Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Версії померлих людей, створені за допомогою ШІ, як вони впливають на психіку — психотерапевт

Психотерапевт Найджел Малліган, який досліджує можливості використання технологій штучного інтелекту для поліпшення терапевтичних втручань, зізнався, що заінтригований появою роботів-привидів.

Однак при цьому фахівець висловив стурбованість потенційним впливом цієї технології на психічне здоров’я тих, хто її використовує, особливо тих, хто сумує.

Воскресіння мертвих

– Ми всі переживаємо втрати та горе. Однак уявіть, що вам не потрібно прощатися зі своїми близькими, що ви можете відтворити їх віртуально, щоб поговорити і дізнатися, як вони почуваються, – зазначає експерт.

Зараз дивляться

За словами Маллігана, воскресіння мертвих людей як аватарів потенційно може завдати більше шкоди, ніж користі, посилюючи стрес, депресію, параною і, в деяких випадках, психоз.

Як це працює

Використовуючи технологію глибокої підробки, програмне забезпечення штучного інтелекту може створювати інтерактивне віртуальне уявлення померлої людини, використовуючи її цифровий контент, як-от фотографії, електронні листи та відео.

Деякі з цих творінь всього кілька років тому були всього лише темами науково-фантастичного фентезі, але тепер вони стали науковою реальністю.

Відновити зв’язок

Як зазначив психотерапевт, цифрові привиди можуть втішити скорботних, допомагаючи їм відновити зв’язок із втраченими близькими. Вони можуть надати користувачеві можливість сказати щось або поставити запитання, на які не було можливості відповісти, доки нині померла людина була живою.

– Але надприродна схожість роботів-привидів із втраченою коханою людиною може бути не такою позитивною, як здається, – каже фахівець.

Допомога чи перешкода

За словами експерта, дослідження показують, що роботів смерті слід використовувати лише як тимчасовий засіб скорботи, щоб уникнути потенційно шкідливої емоційної залежності від технології. Але примари ШІ можуть завдати шкоди психічному здоров’ю людей, втручаючись у процес горя.

Жах чат-бота

Психотерапевт каже, що існує ризик того, що боти-привиди можуть сказати шкідливі речі або дати погану пораду тому, хто перебуває в жалобі. У більш екстремальному сценарії бот-привид запропонує користувачеві приєднатися до нього після смерті, вбити когось або заподіяти комусь шкоду.

Творці ChatGPT наразі визнають, що програмне забезпечення припускається помилок і, як і раніше, не є повністю надійним, оскільки фабрикує інформацію.

– Ніхто не знає, як будуть інтерпретуватися тексти, електронні листи або відео людини, і який контент буде генеруватися за допомогою цієї технології штучного інтелекту, – каже Малліган.

Забувати – це здорово

За словами експертів, ця новітня технологія багато що говорить про цифрову культуру нескінченних можливостей. Дані можуть зберігатися в хмарі необмежений час, усе можна відновити, і ніщо по-справжньому не видалене і не знищене.

Однак, за словами психотерапевта, забування є важливим елементом здорового горя. Але щоб забути, людям потрібно буде знайти нові та значущі способи пам’ятати про померлу людину.

За словами Маллігана, ювілеї відіграють ключову роль, допомагаючи тим, хто сумує, не тільки пам’ятати про втрачених близьких, а й дають можливість по-новому уявити втрату. Ритуали і символи можуть означати кінець чогось, що дає змогу людям правильно пам’ятати і правильно забувати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-17 10:09:12