Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Україна стане головним сховищем європейського газу! Новий проєкт Нафтогазу

 

Газові підземні сховища багато хто уявляє як величезні балони, закопані в землю. Насправді ж це здебільшого природні родовища газу, з яких у минулому вже видобули паливо. Згодом їх дообладнали так, щоб газ можна було не лише викачувати, а й закачувати – у природні герметичні порожнини глибоко під землею. Улітку в них накопичують, а взимку – відбирають паливо. За потужністю українські підземки – найбільші в Європі та треті у світі:

Це – 31 млрд кубічних метрів потужностей, які ми можемо запропонувати, частину з них, для наших європейських сусідів – Олексій Чернишов, голова правління НАК “Нафтогаз України”

Три роки тому іноземці вже зберігали в наших сховищах близько 10 млрд кубів. Але потім обсяги впали. Нині ж українські потужності знову актуальні для ЄС. Адже до наступної зими потрібно сформувати запаси, але така можливість є далеко не в кожної країни. Наприклад, у Литві, Естонії чи Молдові узагалі немає підземних сховищ. Зате поруч є українські:

Українські підземні сховища газу, особливо ті, що розташовані в західній частині, мають вигідне географічне розташування. Вони наближені до кордону та поєднані з газотранспортними системами наших сусідів – Роман Малютін, т.в.о гендиректора Оператора ПСГ України – “Укртрансгазу”

Наразі Україна може зберігати у своїх підземках до 15 млрд кубів палива. Та аби стати ключовою газовою коморою Європи, потрібно не просто мати сховища, а й довести, що на них не мають впливу “треті особи”, у даному випадку – росіяни. Такі зараз вимоги до всіх європейських операторів із підземного зберігання газу. Щоб підтвердити свою незалежність і не зірвати сезон закачування, вони мають пройти процес сертифікації:

Це гарантуватиме, що жодна особа чи компанії, які є близькими до Росії чи пов’язані з нею, не мають жодного впливу на роботу операторів газосховищ. Це основна причина – Артур Лорковський, директор Секретаріату Енергетичного співтовариства

Сертифікацію нині проходить і український оператор ПСГ. До того ж він розпочав цю процедуру одним із перших серед європейських колег. 1 березня попередній позитивний висновок про сертифікацію ухвалив український регулятор. А невдовзі очікують висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства. Без такої сертифікації ми би втратили можливість працювати з газом країн ЄС. Натомість успішне завершення процесу дасть право зберігати в українських ПСГ європейські запаси палива:

Впевнений, що в цьому році, коли певні настрої, і вони абсолютно обґрунтовані, щодо підготовки до наступного опалювального сезону, будуть базуватися подекуди на перестрахуванні, на закачці більшого об’єму газу, наші українські потужності знадобляться нашим європейським колегам – Олексій Чернишов, голова правління НАК “Нафтогаз України”

У цей опалювальний сезон країни Європи встояли перед енергетичним шантажем Росії саме завдяки рекордним запасам газу в ПСГ. До наступної зими готуватимуться ще ретельніше. Тож остаточна інтеграція українських сховищ в європейський ринок газу актуальна, як ніколи раніше:

Транзит російського газу через Україну мінімізують. І рано чи пізно – узагалі зупинять. Тому українському газовому сектору потрібна нова бізнес-модель. Одна з можливостей – це використання європейськими компаніями українських підземних газосховищ, їх інтеграція в європейський ринок – Артур Лорковський, директор Секретаріату Енергетичного співтовариства

Таким чином Україна залишиться ключовим партнером ЄС у газовому секторі навіть після остаточної зупинки транзиту російського газу. Для українських споживачів це важливо тим, що існуючу газову інфраструктуру не покинуть напризволяще, а навіть розвиватимуть, проте вже без інтересів Росії:

Україна має історичний шанс, використовуючи свої безпрецедентні об’єми в підземних сховищах, стати так званим енергетичним стореджем, який буде забезпечувати і Європейський Союз, і Україну – Олексій Чернишов, голова правління НАК “Нафтогаз України”

2023-03-13

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-13 15:44:18