Місто і регіон

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігівській обласній дитячій лікарні, що на вул. Пирогова, є діти, новонароджені, від яких відмовились батьки і які ще не усиновлені і не оформлені в дитячий будинок. На цих дітей, доки не оформлені документи, держава виділяє кошти як на звичайних пацієнтів, хоча потреби в них часто значно більші…

Кілька тижнів тому, дізнавшись, що існує проблема з забезпеченням залишених батьками новонародженими малюками, кілька чернігівських дівчат, молодих мам, організувались через Facebook для допомоги немовлятам, від яких відмовилися їхні мами. Головний напрямок роботи — збір коштів для цих дітей. Кілька разів вже привозили одяг, ліки, памперси, їжу. В понеділок прийшла черга і більш масштабних закупівель — дівчата, Юля Яненко та Катя Мірошниченко, привезли 12 матрасів, 5 постільних комплектів на ліжка, чайник і ще з десяток пакетів з одягом та речами, які зібрали учасники групи.

Сьогодні у відділеннях обласної дитячої лікарні дітей, від яких відмовились батьки, троє — 2-місячний Егор, маленька Даша і Саша, в якого 22 січня буде 1-й День народження. Всього ж за рік, як згадують по пам'яті працівники, в їх відділенні було 9 залишених мамами немовлят.

– У нас майже все є, і матраси, й простирадла, й ковдри, – говорить Світлана Гергель, сестра-господарка відділення. – але всім їм вже багато років.

Світлана Іванівна дістає з шафи першу ж ковдру, показує залатані дірки на ній. З вигляду вона ще радянських часів. Те ж саме стосується й багатьох інших речей — матрасів, простирадл тощо. Медсестри захоплено розглядають все, що привезли волонтери — такого оновлення не було вже дуже давно. Разом з тим, це далеко не все, що потрібно. “Звичайні байкові ковдри, інгалятор, безконтактний градусник” — у відповідь на запитання дівчат, перелічують медсестри ті речі, які хотілося б ще купити малюкам.

– Чому батьки залишають дітей відразу після народження? – перепитуємо працівників лікарні.

– Причини різні. Найчастіше так трапляється, коли у дитини виявляють якусь хворобу — тоді вони відразу пишуть відмову. Але відмовляються і від здорових дітей. Тоді, доки соціальні служби шукають їм батьків чи оформляють документи до дитячого будинку, малюки живуть саме в лікарні.

Наводять і один з подібних випадків: відразу після народження лікарі запідозрили у дитини хворобу і мама відразу ж залишила дитину. Детальне обстеження проблем не виявило, маму повідомили про це. Але вона все одно залишила малюка в лікарні ще на півроку — у неї є таке право. За словами медсестер, мамі просто нікуди забрати дитину, але…

Працівники лікарні говорять, що сьогодні мами залишають дітей відразу після народження значно рідше, ніж це було на початку 2000-х, коли почали видавати державну допомогу при народженні дитини. Державна допомога стимулює мам забирати дітей. Разом з тим не рідкими є випадки, коли мами відмовляються від дітей коли тим виповниться два-три роки, тобто після того, як допомогу вже отримали…

Як розповіла Ольга Старовойт, заступник керівника Обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, за минулий 2017 рік 9 молодих мам мали наміри відмовитися від своїх дітей. Пішли на такий крок — шість. Для порівняння, в 2016 році було 10 намірів і 9 відмов від батьківства, а 5-6 років тому відмовитись від своїх новонароджених дітей мали наміри близько 30 жінок.

Відмовляються від свої дітей часто навіть не через проблеми новонароджених зі здоров’ям, хоча такі випадки і є, а через те, що немає куди забирати дітей, немає умов щоб їх ростити і виховувати. Для того, щоб допомогти у цьому в Центрі соціально-психологічної допомоги створено Відділ матері і дитини, де матері можуть жити доки дітям не виповниться півтора роки. Така допомога є дієвою, про що й говорять цифри.

Але навіть якщо матері таки відмовляються від своїх дітей, немовлят, як правило, швидко всиновлюють, по суті сьогодні можна говорити навіть про чергу з батьків, які готові взяти немовлят у свої родини. Чого не скажеш про дітей старшого віку, від яких матері або самі відмовляються, або ж яких забирають соціальні служби…

В Україні сьогодні діє кілька проектів, спрямованих на допомогу дітям, залишеним без батьківського піклування. Серед них Всеукраїнський портал національного усиновлення – http://sirotstvy.net/ua/ та Зміни одне життя — https://changeonelife.ua/ua. На сторінках цих проектів розміщено більше 5 тисяч анкет дітей, серед них кілька сотень — саме чернігівських, з Чернігова та області…

Для допомоги залишеним батьками дітям дівчата збирають кошти і речі через сторінку в Фейсбуці https://www.facebook.com/profile.php?id=100005963640376. Цього тижня вони починають готувати документи для створення громадської організації, що буде опікуватися дітьми, залишеними батьки до вирішення їх подальшої долі. Номери карток, на які перераховувати кошти (поки що власні, з утворенням громадської організації буде окремий рахунок), чеки за куплені речі, звіти дівчата публікують на цій же сторінці. Приєднуватися до групи і допомагати новонародженим можуть усі небайдужі до долі малюків.

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

В Чернігові молоді мами об’єдналися щоб опікуватися залишеними мамами дітьми

Gorod.cn.ua

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело: mynizhyn.com