Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Українці у Німеччині та Нідерландах хочуть працювати, попри соціальні виплати

Більшість громадян України, які проживають у Німеччині та Нідерландах, заявляють про бажання розпочати роботу або зараз працевлаштовані, попри отримання фінансової допомоги від країни перебування.

Це ключовий висновок дослідження Розкрити потенціал: громадяни України в Німеччині та Нідерландах, проведеного Міграційною платформою EWL та Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету.

Українці у Німеччині та Нідерландах

З початку повномасштабного вторгнення кількість українців у Німеччині зросла з довоєнного рівня приблизно у 140 тис. до понад 1,26 млн до березня 2024 року.

Зараз дивляться

У Нідерландах також спостерігається збільшення кількості біженців, хоча й меншими темпами: у березні 2024 року в країні було зареєстровано майже 120 тис. українців.

Опитування виявило чітку різницю між українськими мігрантами в Німеччині та Нідерландах. У Німеччині 78% назвали себе воєнними біженцями, тоді як інші 22% класифікували себе як економічних мігрантів.

У Нідерландах спостерігається більша частка воєнних біженців: 88% визнали себе такими, порівняно з лише 12%, які віднесли себе до категорії економічних мігрантів.

Українки становлять переважну більшість мігрантів як у Німеччині, так і в Нідерландах. Вони складають найбільшу частку українців, які прибули до цих країн у пошуках роботи чи прихистку від війни – 85% у Німеччині, а 79% – у Нідерландах.

Середній вік громадян України в Німеччині становить 36 років, у Нідерландах – 38 років. Крім того, близько 95% опитаних перебувають у працездатному віці.

Аж 74% респондентів у Німеччині мають вищу освіту або певний досвід навчання у ЗВО, а в Нідерландах – 75%.

Більш ніж половина українців в обох країнах (56% – у Німеччині, 57% – у Нідерландах) повідомляють, що їм комфортно спілкуватися англійською мовою, що значно полегшує інтеграцію в місцеву громаду і відкриває додаткові можливості кар’єрного зростання в міжнародних компаніях.

Крім того, 52% українців у Нідерландах визнають, що володіють мовою країни перебування, тоді як у Німеччині 48% респондентів заявляють про знання німецької мови.

– Це говорить про значний потенціал, який вони можуть внести на місцеві ринки праці, де існує попит на спеціальні знання та навички кандидатів. Ці дані важливі з огляду на дефіцит спеціалістів у багатьох ключових галузях, як-от ІТ, машинобудування та охорона здоров’я, з яким стикаються Німеччина та Нідерланди.

Варто додати, що кількість вакансій на ринку праці Німеччини оцінюється до 2 млн, а в Нідерландах — 400 тис. Після економічного спаду в 2023 і 2024 роках більшість аналітиків очікує, що економіки Німеччини та Нідерландів зростуть приблизно на 1,5% у 2025 році, тому попит на працівників буде ще вищим, – стверджує директорка з міжнародного розвитку Міграційної платформи EWL Міхаліна Сєлевич.

Скільки українців отримують виплати

Більшість українців отримують фінансову допомогу: 63% респондентів – у Німеччині, 81% – у Нідерландах. Це свідчить про проблеми, з якими вони стикаються, часто не маючи постійного доходу або потребуючи державної підтримки.

Натомість майже половина опитаних у Німеччині (44%) і в Нідерландах (40%) стверджує, що хоч фінансова допомога дозволяє їм утримувати себе в країні перебування, проте вони вирішують працевлаштуватися.

Зараз 67% громадян України в Німеччині вже знайшли роботу або проходять підготовчі курси для працевлаштування, хоча офіційна німецька статистика вказує на близько 20% зайнятості біженців минулого року.

У Нідерландах 61% громадян України декларують, що мають роботу. Примітно, що серед опитаних, які ідентифікують себе як біженці, рівень зайнятості становить 58% в обох країнах.

Більше третини українців у Нідерландах (35%) зараз не працюють. Це майже вдвічі більше, ніж у Німеччині, де лише 20% безробітних.

Основні причини, через які українці не працюють, однакові в обох країнах. Велику роль відіграють фінансова допомога, обов’язки у догляді за дітьми (24% і 25%), утримання родичами (17% – у Німеччині, 26% – у Нідерландах).

– Багато українців хочуть фінансової незалежності та стабільного життя в країнах прихистку. У Польщі, наприклад, приголомшливі 71% українських біженців уже працюють. Аналіз Deloitte показує, що їхній внесок у ВВП Польщі у 2023 році коливався в межах від 0,7% до 1,1%, – зауважила директорка з міжнародного розвитку Міграційної платформи EWL Міхаліна Сєлевич.

Яку зарплату платять українцям у Німеччині й Нідерландах

Громадяни України, які працюють у Німеччині, заробляють у середньому €1334 нетто (чистими) на місяць і €1304 нетто в Нідерландах.

Це приблизно в два з половиною рази перевищує середню зарплату в Україні, що може стати вагомим мотиваційним фактором для трудової міграції в майбутньому.

Найчастіше українці у Німеччині працюють у сфері послуг (16%), готельному бізнесі (9%), торгівлі (8%), догляді за людьми похилого віку та допомозі вдома (8%) та промисловому виробництві (7%).

Подібна ситуація у Нідерландах, де громадяни України працевлаштовані у сфері послуг (17%), готелях (10%), торгівлі (9%), промисловому виробництві (7%) і сільському господарстві (6%).

Українці стикаються з загальними проблемами під час пошуку роботи: 31% не мають достатньої кваліфікації для посад, які їх цікавлять, а 23% – з нестачею пропозицій, які б відповідали їхнім очікуванням.

Дослідження показало, що майже три чверті громадян України (73%) готові були б порекомендувати роботу в Німеччині своїм родичам і друзям.

У Нідерландах 89% готові порекомендувати роботу в цій країні. Це свідчить про те, що більшість з них мають позитивний досвід працевлаштування в цих країнах.

Що відомо про опитування

Опитування було проведено з використанням гібридного підходу: онлайн-інтерв’ю CAWI та F2F-інтерв’ю в березні 2024 року з вибіркою N=400 дорослих (18+) громадян України, які наразі проживають у різних містах Німеччини та Нідерландів.

Серед німецьких міст – Берлін, Мюнхен, Франкфурт, Кельн, Дюссельдорф, Бонн, Ессен, Бамберг, Бремен, Гамбург, Ганновер, Дінслакен, Дортмунд, Дрезден, Карлсруе, Любек, Майнц, Нюрнберг та інші.

Водночас серед міст Нідерландів – Амстердам, Роттердам, Гаага, Утрехт, Гронінген, Алмере, Ейндговен, Тілбург, Бреда, Гарлем, Лейден, Леуварден, Дордрехт, Арнем, Неймеген, Апелдорн, Енсхеде. , Зволле, Ден Бош, Маастрихт, Зандам, Герлен, Алкмаар, Амерсфорт, Сіттард, Гелен, Ассен, Еммен.

У дослідженні Розкрити потенціал: громадяни України в Німеччині та Нідерландах взяли участь усі громадяни України, які проживають у цих країнах, як трудові мігранти, так і воєнні біженці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-22 17:43:18