Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вагомий сам факт заяви щодо стратегічного партнерства: зустріч Зеленського і Байдена

Про спільну заяву щодо стратегічного партнерства України і США. Це дуже змістовний і комплексний документ, який охоплює всі основні напрями двосторонньої стратегічної співпраці.

І сам текст заяви, і рішення про відновлення роботи Комісії стратегічного партнерства, яка не працювала три роки (ще із часів Трампа), свідчать про спільний інтерес двох країн щодо розвитку стратегічного партнерства.

До речі, відзначу, що до відновлення роботи цієї Комісії українські та деякі американські експерти закликали (передусім американську сторону) задовго до початку візиту президента Зеленського до США.

Щодо структури заяви очевидною є пріоритетність окремих напрямів співпраці.

Пріоритет номер один – безпека та оборона, і особливо протидія російській агресії. Визначені конкретні напрями і форми співпраці у цій сфері. Зафіксована підтримка Кримської платформи.

Дехто незадоволений, що немає згадки про ПДЧ. А що, після 2008 року про це згадували в якихось спільних документах із США? Вже добре, що українська сторона почала про це нагадувати нашим західним партнерам. Але наївно очікувати, що все зміниться одномоментно. За ПДЧ доведеться поборотися, і передусім – в Європі.

Вже традиційно для США одним із головних пріоритетів є демократія, правосуддя та права людини, особливо реформування судової системи та боротьба з корупцією. І тут сформульовані конкретні позиції щодо збереження незалежності та впливу антикорупційних інституцій.

Третій ключовий пріоритет – енергетична безпека і клімат. Зафіксована необхідність протидії негативним впливам Північного потоку-2. Зроблено це за наполяганням української сторони, але й адміністрація Байдена була змушена із цим погодитись, оскільки отримала шалену порцію критики у США із цього приводу.

Є незадоволення, що Байден не відмовився від своєї позиції щодо Північного потоку-2. Але було б украй наївно очікувати цього вже зараз, коли лише два місяці тому була узгоджена спільна позиція Байдена і Меркель з цього приводу. Зазначу, що у цьому розділі заяви обидві сторони формулюють свою співпрацю у контексті глобального порядку денного (декарбонізація тощо).

Ще два пріоритетних напрями співпраці – економічне зростання, а також протидія пандемії та гуманітарна допомога.

У заяві є конкретні форми допомоги Україні з боку США. Зокрема, йдеться про новий пакет безпекової допомоги обсягом $60 млн, що включає бронебійні системи Джавелін та інше оборонне летальне й нелетальне обладнання, яке дасть змогу Україні більш ефективно захищати себе від російської агресії.

Передбачається і фінансування конкретних проектів (передусім у агробізнесі, інфраструктурі, кліматі та енергетиці) для економічного зростання в Україні. Початкова сума підтримки Експортно-імпортного банку (EXIM) Сполучених Штатів для цих потенційних транзакцій – у розмірі $3 млрд, але вона може бути збільшена.

Сам факт такої спільної заяви з достатньо конкретним змістом вже є одним з вагомих результатів візиту президента Зеленського до США. Але одночасно це і програма співпраці України та США на найближче майбутнє.

Автор: політолог Володимир Фесенко

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-09-02 21:39:15