 року. Між тим, ціни на пальне і будматеріали збільшилися у рази. Приміром, сьогодні квадратний метр скла коштує від 500 грн і більше. Погонний метр пластикових труб зріс у ціні у чотири рази.

Отже, які зміни чекають на ніжинців, якщо підняття тарифів відбудеться.

Візьмемо середньостатистичний будинок або квартиру загальною площею 50 квадратних метрів. При середньому тарифі, який сьогодні існує, нарахування складають 222 грн., незалежно від того, скільки осіб тут проживають.

Коли тариф зросте, нарахування збільшаться до 255 гривень. Тобто зростання відбудеться на 33 гривні.

Держава намагається захистити соціально неспроможні верстви населення, тому надає різні види допомоги. У чималій кількості ніжинських багатоповерхівок проживають приблизно 80% пенсіонерів, які отримують субсидії. Держава компенсує їм до 70% витрат.

Тобто із вказаних 33 грн субсидіант отримає приблизно 19 грн компенсації. Доплатити комунальному підприємству за надані послуги доведеться лише 14 гривень.

Що таке нині ці 14 гривень? Одна поїздка маршруткою. Або півхлібини. Якщо без субсидії, то хлібина.

А от комунальному підприємству «СЕЗ» ці кошти допоможуть не тільки протриматися на плаву у такий важкий час, а ще й більш ефективно виконувати свою роботу.

Існує перелік робіт, без яких не обходиться жодна багатоповерхівка. У цьому переліку – прибирання території біля будинку та утримання аварійної бригади, куди входять слюсар, електрик, сантехнік. Бригада працює щодня з 17.00 до 8.00.

Щоб зрозуміти, наскільки потрібна аварійна бригада, достатньо переглянути звіт за один робочий день. Візьмемо, приміром, 22 вересня. Аварійка здійснила 7 виїздів. Причини: зникло світло у коридорі загального користування, стався порив труби, загорілася щитова, сусідів затопило зверху. І це ще не надто важкий день.

Виклик аварійної бригади для населення безкоштовний. А от її утримання обходиться підприємству у середньому в 57 тис грн. щомісячно. Ці кошти теж потрібно заробити.

Слід зауважити, що збільшення тарифів – це не остаточний вердикт для населення. Згідно із Законом про ЖКГ, у випадках, коли держава позбавляє громадян субсидії, вони можуть порушити питання про зменшення тарифів. Практика показує, що отримувачі послуг зазвичай не знають своїх прав, тому їх просто лякають будь-які зміни.

Але рух вперед без впровадження змін неможливий.

ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ

Практично на кожній нараді директор КП «СЕЗ» Владислав Корман інформує, що внутрішньобудинкові мережі теплопостачання, які знаходяться в підвалах, погано теплоізольовані. Це питання не є компетенцією ані обслуговуючої компанії, ані ТОВ «НіжинТеплоМережі». Це прерогатива самих мешканців, які повинні хвилюватися щодо стану свого майна.

Як зауважує В. Корман, нині гостро стоїть питання не тільки по теплоізоляції внутрішньобудинкових мереж, а й по дахах, які протікають.

«Сьогодні будь-яка управляюча компанія є інвестиційною. Ми теж затиснуті у рамках закону. Для нашого підприємства, як і для будь-якої інвестиційної компанії, збирають кошти й надають конкретні завдання. Але мешканці будинків вимагають робити більше, ніж ми можемо. Вони не розуміють, що ці роботи затратні та що в тарифах не закладені такі послуги. В тих будинках, де є вільні кошти, ми виконуємо певні роботи за згодою мешканців», — зазначає Владислав Адольфович.

Завдяки тому, що у Ніжині триває робота з ремонту укриттів, комунальники спільно з мешканцями повичищали підвали будинків від мотлоху. Таким чином, з’явився доступ до тепломереж. Щоб підготувати їх до опалювального сезону, належало виконати чималий обсяг робіт: почистити труби, пофарбувати крани, зробити теплоізоляцію.

Наразі готовність до зими складає понад 80%. А 20% пов’язані з проблемами, які комунальники самостійно вирішити не в стані.

Так, деякі мешканці опікуються бездомними домашніми улюбленцями, зокрема, кішками. Тваринки бігають по трубах, обривають теплоізоляцію. Вмовляння на мешканців багатоповерхівок не діють.

Існує ще одна проблема. Самовільне втручання в мережі – головна з причин холодних квартир.

Часто мешканці будинків заважають комунальникам ліквідовувати наслідки аварії. Приміром, власники трьох квартир з п’яти надають дозвіл увійти, а двоє – ні. Не хочуть незручностей.

Трапляється навіть таке, коли комунальників не впускає власник тієї квартири, де сталася аварія. Доводиться перекривати воду всім. Спочатку мешканці обурюються на працівників КП «СЕЗ», потім сваряться між собою, а вже на 5-6 день готові йти на компроміс і надають доступ до місця аварії. Між тим, час і нерви вже витрачені.

ДОСВІД ВІННИЦЬКИХ КОЛЕГ

«Досвід – це завжди добре. Можна дізнатися щось новеньке», – вважає В. Корман.

Два місяці тому Владислав Адольфович відвідав колег у Вінниці, де дізнався, як там борються з «халтурниками». На жаль, таке явище, як «халтурництво», досі існує і у Ніжині.

Як пояснює В. Корман, люди похилого віку звертаються до КП «СЕЗ», а не до приватних працівників, з двох причин: по-перше, бояться впускати незнайомців в оселю; по-друге, комунальному підприємству завжди можна виставити претензію.

Отже, зібрали на вінницькому підприємстві всіх електриків, сантехніків, слюсарів. Довели щомісячний план. Умовно – 1,5 тис грн з кожного. Решта «лівого» заробітку – їхня. Справедливо? Так. Вони ж використовують робочий час, техніку, обладнання підприємства. Тих, хто не виконує умови, позбавляють премій. А там вже працівники самі вирішують, що вигідніше: «халтура» чи премія.

Таку ж систему керівництво Ніжинського КП «СЕЗ» хоче впровадити і у себе. І таких нововведень планується декілька.

Намічені зміни спрямовані виключно на покращення роботи комунального підприємства. Але без порозуміння і тісної співпраці з мешканцями будинків ці зміни неможливі.

Автор: журналіст сайту Nizhyn Post Валентина Савчук

Фото автора та з архіву КП «СЕЗ»

Джерело: uezd.com.ua
2022-10-06 20:18:04

Магазин Автозапчастин м.Ніжин