Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Від Кеннеді до Трампа: як дебати змінювали хід виборів президента США

Фото: Getty Images

У вівторок, 10 вересня, республіканець Дональд Трамп і демократ Камала Гарріс уперше проведуть дебати, які можуть остаточно змінити перебіг виборчої кампанії президента в Сполучених Штатах цього року.

Дебати між Трампом і чинним президентом Америки Джо Байденом, які відбулися в червні, вже дали свій результат. Після них низка впливових демократів закликали Байдена зняти свою кандидатуру з виборів, вважаючи його занадто слабким і літнім кандидатом, щоби претендувати на главу держави ще протягом чотирьох років.

Факти ICTV розбиралися в тому, як дебати впливали на результат виборів президента в Америці, а також на те, як це надалі впливало на політику США.

Зараз дивляться

Зміст

Дебати кандидатів у президенти США

У США традиція дебатів між кандидатами в президенти зазвичай інформує виборців про те, як політики ставляться до тих чи інших проблем, а також дає змогу самим кандидатам продемонструвати свій характер і позицію з тих чи інших питань.

Потенційно, результат модерованих словесних перепалок повинен схилити виборців, які не визначилися, на бік одного з кандидатів.

Крім того, вони можуть стати гарним телевізійним видовищем, створюючи моменти, які будуть згадувати впродовж десятиліть.

З 1987 року організацією дебатів займається відповідний орган – Комісія з президентських дебатів. Саме в цій організації узгоджують усі нюанси щодо зустрічей кандидатів у президенти та проводять освітні заходи, пов’язані з дебатами.

Зазвичай дебати відбуваються на одному із загальнонаціональних телеканалів США, де ведучий цього медіа є модератором і ставить запитання кандидатам. Окремі нюанси проведення дебатів можуть відрізнятися, якщо їх узгодять обидва кандидати.

Президентські дебати в США, які змінили історію

Факти ICTV зібрали кілька пам’ятних моментів з історії президентських дебатів у США, де ляпи кандидатів або дії навколо них вплинули на подальший підсумок виборів і, можливо, перебіг світових подій.

Перші дебати в США: Кеннеді й Ніксон – 1960 рік

У 1960 році відбулися перші і, можливо, одні з найвідоміших телевізійних президентських дебатів у США. Участь у них брали демократ Джон Ф. Кеннеді та чинний віцепрезидент і республіканець Річард Ніксон.

Тоді неповороткий Ніксон відновлювався після хвороби, що створювало невдалу картинку для телевізора. Заведено вважати, що Ніксон був у гіршому становищі та програв дебати, оскільки виглядав під час дебатів старим і втомленим, тоді як Кеннеді, який був на той час сенатором від Массачусетсу, наклав макіяж і мав молодий та енергійний вигляд.

Вважається, що телеглядачі визнали Кеннеді переможцем дебатів, тоді як радіослухачі віддали перемогу Ніксону або назвали результат нічиєю.

У політичній традиції США ці дебати мали найбільший ефект саме тому, що змінили громадську думку. Вони дали змогу американцям побачити й почути двох кандидатів разом.

Фото: Getty Images

Крім того, Кеннеді, який був не так знайомий аудиторії, як віцепрезидент США Ніксон, зміг тоді завдяки вдалому виступу взяти гору в дебатах і здобути перемогу на виборах.

Через три роки після перемоги – 1963 року – на Кеннеді було скоєно замах, і він загинув, проїжджаючи в кабріолеті в місті Даллас, штат Техас.

Холодна війна: дебати Форд – Картер – 1976 рік

Після виборів Ніксона й Кеннеді довгий час не було передвиборчих дебатів, поки президент Джеральд Форд не почав відставати за популярністю серед виборців під час кампанії 1976 року й не вирішив, що йому необхідно провести дебати з тодішнім губернатором Джорджії Джиммі Картером.

Джеральд Форд був відносно невідомий публіці, попри те, що був чинним президентом. Однак і з Джиммі Картером теж мало хто був знайомий. Обидва кандидати потребували додаткової підтримки від аудиторії, яку можна було отримати під час дебатів.

Ці дебати найкраще запам’яталися одним моментом під час других дебатів, коли Форд заявив: “Немає жодного радянського панування в Східній Європі, і ніколи не буде за адміністрації Форда”.

Після цієї фрази ведучий Макс Френкель із New York Times не зміг стримати здивування і запитав:

– Вибачте, що?…. Чи правильно я зрозумів, що ви хочете сказати, сер, що росіяни не використовують Східну Європу як свою власну сферу впливу, окупувавши більшість країн і переконавшись за допомогою своїх військ, що це комуністична зона?

До кінця невідомо, чи стала ця фраза Форда вирішальним моментом, але результат виборів показав перевагу за Картером.

Утім, низка оглядачів стверджує, що саме цей момент став особливо згубним для Форда, оскільки після дебатів у медіа з’явилася інформація про те, що він був незграбний і не годився для президентства.

Роль харизми: дебати Картер – Рейган – 1980 рік

Упродовж більшої частини передвиборчої кампанії 1980 року Картер не хотів брати участь у дебатах із Рональдом Рейганом, колишнім губернатором Каліфорнії, якого вважали майстром візуальних ефектів і гумору.

Утім, Картер змінив своє рішення приблизно за 10 днів до виборів, усвідомивши, що пасе задніх в опитуваннях і потребує прямого звернення до невизначених виборців.

Під час дебатів Картер переповнив свій виступ фактами і політикою, коли Рейган відповідав односкладовими фразами, зокрема “Вам краще, ніж було чотири роки тому?” і “Ну ось, знову ти за своє“.

Завдяки цим риторичним прийомам Рейгана, який він мав із часів роботи актором і спортивним коментатором, аудиторія була в захваті. За даними Nielsen, дуель зібрала 80,6 млн глядачів, що стало найбільшим показником за всю історію президентських дебатів того часу.

На думку експертів, Рейган переміг на виборах через тиждень частково тому, що зрозумів суть дебатів – привернути до себе глядача.

Тристоронні дебати: Білл Клінтон – Джордж Буш старший – Росс Перо – 1992 рік

На відміну від більшості інших президентських дебатів, де кандидати стоять за стійками і відповідають на запитання ведучого, другі дебати 1992 року відбувалися в більш розслабленому форматі “міських зборів”, запропонованому кампанією Білла Клінтона. Уже тоді Клінтон здавався виборцям симпатичнішим, ніж його опоненти.

В одному знаменитому моменті під час других дебатів президент Буш був спійманий на камеру, коли він дивився на годинник, а один із виборців ставив запитання про державний борг, що дало глядачам відчуття, що чинному президенту було нудно і нецікаво під час відповідей на запитання виборців. Саме такий рух Буша став предметом уваги з боку американців, оскільки продемонстрував, що президент-республіканець не зацікавлений у проблемах виборців.

Пізніше Буш зізнався, що було в нього на думці: “Ще 10 хвилин цього лайна“. Тоді він програв Клінтону.

Фото: Getty Images

Зітхання і нудьга: дебати Джорджа Буша молодшого – Ел Гора – 2000 рік

На напружених виборах 2000 року, рішення щодо яких у підсумку ухвалив Верховний суд, дебати були особливо важливими. Віцепрезидент-демократ Ел Гор уже брав участь у гучних дебатах, тоді як губернатор Техасу Буш-молодший був відносним новачком, відомим тим, що був незграбний у деяких висловлюваннях і спіткнувся на словах.

На момент початку теледебатів Ел Гор був у вигіднішому становищі, хоч його і вважали агресивнішим і жорсткішим, що не грало йому на користь.

Під час перших дебатів мікрофони кандидатів вловили, як Ел Гор голосно зітхав, реагуючи на відповіді Буша. Крім того, на екрані було видно, як він закочує очі і хитає головою в розчаруванні в інші моменти.

На третіх дебатах Гор підійшов до Буша під час виступу, можливо, щоб залякати його. Буш посміхнувся і продовжив виступ, викликавши сміх аудиторії.

Як писав журнал TIME 2000 року:

– Минулого тижня Джордж Буш і Ел Гор стояли на подіумах, і Гор, як і личить меблям, читав лекцію: поправляв свого опонента, тримався осторонь, зітхав у розпачі від відповідей Буша. Експерти й опитування сходилися на думці: Гор виграв дебати. Потім він програв: впродовж тижня Буш вирвався вперед у кількох опитуваннях, оскільки виборці, очевидно, вирішили, що втомилися від професора Всезнайки.

Контраст кандидатів: Дональд Трамп – Гілларі Клінтон – 2016 рік

Теледебати 2016 року відбувалися в умовах відсутності чинного президента, як кандидата на виборах. Тому республіканців представляв Дональд Трамп, а демократів – Гілларі Клінтон. Обидва кандидати вели дебати як аутсайдер і досвідчений державний службовець відповідно.

У найбільш, мабуть, запам’ятовуваному фрагменті Клінтон дорікнула Трампу тим, що він не сплачує прибуткові податки в тих небагатьох податкових деклараціях, які були опубліковані в той час. “Це робить мене розумним“, – відповів Трамп.

А в один моторошний момент Трамп став впритул за спиною Клінтон, коли вона відповідала на запитання аудиторії, що, як пізніше написала Клінтон, змусило її покритися мурашками.

Трамп також відмовився сказати, чи визнає він результати виборів, які він виграє у 2016 році. Втім, тоді кандидат-республіканець переміг на виборах.

Перебивання та конфлікти: дебати Трамп – Байден – 2020 рік

Дональд Трамп, тоді вже чинний президент, вів у 2020 році дебати з Джо Байденом.

Загалом, Байден був видатним політичним діячем, оскільки на той момент був у політиці вже десятиліттями. Ще 1973 року, у свої 30 років, Байден став наймолодшим сенатором, обраним на цю посаду. Пізніше він був віцепрезидентом в адміністрації Барака Обами.

На іншій шальці терезів був президент Трамп, у якого були чотири роки каденції в ролі глави Білого дому, що також давало йому певні переваги в теледебатах.

Під час дебатів виступи Трампа були у властивій йому дратівливій манері, сповненій перебиваннями і перекрикуваннями. Натомість Байден був більш виваженим і розважливим в очах аудиторії.

У якийсь момент змучений Байден благав: “Може, ти заткнешся?”.

Ця запам’ятовується фраза прозвучала в той момент, коли на графік дебатів вплинув новий коронавірус Covid-19, що поширився країною і світом загалом. Трамп здав позитивний аналіз на цей вірус, що призвело до скасування других дебатів. Його колишній начальник штабу стверджував, що Трамп здав позитивний тест перед першими дебатами, але не повідомив про це.

Завдяки відсутності надмірної емоційної реакції та виваженості, як вважають оглядачі, Байден переміг на виборах.

Дебати Трамп – Гарріс – 2024 рік

Вже 10 вересня очікується проведення дебатів між чинними кандидатами в президенти США – Дональдом Трампом від Республіканської партії, та Камалою Гарріс від демократів.

Після формальної перемоги Трампа на дебатах з Байденом, у таборі республіканця з’явились сумніви, чи вдасться колишньому президенту впоратись з значно молодшою і більш активною Гарріс.

Сторонники Трампа також стурбовані, що республіканець може почати переходити на особисті образи і випади в бік жінки-кандидата, коли ж в біографії Трампа вже є низка сексистських скандалів.

Зі свого Гарріс неодноразово публічно демонструвала, що може бути жорсткою та прямолінійною у публічних суперечках. Водночас, якщо їй не вдасться переконати електорат, який ще не визначився із кандидатом, то це може додати впливу кампанії Трампа, що змінить результати виборів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Крім того, не слід забувати, що традиція президентських дебатів в США вже знає ситуації, коли маленький ляп або ж, навпаки, вдала фраза, можуть змінити прихильність з боку виборців та, як наслідок, результати голосування.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-09 16:33:34