Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Всі знають, що Путіну не можна довіряти: Беннет про зацікавленість США у співпраці з Україною і заяви Трампа

Баррі Беннет був старшим радником під час виборчої кампанії Дональда Трампа у 2016 році. Він працював у політиці по всьому світу, мав досвід роботи як у Конгресі, так і у виконавчій владі США.

Сьогодні Баррі Беннет займається розробкою стратегії для політиків у компанії Tactic Global. Спеціальний кореспондент програми Факти тижня на ICTV Артем Куля в ексклюзивному інтерв’ю запитав його про зацікавленість США у співпраці з Україною, зовнішньополітичні заяви Дональда Трампа та вибори в нашій країні.

— Нещодавно Дональд Трамп заявив, що зацікавлений у наданні гарантій для України в обмін на корисні копалини й що Україна вже погодилася передати США рідкісноземельні метали на $500 млрд за військову допомогу. Наскільки це вигідна пропозиція для України? Чи може тут йтися про інвестиції з боку американців?

Зараз дивляться

— Я думаю, що це має великий потенціал. США відчайдушно потребують титану, а ринок значною мірою контролюється Китаєм і Росією. Україна може бути основним постачальником титану та інших корисних копалин у США. І йдеться не лише про титан та військову допомогу.

Сполучені Штати Америки мають великі запаси природного газу, який ми могли б обміняти вам на титан. Ви могли б живити всю країну на торгівлі.

— Враховуючи ваш досвід у консультуванні президента США Трампа, як українці можуть організувати розмову, щоб зацікавити його українськими корисними копалинами та досягти формули win-win?

– Я думаю, що зараз настав час, щоб українські компанії, які мають доступ до титану та гірничодобувного сектору, разом із президентом Зеленським приїхали до Вашингтона та почали переговори про те, як ми можемо інвестувати в ці галузі, щоб вирішити проблему для США і створити великий потенціал для України.

Я не думаю, що ви можете сидіти й чекати, що Дональд Трамп сам щось придумає. У нього багато проблем. Дайте йому ідею. Якщо у змаганнях є переможець і переможений, то у партнерстві обидві сторони виграють. Тож будьте партнером. Приходьте та принесіть ідею – ви побачите, що двері відчинені.

— Як гадаєте, яка мета тотального зламу старої американської системи адміністрацією Трампа? Наприклад, заміна чиновників, розпуск ЦРУ, зупинка фінансування проєктів та інше.

— Наша система не дуже відрізнялася від вашої 10 років тому. Повно неефективних бюрократів. Ми бачимо, що Дональд Трамп викриває, що USAID замість того, щоб нагодувати голодних, фінансує п’єси у Центральній Америці. Це, знаєте, абсолютне божевілля. І тому все це припиниться.

Але подібні речі ми вже бачили в Україні раніше. Ми просто не бачили їх у Сполучених Штатах Америки на тому рівні, який ми маємо зараз. Тож зараз ми немов брати за свободою вперше за довгий час.

Ми з нетерпінням чекаємо на те, щоб очистити цю бюрократію, яка витрачає гроші на політичну ідеологію, а не на те, щоб годувати голодних, захищати бідних, вакцинувати хворих. Замість цього ми ставимо бродвейські вистави в Ірландії про ЛГБТ.

— Зовнішньополітичні заяви Трампа наробили багато галасу. Зокрема, про територіальні претензії. До чого призведуть заяви про взяття під контроль Гази, Панамського каналу, претензії на Канаду?

— Якщо ви згадаєте стиль управління Дональда Трампа, то це таке собі: давайте підкинемо хмизу у вогонь і подивимося, що вийде.

Газа практично непридатна для проживання щонайменше протягом 10 років. Думка про те, що ці люди збираються повернутися додому, є абсурдною, тому що дому немає. Там просто купи бетону.

Отже, треба щось робити. Ви знаєте, що вони не можуть жити в наметах 10 років. Їм доведеться знайти місце для мирного життя. Але вони також, знаєте, не змогли керувати собою. Для цього потрібно знайти рішення.

Якщо ви дозволили своєму так званому уряду будувати ракетні шахти під дошкільними закладами, то важко переконати американський народ, що ми повинні заплатити за них, щоб вони мали новий уряд.

Ми хочемо бачити якісь реформи. Думаю, це все логічно. Вони можуть бути передовими, що стосується близькосхідного мирного процесу. Це просто реальність.

— Чи реалізує Дональд Трамп свої економічні погрози митами і тарифами для сусідів і Євросоюзу? Чи це просто важіль тиску для досягнення домовленостей з іншими країнами?

— Я думаю, що під час будь-яких переговорів важливо, щоб людина, яка сидить за столом навпроти вас, зрозуміла, що ви говорите серйозно.

Україна втратила сотні тисяч людей у цій війні. Ми втратили більше людей через фентаніл – наркотик, який виготовляють у Китаї, відправляють до Мексики, а потім доставляють у США з Канади та Мексики бандами й картелями.

Мільйон людей померли від фентанілу. Моя сестра — одна з них. Ми більше не збираємося цього терпіти. Це має зупинитися. Ви можете або бути серйозними та стати партнером, або ви можете стати супротивником. Вони повинні вибрати. Але минули ті дні, коли можна було думати, що вони не сприйматимуть це серйозно.

Тому Трамп діє дуже сміливо. Але він чітко дає їм зрозуміти, що зараз це наша головна мета.

— Повертаючись до України. Зараз багато йдеться про мирну угоду, але ж нам важливі гарантії Заходу. Путін зацікавлений у контролі над Києвом, він хоче мати в Україні псевдолідера, який йому звітуватиме. Путін знає, що українське суспільство втомлене і має фінансові труднощі. Він бачить у цьому можливість привести до влади свою людину.

Чи вважаєте ви, що будь-яка угода, яка не передбачає точних механізмів, щоб запобігти поверненню Путіна за новими територіями, не є робочою? Адже це дасть йому виграти час, щоб переозброїтися і повернутися?

— Так, я повністю згоден, що жодна угода не забезпечить міцного миру без відгородження України від впливу Путіна. Можливо, я наївний, але політика — це більше людська природа, ніж географія. Тому сильні, розумні та молоді люди, які успішно боролися за своє право на існування, ніколи не підкоряться контролю Москви. Ніколи. Мені байдуже, Путін це чи хтось інший.

Тож я трохи менше хвилююся про те, що може зробити Путін. Я хочу переконатися, що США, ЄС, НАТО і всі інші стоять на одній пунктирній лінії, кажучи: Добре, це можуть бути нові кордони, але якщо ви перетинаєте ці кордони – ми повертаємося до початку.

Всі у світі знають, що Володимиру Путіну не можна довіряти. Єдине, що він поважає, це сила. Тепер ви, хлопці, дали йому урок. Київ все ще вільний. Його економіка, відверто кажучи, не в хорошому стані. Інші країни починають видобувати багато нафти. Його вплив у світі з кожним днем зменшується – це добре.

— Кілька питань щодо економіки та бізнесу. Український бізнес продемонстрував стійкість, переживши ці роки війни. Українська економіка тримається на плаву. Але як великий український бізнес може зацікавити нову адміністрацію США?

—  Я думаю, що це потребуватиме реформ в Україні, щоб визнати, що вона збирається брати участь у світовій спільноті. Їй потрібен набір законів і правил, які це відображатимуть.

Надто довго Україна була дуже замкнутою. Всі закони створені для того, щоб зберегти гроші в країні. Якщо ви хочете стати наступною Німеччиною, то повинні поводитися, як нова Німеччина. Частина цього вимагатиме нового фокусу.

І я думаю, що Зеленський вже має цей фокус. Але він повинен залучити парламент.

Особливо це стосується банківської справи, тому що ви отримаєте величезний приплив фінансування в країну. Вам знадобляться банківські закони та правила, які відповідають світовим стандартам, а не пострадянським. Я вважаю, що такі реформи мають відбутися всередині.

Українські компанії довели, що бізнес здатний пройти ці процеси. До того ж у вас є багато ресурсів. Ви маєте гарне розташування. У вас є експортні шляхи з країни. Але ви повинні почати діяти як західна країна, а не країна колишнього радянського блоку. Більшість ваших законів є, але ще є над чим працювати.

— Відбудова України коштуватиме понад $1 трлн. Це відкриє численні можливості для американського бізнесу. Окрім відбудови міст, є можливість створювати нові інноваційні економіки. Які майбутні інвестиції ви можете визначити з боку США?

— Так, це можливість, оскільки у нас є експортно-імпортний банк у Сполучених Штатах, який може фінансувати всі ці інвестиції.

Отже, йдеться про формування партнерства з українськими інтересами, комунальними підприємствами, приватними компаніями. Ви знаєте, що потрібно будувати нові проєкти.

Житлові будинки – ферми, де потрібно прибирати, орати і садити. Є багато роботи. Але пора всьому світу покласти зброю, взятися за лопати та мітли. Давайте відновимо це місце. І буде фінансування.

— Перемога Дональда Трампа показала, що американці незадоволені рішучістю влади. Незабаром відбудуться вибори до парламенту в Німеччині. Які партії та політики загалом залишаються актуальними зараз? Який секретний інгредієнт для формування лідерства та руху?

— Політика — це людська природа, а не географія. 80% виборців не хвилює глобальна політика. Їх хвилює ціна коледжу, отримання роботи і те, як я виховую свою молоду сім’ю.

Це те, що привело до влади людей на кшталт Дональда Трампа і Хав’єра Мілея – президента Аргентини. Президент Зеленський, коли свого часу з’явився на політичній сцені, розумів, що людям потрібно, чого люди хочуть, про що вони мріють, що було в їхніх серцях і головах.

І саме такі політики досягають успіху в цей період. Я не знаю, скільки цей період триватиме, але зараз політичні партії, які чіпляються за якесь минуле, приречені на крах.

Люди голосують за власні інтереси. Вони голосують за патріотизм, але за те, що найкраще для них, їхньої родини та дітей.

Подивіться, що відбувається в маленькій крихітній Аргентині. Вона була найбагатшою країною в світі до Першої світової війни. Потім прийшли соціалісти. Вони буквально роздерли її майже до смерті.

Сьогодні вони знову мають надлишок. Економіка знову вирує. Люди біжать інвестувати. Це все тому, що вони кажуть, що вірять у деякі базові ринкові принципи.

Я думаю, що Україна – на крок попереду. Ви в цьому аспекті, як Аргентина, тому що у вас є всі ресурси в цій геополітичній близькості до всього. Але саме молодь змінить країну, а не літні люди.

— Як ви бачите можливість проведення виборів в Україні?

— Я є великим прихильником чекати, поки не стане стабільніше. Але вважаю, що важливо запросити світ прийти та подивитися.

Щоб ви знали: чим більше очей, тим менше шансів у Путіна та його союзників створити проблеми. Я буквально заполонив би Україну очима з Європи, НАТО та США.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Залучіть тисячу людей зі США до спостереження за виборами, тому що ви знаєте, що їхні голоси в усьому світі – це те, що убезпечить від лиха. Вибори – це не завтра. Давайте поховаємо мертвих, підметемо вулиці та почнемо збирати країну. Тоді ми можемо вибрати лідера.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-11 19:44:00