Місто і регіон

В найближчі 3 місяці короновірусом COVID-19 заразяться всі! Що потрібно знати та який вихід?

80-article20200313171529

Багато країн світу, включаючи  Україну, роблять радикальні заходи щодо запобігання поширенню вірусу. Але чим  насправді небезпечний коронавірус?

Про це виданню TK Media, розповідає український лікар Роман Глущенко – працівник системи охорони здоров’я Іспанії.
Небезпека інфекційного агента визначається комбінацією з трьох чинників:

Вектор передачі;
Заражуваність (патологічна ураженість);
Смертність.

Вектор передачі COVID-19 знаходиться між 1.5 і 2.5, а це приблизно в три рази вище, ніж у грипу. Шляхом нехитрих математичних обчислень можна здогадатися, що його поширення відбувається в геометричній формі: 1-2-4-8-16-32-64.

Однак на відміну від грипу і від SARS (важкий гострий респіраторний синдром, який був останньою епідемією коронавирусу в 2003 році), COVID-19 поширюється і їм можна заразитися навіть під час інкубаційного періоду, тобто він може поширюватися навіть до початку будь-яких клінічних проявів.

Говорячи про зараження і смертності в Європі, важливо розуміти одну дуже просту річ: в найближчі 3 місяці ми всі заразимося COVID-19, просто і легко.

Давайте звернемо увагу на наступне: з 1000 заражених у 900 він пройде безслідно, включаючи дітей і підлітків, а у 100 будуть симптоми і госпіталізація. З цих 100 чоловік, 80 пройдуть через хворобу як при важкому грипі: сухий кашель, м’язові і головні болі, в загальному 2-3 тижні вдома. З решти 20 хворих, у 15 розвинеться двостороння пневмонія з дихальною недостатністю, обов’язковою до госпіталізації для введення кисню, бронходилататорів і кортикоїдів.

У 5-ти що залишилися розвинеться легеневий фіброз, який потребує негайної реанімації та механічної вентиляції. З цих 5 – троє помруть. Інші двоє матимуть такі наслідки, які можна вирішити тільки трансплантацією легень.

Зверху були приведені актуальні офіційні цифри, трохи спрощені для розуміння суті справи.

Після цих цифр він вже не здається таким небезпечним і серйозним, правда?

Проблема в іншому: на відміну від грипу, від якого населення прищеплюється і з яким контактує 5 місяців в рік протягом останніх 100 років, коронавірусна інфекція – це хвиля (дивимося Італію), яка за 2-3 місяці заразить всіх і до якої наш організм абсолютно не готовий.

Якщо ми візьмемо приклад Іспанії, то побачимо, що з 40 мільйонів населення тільки у 4 мільйонів в принципі будуть симптоми, з яких 3,2 мільйона проведуть його як важкий грип. 600 тисяч потребуватимуть госпіталізації з киснем і 200 тисяч, ймовірно, виявляться в реанімації.

Так в чому проблема?

Проблема полягає в тому, що в Іспанії всього між державною і приватною медициною близько 200 000 ліжок і близько 4000 ліжок в реанімаціях. Бачите проблему?

Проблема не в самому захворюванні, навіть незважаючи на її зараження і смертність, а в її епідеміологічних характеристиках, вона накриває хвилею майже все населення за 2-3 місяці, в наслідок чого відбувається повний колапс медичної системи. А нам відомо, що коли ліжка переповнені, активується протокол військової медицини, коли лікар сам вирішує, кого класти на ліжко, а кого відправляти додому з балоном кисню (яких теж напевно не буде в наявності).

І це рішення буде прийматися відповідно до віку і загального стану. Тобто будуть відбиратися молодші з великими можливостями вижити. А тепер давайте глянемо на інші ургентні патології, які вимагають уваги в реанімації кожен день: інсульти, інфаркти, аварії, і все це без ліжок, і без реанімації. Все вищеописане здається якимось фантастичним фільмом, але саме це зараз і відбувається на півночі Італії.

То що ж все таки робити?

Це як лотерея: складно виграти, але чим більше купиш квитків, тим більше шанс. Наступні пару тижнів важливо ходити на роботу і в магазин виключно за потребою. Не вживати їжу поза домом, не ходити в зал, не телефонувати просто так до швидкої, не ходити на масові зустрічі людей, мінімізувати до нуля використання громадського транспорту. Це все займе пару тижнів.

Ви запитаєте: «якщо ми всі все одно заразимося, то навіщо стільки заходів і пересторог?». Так давайте копнемо трохи глибше і з’ясуємо, що різниця в тому, чи пройде інфекція безсимптомно або ж людині знадобиться кисень і реанімація, залежить від віку людини і стану його імунітету. Але також від одного концепту, який називається «вірусне навантаження», тобто кількість вірусів які увійшли в організм при зараженні.

Чим більше навантаження, тим більшої шкоди вірус може заподіяти легеням поки наша імунна система буде організовуватися і фабрикувати антитіла для захисту. Очевидно, що це не одне і теж цілуватися з зараженим, вдихати безпосередньо крапельки Флюгге з вірусом від зараженого або торкатись місця, куди ці краплі впали години 3 назад, а після доторкнутися свого обличчя.

Тому навіть якщо ми заражаємося, потрібно робити так, щоб вірусне навантаження було мінімальним. Тому і не рекомендується йти в публічні місця, уникати громадського транспорту і місць громадського харчування.

Джерело: Unenizh.org.ua

Категорії новин: Новини України та світу Новини Чернігова Новини Ніжина
Close