Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Хто втратить право на відстрочку від мобілізації в Україні

Верховна Рада 11 квітня 2024 року у другому читанні та в цілому ухвалила законопроєкт про мобілізацію № 10449, у якому є низка нововведень, зокрема й щодо відстрочки від служби. Зараз документ чекає на підписання президентом України.

Факти ICTV з’ясували, хто ж за новим законодавством втратить відстрочку від мобілізації.

Хто має право на відстрочку

  • люди з інвалідністю або тимчасово непридатні (6-12 місяців) за рішенням ВЛК;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки з дітьми, один із батьків яких помер, позбавлений батьківських прав, безвісти зниклий тощо;
  • жінки та чоловіки, опікуни та прийомні батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, важкохвору дитину або повнолітню дитину з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни недієздатної людини;
  • ті, хто має дружину (чоловіка) з інвалідністю І, II групи чи III групи (за наявності відповідного переліку хвороб чи фізичного стану);
  • ті, хто має одного з батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи, якщо інших родичів немає;
  • члени сім’ї другого ступеню споріднення (рідні брати та сестри, бабуся та дід з боку матері і з боку батька, онуки) з інвалідністю I або II групи, що потребують постійного догляду;
  • жінки та чоловіки, які мають дитину віком до 18 років і чоловіка (дружину), який служить в ЗСУ.

Хто втратить відстрочку від мобілізації

В мережі пишуть, що відстрочку від мобілізації втратять майже всі, в кого дружина чи чоловік мають третю групу інвалідності.

Зараз дивляться

У коментарі Фактам ICTV член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group Микита Татаринов зауважив, що це не зовсім так. За новою редакцією закону, відстрочку від мобілізації на підставі III групи інвалідності втратять ті, у кого немає ампутованих кінцівок, онкологічних хвороб, психічного захворювання, церебрального паралічу тощо.

– Якщо чоловік або жінка з інвалідністю III групи не з-поміж осіб, що мають ампутації кінцівок, онкологічні хвороби, психічні захворювання, церебральний параліч, тоді відстрочки для військовозобов’язаних на цій підставі не буде. Таким чином законодавці звузили перелік осіб, яким на підставі III групи інвалідності дружини або чоловіка можуть надавати право на відстрочку, – говорить Микита Татаринов.

Тобто у лікарському висновку має бути вказана причина, за якою людині встановили III групу інвалідності. Тих, хто за своїми діагнозами не підпадають у вищезазначений перелік, можуть мобілізувати.

Втрата відстрочки від мобілізації для аспірантів?

Відстрочка від мобілізації для студентів передбачена у разі, коли людина здобуває ступінь освіти, вищий за попередній.

Тобто якщо людина має ступінь бакалавра, то цілком має право отримати магістерський. Якщо має ступінь магістра, то може вступити до аспірантури і там навчатися.

Якщо ж людина має ступінь спеціаліста, то сенсу здобувати магістерський ступінь немає, тому що, за законом, вони прирівняні. Тобто ступінь магістра не вважається вищим.

Щодо аспірантів, то відстрочка для них зберігається за умови навчання на денній формі як для бюджетників, так і для контрактників.

Проте законодавці змінили умови вступу до аспірантури.

– Якщо раніше в університеті були лише вступні іспити. То зараз ввели єдиний вступний іспит. Додається екзамен з англійської мови та тест на загальні компетенції (логіку). Тобто законодавці звузили можливість вступу на аспірантуру – зробили її складнішою.

Для того, щоб скласти екзамен з англійської мови треба набрати 130 балів, а на тесті з логіки – 100 балів. Для людей старшого віку, які ніколи не складали ЗНО, такі екзамени можуть бути складними, – наголосив юрист Микита Татаринов.

Такі зміни є необхідними аби унеможливити зловживання правом на освіту виключно для отримання відстрочки від мобілізації.

Бронювання від підприємств

Кожне міністерство має подати перелік підприємств, працівників яких хочуть забронювати від мобілізації.

– Згадаймо ситуацію з бронюванням від мобілізації працівників Державного підприємства Пересувний цирк України, про що писали низка ЗМІ. Така ситуація сталася тому, що Міністерство культури та інформаційної політики подало це підприємство до переліку тих підприємств, які вони вважають критично важливими і їх працівників потрібно забронювати, – пояснив юрист.

Міністерство оборони також буде подавати свій перелік підприємств, працівники якого будуть підпадати під бронювання.

За словами юриста, у бронюванні є певний контроверсійний момент, бо надали бронювання прокуратурі, Бюро економічної безпеки, але позбавили бронювання поліцію.

Заборгованість з аліментів

За новим законом, звузяться права на відстрочку для чоловіків та жінок, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років. У новій редакції додали умову відсутності заборгованості з аліментів.

Якщо на утриманні чоловіка є троє дітей віком до 18 років і він не має заборгованості з аліментів, то він матиме право на відстрочку від мобілізації. А якщо така заборгованість є, то навіть наявність трьох дітей не є підставою для відстрочки від мобілізації, наголошує Микита Татаринов.

У документі не зазначається, якою має бути мінімальна заборгованість, але, напевне, йдеться про відсутність такої особи у реєстрі боржників.

Виховання дітей одним із батьків

Також звузили норму щодо людей, які самостійно виховують дітей. Попередня норма звучала саме так.

А за новою редакцією її конкретизували: у зв’язку із позбавленням другого з батьків прав, визнання його зниклим безвісти або безвісти відсутнім, оголошено померлим, таким, що відбуває покарання або самостійно виховує дитину за рішенням суду, говорить юрист.

Це означає, якщо батько самостійно виховує дітей, а їхня мати не позбавлена батьківських прав, не визнана померлою чи щось інше з вищенаведеного переліку, то такого батька можуть мобілізувати.

Відстрочка для дітей, чиї батьки мають інвалідність

Щодо відстрочки для осіб, які мають одного з батьків (або батьків дружини чи чоловіка) з I або II групою інвалідності.

За словами юриста, раніше за цією нормою відстрочку могли отримати діти таких батьків, якщо в сім’ї відсутні інші працездатні члени родини. Тобто за батьками більше немає кому доглядати.

А тепер до норми додали, що діти таких батьків з інвалідністю не повинні бути військовозобов’язаними.

– У разі відсутності у сім’ї невійськовозобов’язаних, можливість доглядати за особою з інвалідністю І та II групи буде мати лише одна особа з-поміж військовозобов’язаних за вибором особи з інвалідністю, – наголошує юрист.

Також встановили ступені споріднення для цієї норми. Спочатку на відстрочку мають право члени родини першої групи споріднення – це батьки, чоловік, дружина, діти. За відсутності таких осіб на відстрочку за цією підставою має право друга група споріднення – це рідні брати, сестри, онуки.

А вже потім, за відсутності осіб другого ступеня споріднення, право на відстрочку має третій ступінь – це дядьки, тітки, двоюрідні.

ВЛК та МСЕК потребують підтвердження

За словами юриста Микити Татаринова, у законопроєкті зазначається, що всі медичні висновки військово-лікарських комісій (ВЛК) та МСЕК (медико-соціальні експертні комісії) про надання I та II групи інвалідності особам після 24 лютого 2022 року треба підтвердити.

Тобто люди з такими довідками повинні пройти лікарські комісії повторно.

– Таким чином законодавець ставить під сумнів законність всіх цих ВЛК у зв’язку із можливим корупційним ризиком, – наголошує юрист.

Вручення повісток

За новим законодавством, якщо працівники ТЦК відправили повістку поштою до військовозобов’язаного, то вона буде вважатися врученою. Незалежно від того розписався військовозобов’язаний її отримання чи ні.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-15 16:53:12