Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій

Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій

Війна болить нам усім. Особливо в Чернігові та довколишніх селах важко знайти людину, серце якої було б спокійним і яка не здригалася б від гучних звуків, не плакала від самої згадки про воєнні дії на території нашої області.

Між тим, із часом людській пам’яті притаманно витісняти важкі спогади. Аби наші нащадки не забули про нинішній час, працівники Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського докладають зусиль. До того ж, зібрані ними експонати, пов’язані з війною, є матеріальними доказами безчинства та жаху, що коїлися на Чернігівщині.

Щоправда, музейники починають формування своєї нової колекції не з нуля.

«Війна в Україні триває з 2014 року, відтоді ми й збираємо експонати. Навіть експозиція, присвячена АТО, була сформована. Нині ж із повномасштабним вторгненням робота зі збору артефактів активізувалася. Це сталося, щойно окупантів вигнали з нашої землі», – у коментарі для ЧЕline зазначив Максим Блакитний.

Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій

Тож буквально в перший тиждень після звільнення деякі співробітники історичного музею сіли на велосипеди і вирушили на пошук цікавих експонатів. До речі, велосипеди обрали не тільки через те, що немає іншого транспорту і пального, а через небезпеку підірватися на автівці, наїхавши на залишені окупантами «сюрпризи» на узбіччях сіверських доріг.

«Ще не вся територія Чернігівщини розмінована, то доводиться бути дуже обережними, збираючи артефакти для колекції», – пояснив Максим Блакитний.

Нині працівники історичного музею імені В.В. Тарновського назбирали кілька десятків нових цікавих експонатів.

«Переважно одяг або його рештки, шеврони, використані набої, гільзи, спорядження, ящики для зберігання набоїв, документи чи фрагменти документів. Збираємо коробки з-під пакетів добових для військових. Тож можемо побачити, чим харчувалися загарбники. Можна також побачити побут окупантів, їхню неохайність, бо здебільшого після себе залишали смітники і в оселях, і поряд з оселями.

Також займаємося фотофіксацією. Фотографуємо місця, де стояли загарбники, їхні землянки, бліндажі, окопи тощо», – розповів чоловік.

Максим Блакитний пояснює поспіх у збиранні цих речей тим, що невдовзі від них може не залишитися й сліду.

«Треба встигнути це зробити, бо люди просто викидають ці речі на смітник або палять. Зневажливе й негативне ставлення в українців до всього російського. Ніхто особливо не задумується, що для музейників це має певну цінність. До того ж, матеріальні речі, тим паче документи, це прямі докази перебування окупантів у тій чи іншій місцевості», – сказав Максим Блакитний.

Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій Війна і Чернігівщина: музейники формують нову колекцію з «експонатів» періоду бойових дій

Працівники історичного музею імені В.В. Тарновського вже збирали артефакти в Количівці, Іванівці, Ягідному, Лукашівці, Товстолісі, Терехівці, Шестовиці, тобто в наближених до Чернігова селах, де стояли окупанти.

Максим Блакитний зазначає: щойно назбирають достатньо речей, вирішуватимуть, як оформити експозицію.

Нині музей звертається до жителів Чернігова та області з проханням приносити до музею речі чи документи, пов’язані з бойовими діями на Чернігівщині. Можливо, вони стануть основою майбутньої експозиції.

13.05.2022
Джерело: ЧЕLINE. Новини Чернігова

Магазин Автозапчастин м.Ніжин