Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Українці вважають вступ до ЄС і НАТО рівнозначно важливими – опитування

За результатами опитування Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR), дві третини громадян України вважають членство в Європейському Союзі так само важливим, як і членство в НАТО. 

Натомість думки європейців щодо членства України розділилися.  

Опитування проводилось у першій половині травня цього року серед 19 566 осіб у 15 країнах. 

Зараз дивляться

Думки українців та європейців про членство України в НАТО та ЄС

На запитання про те, чи для України важливіший вступ в ЄС, чи до НАТО, майже дві третини респондентів – 64% – сказали, що вважають обидва членства однаково важливими.

Відтак, опитування показує, що українці шукають прив’язки не лише до НАТО, а й до європейського політичного блоку. 

– Ця сила довіри очевидна. Одначе вона не відображається в довірі до США щодо залучення України до врегулювання війни: майже половина українців побоюється, що результат конфлікту може бути вирішений за їхньою спиною під час переговорів між США і РФ, – йдеться у звіті опитування. 

Проте, коли громадян України попросили зробити вибір між набуттям членства в НАТО і відмовою від тимчасово окупованих територій, семеро з десяти українців сказали, що не підтримали б пропозицію щодо вступу до НАТО в обмін на згоду відмовитися від захоплених росіянами територій. Порте двоє з десяти все ж підтримали б таку пропозицію.  

Крім того, згідно з результатами опитування, українці переважно вважають право обирати свою геополітичну орієнтацію навіть важливішою за територіальну цілісність.  

45% опитаних хотіли б, щоб Україна втратила частини окупованої території, але залишилася суверенною, з власною армією та правом обирати союзи, такі як ЄС та НАТО.  

І лише 26% українців воліли б, щоб Україна повернула собі тимчасово окуповані території, але погодилася б на демілітаризацію та нейтралітет, що означало б відмову від членства в ЄС та НАТО. 

Дослідники зауважують, що такі результати опитування демонструють два радикально різних бачення щодо суверенітету України: суверенітет як територіальна цілісність та суверенітет як свобода обирати блоки.  

Опитування показує, що якби українці  змушені були зробити такий вибір у межах майбутнього мирного плану Дональда Трампа, то майже вдвічі більше людей віддали б перевагу геополітичній свободі, аніж територіальній цілісності. 

Щодо думки європейських респондентів про вступ України до ЄС, то дані дослідження підтверджують існування переважно прочленського табору, до якого входять такі країни як Естонія, Польща, Португалія та Швеція, а також Нідерланди та Іспанія.  

Водночас за даними звіту, серед тих, кого не переконала заявка України на членство, є Болгарія, а також Чехія та Німеччина.

Українські та європейські погляди на війну Росії проти України

Результати опитування демонструють, що одним із найпопулярніших аргументів на користь приєднання України до ЄС серед респондентів, які підтримують цю ідею, є те, що це допоможе закінчити війну Росії проти України. 

Ще одним популярним твердженням на користь приєднання України до ЄС є те, що Україна є культурною частиною Європи та належить до ЄС. 

Серед тих, хто проти вступу України до ЄС, багато респондентів, які припускають, що це зробить Євросоюз менш безпечним. Це переконання конкурує лише з аргументом про те, що Україна надто корумпована. 

Ті, хто виступає проти вступу України до ЄС, здебільшого через проблеми безпеки, становлять від 5% до 14% від загальної чисельності населення країни, де проводилося опитування. Найбільша така група знаходиться у Німеччині. 

Висновки за результатами опитувань

Отже, загалом результати опитування показують, що багато європейців вважають, що вступ України до ЄС може допомогти закінчити повномасштабну війну або зробити Європу безпечнішою. 

Натомість європейці не очікують, що вступ України до ЄС буде пришвидшеним. Здебільшого вони вважають, що членство стане частиною можливого мирного врегулювання.  

Скептицизм щодо швидкого вступу України до ЄС найвищий у Німеччині, Болгарії та Чехії. В цих країнах близько половини респондентів вважають, що Україна може вступити до ЄС більш ніж через п’ять років або ніколи.  

Тим часом близько половини українців вважає, що це станеться протягом наступних п’яти років, і лише 29% кажуть, що це займе більше часу або взагалі не відбудеться.  

Джерело: Опитування ECFR

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-03 14:44:57