Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Учені по-новому борються з поширенням лихоманки денге: дронами висівають комарині бактерії

Учені Всесвітньої програми боротьби з комарами розробили методику знищення виду комарів aedes aegypti, які переносять лихоманку денге. Для цього задіяли комарів інших видів, заражених бактерією wolbachia. І дрони.

Нову методику успішно випробували на Фіджі

У співпраці з місцевими громадами дослідники провели 4-тижневе випробування свого методу на Фіджі.

БПЛА скидали сотні комарів, заражених цією бактерією, для перешкоджання поширенню лихоманки денге серед людей.

Зараз дивляться

Це дослідження викликало неабиякий інтерес. Адже Панамериканська організація охорони здоров’я (PAHO) повідомила про збільшення випадків захворювання на лихоманку денге збільшилося аж на 233% за перші 28 тижнів 2024 року порівняно з попереднім роком.

Бактерія оселяється в комарах і виштовхує вірус денге

Спеціальних методів лікування денге немає. Дійсно, багато людей одужують після нетривалої хвороби, проте, приблизно в одному випадку з 20 розвивається важке захворювання, яке може призвести до летального результату.

Комарі aedes aegypti  не тільки передають лихоманку денге, але також є переносниками лихоманки Зіка, чикунгунья та жовтої лихоманки.

Через зміни клімату ареал комарів aegypti шириться світом.  Це означає, що більше людей будуть піддаватися ризику захворювань, переносниками яких є ці комахи.

Всесвітня програма проти комарів розробила стратегію, яка передбачає зараження цих небезпечних комах бактеріями wolbachia.

Це запобігає проникненню в комарів вірусів, таких як денге, тобто, робить їх невразливими для для вірусів, а отже, безпечними для людей. Сама бактерія wolbachia не завдає шкоди людям.

Дослідження будуть продовжуватися, а методика вдосконалюватися

Посів популяції інфікованих комарів в індонезійському місті Джок’якарта в 2017 році призвів до 77% зниження зараження лихоманкою денге в країні, де щорічно реєструється понад 7 млн випадків.

– Але з допомогою дронів можна повністю автоматизувати систему дозування комарів-рятівників, – пишуть автори у своїй статті.

Команда випробувала безпілотники в зоні площею два кв. км у місті Наусорі. Щотижня протягом 16 тижнів випускалося в середньому 155 комарів на гектар.

Загалом було випущено близько 31 тис. комах, заражених wolbachia.

Через рік виявилося, що бактерія вразила майже 60% комарів на цій території, тобто, зробила їх безпечними для людей.

Учені наголосили, це дослідження – лише основа для подальшого розвитку і вдосконалення механізмів дозування, платформ доставки на велику відстань і відповідних систем боротьби з небезпечними комарами.

Джерело:   IFL Science

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-10 13:53:08