Новини Чернігова

У Прилуках 37 собак, які проживають у притулку, можуть залишитися без догляду: в чому причина та чи є вихід з ситуації

У Прилуках 37 собак, які проживають у вольєрах реабілітаційного центру для утримання безпритульних тварин, можуть залишитися без їжі, води та догляду. Працівниці центру три місяці не отримають заробітну плату, яка має нараховуватися із міського бюджету. Для цього депутати мають прийняти бюджет та затвердити відповідну міську програму. Яка ситуація у ребцентрі зараз, що обіцяють у КП “Послуга” та які альтернативи пропонують зоозахисники, з’ясовувала Надія Мартишко.

Пес Боцман у центрі проживає три роки. Він був серед тих собак, які навіть не вийшли із вольєра, коли почалися бойові дії на Чернігівщині та всіх випускали на волю. Не можуть залишити цих стін і пес Матвій, адже він не бачить на одне око, та повністю сліпий Вольф.

Хто доглядає за собаками

Від початку тижня Боцман, Матвій, Вольф та ще 34 собаки, які тут проживають, бачать людей вперше. До них ніхто не приходив, бо працівниці більше не хочуть доглядати за собаками безкоштовно. Заробітну плату вони не отримують із початку року. Старшу співробітницю Любов Мороз нещодавно звільнили. Наразі тут на “господарстві” лише працівниця центру Наталія та волонтерка Інна Котеленець.

“Сьогодні прийшла, бо це ви приїхали (знімальна група, – ред.) Завтра на роботі не буде нікого. Три місяці проходила, ніхто не заплатив і 50 копійок. Ні Любі, ні мені. Інна тільки прийшла. Просто шкода собак, тому і проходили. А оце чотири дні, я сказала, що ходити на роботу не буду. Без грошей не буду. Три місяці проходили. Собаки були голодні,” – розповіла Наталія Харченко.

У Прилуках 37 собак, які проживають у притулку, можуть залишитися без догляду: в чому причина та чи є вихід з ситуації
Наталія Харченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

У Прилуках 37 собак, які проживають у притулку, можуть залишитися без догляду: в чому причина та чи є вихід з ситуації
Собаки у притулку. ФОТО: Суспільне Чернігів

Інна каже, що не може всидіти вдома, коли знає, що собаки голодні, збирає свою їжу, однак це не вихід.

“Нема бюджету, немає грошей, зарплати не буде, не виходьте. Наташа і не вийшла. Вчора собаки сиділи день голодні. Я сьогодні зібрала торбу, не змогла вдома всидіти й прийшла зі своєю їжею, щоб роздати. І хтось повісив на заборі пакет із м’ясом, добра людина принесла. Оце ми нагодували собак. Що буде завтра ми не знаємо”.

У Прилуках 37 собак, які проживають у притулку, можуть залишитися без догляду: в чому причина та чи є вихід з ситуації
Інна Котеленець. ФОТО: Суспільне Чернігів

В цей час, зі слів жінок, на підприємстві намагалися делегувати догляд за собаками іншим працівникам та навіть розглядали варіант аби випустити собак із вольєрів.

“Посилають сторонніх людей із «Послуги». Вони бояться зайти, води бояться налити, м’яса бояться кинуть. Собаки знають нас, бо собаки до нас попривикали. Не будуть давати їсти, собаки із голоду і без води їм не життя, пропадуть. Казали, щоб я випустила, я сказала, щоб самі їхали й випускали. Всіх разом собак випустить не можна. Вони порвуться. Тут буде кровопролиття”, – каже Наталія.

Інна, своєю чергою, говорить, якщо керівництво вирішить випускати собак, то хай самі це й роблять.

“Якщо скаже керівництво нам випускати собак, то хай приходять і випускають. Ми випускати собак не будемо, це просто на очах у нас буде м’ясо. Як всіх разом випустить? Чи може по одному будемо брати за повідок і тягти в місто. Ну як? Їх разом випустити не можна ніяк”.

Собаки доглянуті, страждають працівники

Корму для тварин наразі є на два місяці. Це каші, м’ясо, сухий корм. Останній тиждень тому привезли учні ліцею №7.

“До березня місяця нам вистачило власних харчів, які були закуплені минулого року. Тепер ми вимушені через соціальні мережі звертатися за допомогою до всіх небайдужих прилучан, не тільки прилучан”, – розповів директор КП “Послуга” , чиїм структурним підрозділом є ребцентр, Руслан Ніязов.

У Прилуках 37 собак, які проживають у притулку, можуть залишитися без догляду: в чому причина та чи є вихід з ситуації
Руслан Ніязов. ФОТО: Суспільне Чернігів

Діяльність ребцентру фінансується із міського бюджету за міською програмою по утриманню безпритульних тварин. Це в межах одного мільйона гривень. Руслан Ніязов прокоментував ситуацію так.

“Ми їх не вправі навіть взяти на роботу, але без затвердження програми ми цього не можемо зробити. Поки що, на цей момент нам вдається утримувати наявну кількість, це близько 35 собачок. Нікуди вони не діваються, вони тут на місці – доглянуті, нагодовані. Вони із голоду не помруть і догляд за ними належний, але наші працівники страждають”.

Притулок треба передати громадській організації: думка зоозахисника

На думку зоозахисника Дмитра Підтуркіна, муніципальний статус обмежує реабцентр в механізмах функціонування та розвитку, тому його майбутнє за багатоджерельним фінансуванням. Першим кроком для цього має стати передача притулку обраній для цього громадській організації.

“Ефективно передати від місцевої влади притулок у функціонування, окремо його виділити й місцева влада замовляє послуги із тимчасового утримування тварин в цьому притулку. Не повне бюджетне утримання окремої кількості тварин, які визначенні в бюджеті. От є майно, ми його передаємо громадському сектору для подальшого використання в соціальних програмах і ми оплачуємо за тих тварин, яких в цей притулок забирають із вулиць Прилук”.

Це також дозволить залучати грантові кошти від іноземних партнерів, каже Дмитро Підтуркін.

“Пропонував місцевій владі, давайте ми розширимо ваш притулок, міжнародні донори дадуть кошти на розширення – проєкт до 100 тисяч доларів можливо долучити. І потім донори будуть оплачувати тих тварин, які приїжджають на тимчасове перетримання із зони бойових дій, а ви будете оплачувати прилуцьких тварин Але зараз, як я розумію, у Прилук не на часі вирішувати такі питання, тому мені нічого не відповіли на мою пропозицію”.

На момент підготовки сюжету Інна знову за власної ініціативи прийшла до притулку та погодувала собак. Що буде завтра та наступні дні, вона не знає, та додала, що буде приходити, поки є така можливість.

Детальніше у сюжеті:

Читайте також

На Чернігівщині провели зимовий облік диких тварин: скільки та яких звірів нарахували

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело: Суспільне мовлення України
2023-03-25 10:59:04

Магазин Автозапчастин м.Ніжин