Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань

Covid-19 нікуди не зник, він шириться світом і Україною. Особливо небезпечним захворювання є для людей віком від 60 років.

З жовтня в Україні активно поширюється грип та інші респіраторні віруси, адже зараз триває епідсезон.

Медики кажуть, щоб уберегти своє здоров’я та життя, варто вакцинуватися.

Зараз дивляться

Фахівці розповіли, які є розповсюджені міфи про вакцинацію, та розвінчали їх.

Міф 1. Під час війни вакцинація не на часі

Наразі медичні заклади передусім спрямовують зусилля на лікування поранених і постраждалих від наслідків війни. Медзаклади перевантажені, тож людина з інфекційною хворобою або її ускладненням не завжди матиме доступ до медичної допомоги. Щоб не потрапити в таку ситуацію, необхідно зробити щеплення проти вакцинокерованих хвороб.

Наприклад, під час війни завжди більший ризик травмувань, які можуть призвести до потрапляння збудника правця в ранову поверхню. Натомість одночасне надходження великої кількості постраждалих може призвести до того, що інфікована правцем людина не зможе вчасно отримати допомогу.

Водночас обставини воєнного часу спонукають людей до вимушеного переселення. Ризик інфекційних хвороб у середовищі компактного розміщення ВПО підвищений. Наприклад, у холодну пору року в Україні триває епідсезон респіраторних вірусів, до яких зараз перейшов і Covid-19. Циркулюючи паралельно з грипом, він ускладнює епідсезон, особливо для людей віком від 60 років.

Міф 2. Якість вакцин під сумнівом через часті відключення світла

На більшості вакцин є термоіндикатори, завдяки яким людина може пересвідчитись в якості вакцини. Крім того, є алгоритм дотримання вимог “холодового ланцюга”.

Амбулаторії забезпечені генераторами та сумками-холодильниками. Вони дозволяють зберігати вакцини до 7 діб. Такого тривалого відключення світла немає.

Якщо електроенергія зникне більш ніж на тиждень, то усі вакцини звозитимуть у центральну амбулаторію, де є генератор.

Міф 3. Covid-19 уже не такий страшний

Завдяки 1-й і 2-й дозам поширення Covid-19 дещо пригальмувалося. Але якщо не робити бустерних доз, то знову буде спалах. А оскільки Covid-19 перейшов до категорії сезонних вірусів нарівні з грипом, то його спалах ускладнює епідсезон і становить серйозну загрозу для груп ризику. Надто для людей віком від 60 років та осіб із хронічними захворюваннями.

Вірус продовжує мутувати, адже це його природа. Епідеміологи вивчають мутації, та постійно створюють вакцини від Covid-19. Організм людини не має здатності сам, без щеплення, заздалегідь підготуватися до зустрічі з новим штамом вірусу.

Міф 4. Не йдемо вакцинуватися, тому що змусять робити щеплення спочатку, через втрату всіх записів

Новий лікар не матиме інформації про ваші щеплення, якщо записи про них були зроблені до 2019 року і втрачені. Тоді дані вносилися у паперовому вигляді, не було ЕСОЗ (Електронна система охорони здоров’я, куди, зокрема, обов’язково вносилися записи про щеплення громадян від Covid-19.) Але це стосується тих, хто втратив документи.

Проте зайвих щеплень не буває. Погано тільки, якщо їх недостатньо.

Якщо записи або інформація відсутні, то, за законодавством, потрібно робити всі щеплення.

Можна починати з тих вакцин, які потрібні за віком, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Однак це не стосується щеплення від Covid-19, дані про це є в ЕСОЗ.

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, особливо під час війни. Коли може знадобитися екстрена вакцинація, невідомо, чи буде до неї доступ.

Міф 5. Вакцинація негативно діє на імунітет

Мережею поширюють інформацію про те, що вакцини погіршують імунітет. Автори таких дописів стверджують, наче антитіла, які утворюються в результаті щеплення (їх називають гуморальною імунною відповіддю), пригнічують клітинний імунітет, який ніби то потрібен для справжнього захисту від хвороби.

Насправді гуморальний і клітинний імунітети — це два види імунної відповіді, які потрібні організму людини, щоб захищатися від інфекційних хвороб. Вакцини стимулюють вироблення як гуморальної, так і клітинної імунної відповіді.

Гуморальний імунітет забезпечують В-клітини (лімфоцити). Клітинний імунітет забезпечують Т-клітини (Т-лімфоцити). Т-клітини дають першочергову відповідь на інфекцію, вони атакують будь-які чужорідні елементи в організмі, поки формується гуморальний імунітет і його антитіла.

Захистити від зараження можуть лише антитіла, а послабити хворобу та захистити від ускладнень навіть за відсутності антитіл – Т-клітини клітинного імунітету.

Міф 6. Наш лікар не дає гарантію, що після щеплення з дитиною все буде добре

Немає нічого такого, що можна гарантувати на 100%. Але точно відомо, що ризик захворіти й померти від інфекційної хвороби набагато більший, аніж ризик від вакцини.

Міф 7. Наша дитина часто хворіє. Нема коли робити щеплення, та й боїмося ще більше нашкодити

Якраз через часті хвороби дитини слід передусім зробити щеплення. Вакцинуватися можна одразу після одужання без терміну очікування та додаткових аналізів.

Міф 8. Ми самі вирішуємо, які щеплення потрібні нашій дитині. Деякі з них вважаємо зайвими

У календарі планової вакцинації внесені щеплення саме від тих захворювань, які найбільш небезпечні. Варто довіритися лікарям з приводу того, чому саме ці вакцини обов‘язково потрібно зробити. Батьки можуть вирішувати щодо рекомендованих щеплень, але обов’язкові необхідно робити.

Міф 9. Людям похилого віку чи з хронічними захворюваннями – небезпечно вакцинуватися

Як діятиме вакцина на таку людину – якраз і передбачено, а от як подіє саме захворювання – ні! З віком організм слабшає, обтяжується супутніми захворюваннями і гірше здатен протистояти важким ускладненням вірусів для легень, серця, нирок та інших органів. Коронавірус і грип можуть викликати у людей від 60 років пневмонію, серцево-судинні патології, фіброз нирок, загострення хронічних захворювань, наприклад, діабету, а також інші серйозні проблеми.

Побічним ефектом може стати незначний біль в місці введення або субфебрильна температура (підвищення температури у межах 37,1-38,0 °C), яка триває день чи два. Та це незначний дискомфорт, який краще потерпіти кілька днів, але бути захищеним від ускладнень.

Міф 10. Ті, хто вакцинувався проти Covid-19, все одно хворіють

Вакцинація лише попереджає виникнення важкого перебігу захворювання та смерті. Отримавши щеплення, ви також можете колись захворіти, але це буде легкий перебіг, що збереже ваше життя.

Міф 11. У дитини була побічна реакція на одну з вакцин

Якщо це підвищення температури, болючість в місці ін’єкції та почервоніння, то це норма і боятися не варто.

Міф 12. Батьки самі вирішують, чи вакцинувати дитину

Планові щеплення (ті що є в Національному календарі щеплень) – обов’язок батьків. Згідно з чинним законодавством України, саме батьки несуть відповідальність за здоров’я дитини.

Міф 13. Лікар не рекомендує робити щеплення до певного віку дитини

Лікар, котрий піклується про здоров’я свого пацієнта, поважає його, не може давати недостовірні поради.

Є доказова медицина, є Національний календар щеплень – це документ, у якому визначено перелік захворювань, від яких проводиться вакцинація, і строки проведення щеплень. Усі лікарі мають керуватися цим документом.

Саме діти ранього та молодшого віку найбільш вразливі до інфекційних хвороб, які можна попередити вакцинацією.

Міф 14. Все одно зараз багато людей на дистанційці

У деяких регіонах України і досі робота та навчання проходять дистанційно.

Люди ходять до магазину, на вулицю, хтось приходить в гості чи у справах. Тож завжди можна підхопити хворобу. Дистанційна робота та навчання рано чи пізно завершиться, і тоді за місяць навчання/роботи офлайн можна підхопити багато інфекційних хвороб одночасно.

Міф 15. Я вже перехворів на Covid-19

Навіть якщо ви перенесете хворобу легко, у вас може не сформуватися належного імунного захисту після неї. Одне з досліджень Центрів з контролю та профілактики захворювань в США свідчить про те, що у третини з тих, хто перехворіли на коронавірус, не виявили антитіл до цієї хвороби. Водночас в іншому дослідженні після двох доз вакцини антитіла до SARS-CoV-2 виявили у 99,6% людей.

Навіть якщо ви вже перехворіли, вам варто щепитися, адже ви можете заразитися знову. За результатами американського дослідження, люди, які перенесли Covid-19, а потім вакцинувалися, мають у 2,34 раза нижчий ризик захворіти на нього знову, аніж ті, хто хворів, але не вакцинувався.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-10 16:33:32