Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вислизає від імунітету: Голубовська розповіла про небезпеку штаму Дельта

Штам коронавірусу Дельта має близько 15 різних мутацій порівняно з вихідним вірусом, дві з яких допомагають йому уникнути антитіл, як природних, так і надбаних після вакцинації. Мутація P681R відповідальна за “прилипання” вірусу до клітин людини, і сприяє утворенню синцитію, який можна назвати фабрикою з виробництва клітин.

Можливість створення синцитію не є унікальною для штаму Дельта або навіть SARS-CoV-2, його ранні варіанти та інші віруси, наприклад, RSV (респіраторно-синцитіальний вірус), можуть робити те саме, але синцитії, створені Дельтою, набагато ширші. Це пояснює буквально вибухове наростання вірусного навантаження, що супроводжується вираженою клінічною симптоматикою – підвищення температури, інтоксикація, ранні вірусні пневмонії, які можуть призводити до зниження сатурації буквально на 4-5 день після дебюту клінічних симптомів. Це також обумовлює вищу контагіозність збудника.

Здатність штаму Дельта утворювати синцитії допомагає йому вислизати від імунної системи, що робить вірус небезпечнішим для організму. У процесі відтворення віруси пошкоджують клітинний апарат і створюють свої копії, які, після загибелі клітини, потрапляють у міжклітинний простір і лише там піддаються атаці антитіл-нейтралізаторів.

Коли клітини зливаються в синцитій, вірус штаму Дельта, що розташований всередині, уникає дії антитіл, а ще – частково вислизає від антитіл, що виробляються у відповідь на вакцинацію. Найбільше такий ефект виражений у літніх людей. Мутація здатна завдати більшої шкоди тканинам і органам, особливо легенів.

Згідно з даними досліджень, які проводили у Великій Британії, якщо людина вакцинована від Covid-19 один раз, то ефективність щеплення становить близько 30% для запобігання хворобі та 75% для запобігання госпіталізації.

Як вберегтися від штаму Дельта

  • вакцинуватися та ревакцинуватися тим, хто отримав першу дозу;
  • пріоритет у вакцинації треба віддавати неімунним, особливо з груп ризику;
  • після вакцинації уникайте людних місць, носіть маски – особливо протягом першого тижня, позаяк ви залишаєтеся вразливі до інфікування;
  • слід оздоровитися та пам’ятати про правильне харчування і повноцінний сон.

Автор: Ольга Голубовська, головний позаштатний інфекціоніст Міністерства охорони здоров’я України. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-07-26 13:32:35