Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вкрали гроші з картки? Що робити та чи несе за це відповідальність банк

Шахрайські схеми – скрізь, особливо це стало відчутно з появою різних форм допомоги українцям, які постраждали від війни. Що робити, якщо на вашій карті почалися незрозумілі фінансові операції, чи несе банк за це відповідальність та як змусити фінансову установу повернути втрачені кошти – розповіли керуючі партнери юридичної компанії Муренко, Курявий і Партнери Олександр Курявий і Нікіта Муренко.

– Злочинні операції з банківськими рахунками досі є поширеним видом шахрайства в Україні. Від початку повномасштабного вторгнення такі випадки почастішали, що зумовлено великою кількістю людей, які постраждали від воєнних злочинів та потребують фінансової допомоги, – кажуть юристи.

Найпоширеніші шахрайські схеми з картками

Серед найпоширеніших злочинних схем із банківськими рахунками є випадки, коли шахраї представляються працівниками фінустанови та під більш-менш несумнівним приводом просять надати конфіденційні дані.

Іноді шахраї називаються працівниками благодійної або міжнародної організації та пропонують отримати фінансову допомогу.

Зараз дивляться

Так, наприклад, із початком повномасштабної війни почастішали дзвінки від нібито працівників державних органів. Під час розмови шахраї запевняють людину, яка втратила через російську агресію житло, що зможуть допомогти їй в отриманні грошових коштів за програмою єВідновлення.

Використання підроблених вебсайтів оплати товарів є ще одною схемою шахраїв. Через них злочинці шляхом обману отримують персональні дані власника банківського рахунку.

Як не стати жертвою банківських шахраїв

Існує декілька важливих дій, які допоможуть не втрапити в тенета злодіїв. Тож ось що варто зробити.

  • Подбати про CVV/CVC2-код

Одна з головних вразливостей кожної банківської картки – код безпеки, розміщений на її зворотному боці. Так званий CVV – або CVC2-код. Якщо, крім номера і терміну її дії, введено цей код, оскаржити платіж буде неможливо.

Тож, щоби не стати жертвою шахрайських схем, завжди варто пам’ятати, що не можна розголошувати CVV-код банківської картки.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Також юристами та працівниками банків рекомендовано встановити динамічний CVV-код, а також ліміти витрат та зняття готівки.

Фото: Depositphotos

Динамічний код або DCV – це еволюційний розвиток застарілих CVV/CVC. На відміну від попередників протягом усього терміну дії картки DCV регулярно змінюється через рівні проміжки часу. Здебільшого це відбувається кожні 20 хвилин. Змінюється DCV за певним алгоритмом, відомим тільки банку-емітенту. Для відображення DCV у платіжну картку вбудовано мініатюрний дисплей.

За задумом розробника технології, DCV унеможливлює використання викрадених карткових реквізитів. Навіть якщо шахраям вдалося отримати повний набір даних, щонайбільше за 20 хвилин код зміниться, і спроба інтернет-платежу з використанням застарілого тризначного коду буде відхилена банком-емітентом.

  • Перевіряти першоджерело фіндопомоги

Завжди варто пересвідчуватися у тому, що пропозиція про фінансову допомогу надійшла від офіційного першоджерела, а сайти для оплати є надійними. Ви навіть можете зателефонувати до гарячої лінії держструктури, від імені якої вам хочуть виділити кошти. Також можна переглянути інформацію на відповідних вебсторінках.

– Для одержання будь-якого виду фінансової допомоги слід дотримуватися правил, встановлених законодавством або порядком надання таких коштів, які розміщені на офіційних сайтах державних органів або благодійних (міжнародних) організацій, – говорять експерти.

Що робити, якщо шахраї викрали з картки гроші

Якщо ви стали жертвою крадіїв, слід дотримуватися наступних кроків:

1 крок. Зафіксуйте списання коштів із рахунку.

2 крок. Зверніться до банку із заявою про списання грошей з рахунку та заблокуйте картку.

3 крок. Зберіть усі наявні докази шахрайських дій.

4 крок. Зверніться до поліції із зібраними доказами.

Після притягнення винної особи до кримінальної відповідальності жертва шахрайства має право подати цивільний позов до суду про відшкодування завданих злочинцями збитків.

Чи можна змусити банк повернути гроші, вкрадені шахраями

Головне питання, яке непокоїть тих, хто втрапив у тенета шахраїв: “Чи можна якось змусити банк повернути викрадені гроші?”

Важливо зрозуміти, що незалежно від того, чи сталося це з вини банку, фінансова установа повинна сприяти людині у поверненні вкрадених коштів.

– За загальним правилом, встановленим ч. 16 ст. 86 ЗУ Про платіжні послуги, банк та фінансова установа повинні сприяти власнику банківського рахунку в поверненні коштів за неналежною розрахунковою операцією шляхом надання доступної йому інформації про таку операцію, – говорять експерти.

Відповідно до законодавства, яке регулює діяльність банків та Цивільного кодексу України, фінансові установи несуть відповідальність тільки в тому разі, коли списання коштів сталося з їхньої вини.

Так, ст. 86 ч. 8 закону України Про платіжні послуги встановлює відповідальність банків та фінансових установ у таких випадках:

  • помилкової платіжної операції на рахунок неналежного отримувача;
  • помилкового переведення коштів з рахунку неналежного платника;
  • платіжної операції з рахунку платника без законних підстав або внаслідок інших помилок банку або фінансової установи.

Фото: Depositphotos

Якщо так сталося і банківська установа була винна у списанні коштів, то після виявлення такого порушення гроші повинні бути повернуті негайно.

– Крім того, Цивільний кодекс України зобов’язує банк негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну втрачену суму коштів на рахунок клієнта фінансової установи. Така норма діє тільки в тому разі, коли списання коштів з рахунку сталося саме через помилку банка, – додають юристи.

Тобто, чи несе банк відповідальність за втрату коштів з рахунку та чи можна змусити фінансову установу повернути гроші – так, але тільки в тому разі, коли списання сталося з вини банку.

До речі, раніше Факти ICTV писали, що робити та куди звертатися, якщо стали жертвою інтернет-шахраїв.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-05 08:15:55