Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вийшло розслідування Bellingcat про спецоперацію України із затримання вагнерівців

Журналісти-розслідувачі проекту Bellingcat та інтернет-видання The Insider оприлюднили розслідування про спецоперацію України із затримання бойовиків ПВК Вагнера.

Розслідування тривало рік. Розслідувачі намагалися встановити обставини унікальної спецоперації українських спецслужб, під час якої планувалося затримати понад 30 бойовиків російської Приватної військової компанії (ПВК) Вагнера, які причетні до військових злочинів на Сході України.

Як наголошується в розслідуванні, ця спецоперація не мала аналогів за своїм масштабом та складністю. За даними розслідувачів, вона мала завершитися примусовим приземленням літака із вагнерівцями в Україні та їхнім затриманням.

– Сценарій за своєю складністю та продуманістю залишав далеко позаду найкращі серіали HBO та Netflix, – зазначають розслідувачі.

Однак спецоперацію спочатку перенесли, а згодом вагнерівців затримали сили КДБ Білорусі.

У першій частині розслідування, оприлюдненій The Insider, розповідається, як українським розвідникам вдалося завербувати вагнерівців та отримати прямі докази їхньої участі у військових злочинах проти України. Водночас на сайті Bellingcat оприлюднена більш повна версія розслідування.

Розслідувачі провели десятки інтерв’ю з учасниками спецоперації, у тому числі з російськими найманцями та колишніми співробітниками українських спецслужб. Були проаналізовані та верифіковані сотні електронних файлів, сотні годин аудіозаписів, зібраних під час підставного вербування.

Як виникла ідея спецоперації

Як зазначається в розслідуванні, українська розвідка ще з 2014 року вивчала вагнерівців. Спецслужби України багато дізналися про їхні методи вербування, взаємодію з ФСБ та ГРУ РФ, ротацію бойовиків між групою Вагнера та іншими приватними військовими компаніями.

За даними Bellingcat, сама операція почалася ще в 2018 році як звичайний збір розвідувальних даних. Проте на якомусь етапі виникла ідея заманити бойовиків у пастку під виглядом вербування на роботу.

Спочатку ідея полягала в тому, щоб виманити до п’яти осіб на територію Угорщини під приводом тренувань у спеціальному таборі для роботи в новій ПВК. Там бойовиків затримали б, екстрадували в Україну та судили.

Станом на вересень 2019 року ГУР Міноборони України зібрало персональні дані (місцезнаходження, місце роботи, контактні дані) більш ніж тисячі найманців. Більшість із них воювали на Донбасі в період між 2014 та 2018 роками. Серед цих усіх осіб українську розвідку цікавили ті, хто засвітився у якихось військових злочинах на території України (це кілька десятків конкретних осіб).

Станом на початок 2020 року розглядалися різні варіанти спецоперації: від її завершення після успішного збору розвідданих до виманювання найманців до третьої країни (наприклад, Угорщини, Польщі або країн Балтії) та екстрадиції їх звідти до України.

– За словами трьох колишніх співробітників спецслужб, які поспілкувалися з Bellingcat, у тому числі колишнього директора ГУР Міноборони України Василя Бурби, на початку липня 2020 року остаточний план був представлений політичному керівництву України та отримав його схвалення. План передбачав захоплення та затримання 33 найманців, для чого потрібно було змусити літак з об’єктами операції дорогою до їхнього фіктивного місця призначення здійснити екстрену посадку на території України… Рейс із Мінська до Стамбула… пролітав би над територією України протягом приблизно 28 хвилин, чого було б цілком достатньо, щоб зробити екстрену посадку в київському аеропорту Бориспіль, – йдеться в публікації Bellingcat.

Вербування найманців ПВК Вагнера

Під час вербування для правдоподібності було використано реальну ПВК МАР, яка була заснована в 2012 році в Санкт-Петербурзі, проте на час спецоперації вже припинила діяльність. У 2014 році ця ПВК проводила кілька операцій на Донбасі на користь Росії.

У вересні 2019 року розвідка України зареєструвала схожий домен та сайт chvk-mar.org, щоб перехоплювати запити про набір персоналу, які надходили ПВК МАР.

Засновник ПВК МАР Олексій Марущенко (другий ліворуч)

В рамках спецоперації була вигадана історія про набір найманців для охорони нафтових об’єктів російського державного нафтового гіганта Роснафта на Близькому Сході. Цю місцевість обрали не просто так: на кінець 2019 року Роснафта справді експлуатувала нафтові свердловини на Близькому Сході, подекуди нафтові об’єкти знаходилися біля лінії фронту і потенційно потребували захисту.

Для правдоподібності українська розвідка зареєструвала ще один домен-приманку office-rosneft.org. Саме він використовувався для листування через електронну пошту з найманцями.

Куратором проекту був спецназівець із реальним бойовим досвідом, який фігурував під псевдонімом Сергій Петрович. Він добре орієнтувалася у збройному конфлікті на Донбасі, а також у жаргоні російських найманців. Він зголосився грати роль фейкового рекрутера та “куратора” нібито з боку російських спецслужб.

Також був задіяний “кріт” із ГРУ – офіцер середньої ланки ГРУ, заарештований і завербований українською розвідкою в “ДНР”.

Щоб розкрутити фіктивний сайт з набору в ПВК, на російських сайтах, де вже раніше вербували бойовиків, було розміщено низку оголошень про вакансії. Оголошення з’явилися навіть на популярній російській онлайн-дошці оголошень Avito.ru.

У вакансії йшлося про послуги в сфері охорони державних та приватних компаній по всьому світу. В оголошенні була вказана заробітна плата в 225 тис. рублів.

Вийшло розслідування Bellingcat про спецоперацію України із затримання вагнерівців / 2 фотографии

Зміна стратегії

Після обробки великої кількості нерелевантних заяв від найманців, які не становили інтересу для української розвідки, було вирішено змінити підхід.

У квітні 2020 року відповідальним за операцію призначили співробітника українських спецслужб, який раніше служив у контррозвідці СБУ та керував операцією із затримання бойовика “ДНР” Володимира Цемаха. Спецоперація із затримання вагнерівців отримала кодову назву Авеню.

Новий керівник операції доручив “Сергію Петровичу” провести співбесіду із деякими найбільш перспективними кандидатами. Завдання полягало в тому, щоб з’ясувати, чи можна використати когось із найманців як довірених осіб для вербування інших значущих для України бойовиків.

Для цього “Сергію Петровичу” надали спеціальний телефон без SIM-картки та програму для підробки ідентифікатора абонента, що показувала сирійський телефонний номер. Найманцям говорили, що їхній куратор перебуває в Сирії.

У вересні 2019 року одним із перших заявку подав Артем Міляєв, 1981 року народження (відомий під позивним Шаман). Він повідомив, що отримав військовий досвід у Чечні, на Донбасі та в Сирії, а також був заступником командира “штурмової бригади” у “ДНР”, де командував більш ніж 100 бійцями. Міляєв запропонував провести набір серед його колишніх підлеглих.


До кінця травня 2020 року було отримано десятки нових заявок. Усі найманці посилалися на “Шамана” як на свого референта. Бланки документів, які заповнювали бойовики, виглядали як форми, які раніше використовувалися справжньою ПВК МАР. Заявки зрештою заповнили більш ніж 200 найманців. Вони вказували особисті дані (поточну адресу, номери телефонів та електронну пошту, зріст, вагу та розмір взуття, освіту та військовий досвід), надсилали скани військових нагород та медалей.

Вийшло розслідування Bellingcat про спецоперацію України із затримання вагнерівців / 7 фотографий

На початок червня 2020 року українська розвідка отримала від найманців сотні сторінок зізнань про їхню роль у війні на Донбасі, у бойових діях в Африці та на Близькому Сході, імена командирів і фото нагород, виданих Кремлем, а також раніше невідомі фото і відео про військові злочини.

За даними журналістів Bellingcar і The Insider, багато хто із найманців розкрив інсайдерську інформацію про вторгнення Росії в Україну в 2014-2015 роках, а також про підтримку ПВК Вагнера з боку Кремля. Серед найманців був і підполковник Олександр Кривенко, ймовірно, найбільш високопоставлений офіцер із тих, кого вдалося “завербувати” українській розвідці.


Новина оновлюється…

 


Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-11-17 19:29:10

Магазин Автозапчастин м.Ніжин