Українець, котрий “обійшов” світ: 252 роки з дня народження Юрія Лисянського

Сьогодні, 12 квітня, виповнюється 252 роки від дня народження мореплавця, нащадка шляхетного українського козацько-священичого роду з Ніжина Юрія Федоровича Лисянського (1773-1837). Він був видатним географом та дослідником, якому пощастило зробити значний внесок у розвиток світової науки та мореплавства.
Про це йдеться на сторінці Facebook Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського в Ніжині.
Ось основні його досягнення. Він був першим українцем, який здійснив навколосвітню подорож: У 1803-1806 роках Юрій Лисянський разом з Адамом Йоганном Крузенштерном очолив навколосвітню експедицію на кораблях “Надія” та “Нева”. Під командуванням Лисянського шлюп “Нева” першим завершив цю подорож. Під час експедиції Лисянський провів важливі океанографічні, метеорологічні, гідрографічні та астрономічні спостереження.
Він уточнив і наніс на карти раніше невідомі або неточно позначені острови та узбережжя в Тихому океані, зокрема в районі Аляски та Гавайських островів. Він відвідав та описав острів св. Катерини, острів Пасхи, Маркизькі острови, Гаваї, острови Сітка та Кад’як. У 1805 році відкрив безлюдний острів у складі Гавайського архіпелагу, який був названий на його честь – острів Лисянського. Також неподалік було відкрито риф Крузенштерна. Лисянський одним з перших описав життя та побут корінних народів Аляски (алеутів, ескімосів, тлінкітів, чугачів та ін.), Маркизьких та Гавайських островів, склав словники їхніх мов. Під час перебування на Алясці здійснив сходження на вершину згаслого вулкана — гору Еджком.
Внесок у картографію: Складені Лисянським карти Тихого океану, особливо Аляскинської затоки, відзначалися високою точністю і протягом багатьох років використовувалися мореплавцями. Його карта світу враховувала тогочасні географічні відкриття.
Юрій Лисянський є автором цінних наукових праць, зокрема книги “Подорож навколо світу на кораблі “Нева” в 1803, 4, 5 і 1806 роках” (видання 1812 р. російською та 1814 р. англійською мовами), яка містить детальний опис експедиції, географічні, етнографічні та історичні відомості про відвідані землі.
Окрім навколосвітньої подорожі, Лисянський брав участь у багатьох морських кампаніях, відзначився мужністю та професіоналізмом. Під час перебування в Англії (1793-1800 рр.) служив волонтером на Британському флоті, багато подорожував. Відвідав Канаду, Сполучені Штати Америки, острови Карибського моря, Південну Африку, о. Цейлон та Індію. Вів цікаві щоденники, збирав етнографічні матеріали та натуралістичні колекції, займався вивченням військово-морської тактики та переклав з англійської мови книгу Джона Клерка “Про рух флотів”. Він також мав зустріч з президентом США Джорджем Вашингтоном у 1795 році. На честь Юрія Лисянського названо 14 географічних об’єктів, зокрема острів на Гаваях, півострів, мис, протоку, затоку та річку на Алясці, гірський хребет та підводну гору на Сахаліні, що свідчить про визнання його внеску у світову географічну науку.
На батьківщині мандрівника створено меморіальний музей, який розповідає про історію козацького роду Лисянських, пригоди та дослідницьку діяльність найяскравішого його представника.
Запрошуємо охочих відвідати музей та послухати цікаву історію українського мореплавця, а для тих, хто не має змоги — пропонуємо невеличку віртуальну екскурсію!






















Як повідомляв MYNIZHYN, у святкові Різдвяні дні до Меморіального будинку-музею мореплавця Юрія Лисянського завітали шановні гості. У супроводі ніжинського капелана С. Євтуха музей відвідали наші мужні захисники, які лікуються в Ніжині після поранення. Дуже швидко екскурсія перетворилася на жваву дискусію зацікавлених темою людей.
Viber
Youtube
Джерело: mynizhyn.com
2025-04-12 14:17:54