Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

У Ніжині відзвітувала «первинка»: підприємство є достатньо успішним і беззбитковим

Місцева влада Ніжина продовжує цикл зустрічей з колективами медустанов з метою проаналізувати їх напрацювання, проблеми та плани. Вчора, 9 лютого, Ніжинський міський голова Олександр Кодола разом із заступником міського голови Іриною Грозенко провів нараду у центральній міській лікарні та міській стоматполіклініці. Сьогодні аналогічний захід відбувся із колективом комунального некомерційного підприємства «Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».

ЯК СПРАЦЮВАЛИ У 2021 РОЦІ?

Гендиректор медустанови Оксана Калініченко представила презентацію про діяльність підприємства.  Найголовніше те, що заклад працює достатньо успішно та є беззбитковим – має можливості не лише забезпечувати працівників зарплатою, а й фінансові умови для розвитку.

Як це вдається медустанові у наш непростий час? Джерел надходжень два: кошти надходять від Національної служби здоров’я України за медичними пакетами і виділяються з міського бюджету. Загалом у 2021 році підприємство отримало від НСЗУ майже 35, 5 млн грн, з них понад 33 млн грн — за пакетом «Первинна медична допомога».  

Значну фінансову підтримку медустанові надає місцевий бюджет. Кошти виділяються для забезпечення комунальних послуг та енергоносіїв і забезпечення ліками на пільгових умовах певних груп  хворих. У 2021 році на енергоносії з місцевого бюджету виділено майже 1 млн гривень. Враховуючи зростання цін на енергоресурси, у 2022 році дана цифра зросла до 1,5 млн гривень.

Минулоріч на забезпечення пільговиків медустанова отримала з місцевого бюджету майже 2 млн грн., запросила ще 500 тис. гривень.

Отримані за надання медичних послуг кошти у сумі майже 3 млн грн дозволили підприємству придбати медичне обладнання, два автомобілі, комп’ютерну техніку. Але й це ще не межа. Враховуючи вимоги сьогодення, керівництво медзакладу знов планує на цей рік придбання  комп’ютерів та обладнання.

Важливий аспект – виплата працівникам підприємства гідної заробітної плати. За останній рік вона збільшилася у 1,2 рази. Як зазначила Оксана Андріївна, бажання працювати надає гарні можливості: згідно з Постановою Кабміну від 1 січня 2022 року, лікарі та медсестри вже отримали підвищену зарплату – 20 тис грн. та 13,5 тис грн відповідно. Наразі лише два медзаклади у Ніжині можуть цим похизуватися: міська лікарня (гендиректор О. Костирко) та міський центр первинної медико-санітарної допомоги. Трішки відстає від них стоматполіклініка.

ПРОБЛЕМ – ЧИМАЛО

У підприємства є чимало й проблемних питань. Одне з них — нестача професійних кадрів. Наразі з 34 лікарів, які працюють в медустанові, третина – пенсіонери. Підприємство просить владу допомагати залучати молодих фахівців. Задля цього забезпечувати їх службовим житлом у першу чергу.

Переважна більшість проблем – так  званих побутових. Мрія №1 – реконструкція нежитлової будівлі «Атпека» по вул. Озерна, 21 під амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Наразі проєктно-кошторисна документація вже готова. Кошти на неї у сумі 100 тис грн. виділені з місцевого бюджету.  Вартість робіт складатиме понад 10 млн гривень.

«Це важливий проєкт, але дороговартісний. Можливо, на його реалізацію ми залучимо кошти з державних програм, надамо співфінансування з місцевого бюджету, але ж повинна бути і частка вашої медустанови. Подивіться, де можна зекономити. Справа у тому, що цьогоріч ми втратимо з місцевого бюджету близько 100 млн грн через те, що держава надала не властиві нам функції: 60 млн грн – це компенсація різниці у тарифах за опалення та 40 млн грн земельного податку нам не доплатить Укрзалізниця. За ці гроші ми могли б не тільки реконструювати «Аптеку» на вул. Озерній, а й задовольнити чимало потреб жителів Ніжинської громади. Але, незважаючи на це, наша команда знаходить баланс, ЯК правильно розставляти пріоритети. Сподіватимемося, держава перегляне своє відношення до низки питань, які входять до повноважень органів місцевого самоврядування», — підкреслив Ніжинський міський голова Олександр Кодола.

Суттєвого оновлення потребує і будівля по вул. Успенській, де нині розміщується Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги. Ймовірно, вона збудована до 1917 року. Площа завелика – понад 1 тис кв. метрів. У будівлі аж 74 вікна, 6 входів. Якщо на дрібний ремонт у підприємства вистачило власних сил, то на більш значний, такий, як ремонт фасаду, — ні. Потрібні чималі кошти.

Крім того, у деяких амбулаторіях існують проблеми з опаленням, приміщення на вул. Космонавтів замале для великої кількості відвідувачів (було б непогано перевести амбулаторію №7 у вивільнене приміщення Ощадбанку), біля амбулаторії №1 не завадило б розширити тротуар, щоб могла під’їжджати  машина.

Ще одна проблема, яка турбує лікарів – несправедливі скарги від пацієнтів. Медпрацівники, незважаючи на велике навантаження через пандемію коронавірусу, докладають всіх зусиль, аби допомогти кожному пацієнту. До медустанови йдуть і ковідні хворі, і хворі на туберкульоз, і ті, кому необхідно прокрапатися або просто отримати ліки. Але деякі пацієнти не хочуть розуміти, наскільки важко доводиться лікарям. Звідси – скарги.

«Ми з вами спілкуємося з людьми. Це найважча робота. Я вже 20 років обіймаю різні посади, тому чудово вас розумію. Люди йдуть до нас зі своїми проблемами, тому нам потрібно бути з ними ввічливими, уважними та коректними. Минулого року трапився інцидент, коли людині не надали допомогу у медзакладі через те, що відзначали якесь свято. Це неприпустимо. Наразі цей лікар вже не працює. А, трапляється, навпаки: пацієнти показують свій характер. Тому наше з вами завдання – бути максимально виваженими», — зазначив міський голова О. Кодола.  

 ЩО У ПЛАНАХ?

Очільник міста підсумував результати наради. Серед окреслених планів на найближче майбутнє – реалізувати проєкт на вул. Озерній, постійно працювати над оновленням медичного обладнання та забезпеченням житлом лікарів.

«Звертаюся до керівництва медзакладу та профспілки: надавайте свої пропозиції щодо працівників, яким потрібно житло. Відшуковуватимемо можливості. Ця програма міської ради діє вже не один рік, діятиме  і надалі», — зазначив Олександр Михайлович.

 «Хочу запевнити, що команда міського голови як співпрацювала плідно з усіма медичними установами міста, так надалі і співпрацюватиме. Щодо реконструкції «Аптеки» по вул. Озерній. Ми вивчимо спроможність вашого підприємства, розглянемо перевиконання місцевого бюджету, звернімося до народних депутатів – отже, зробимо все, щоб амбулаторія №2 отримала гідні умови роботи», — зауважила заступник міського голови Ірина Грозенко.  

Міський голова щиро подякував медпрацівникам за роботу, побажав колективу успішної роботи, кохання, Божої ласки.   

Автор: журналіст сайту «УН» Валентина Савчук

Фото автора та В. Кичка

Джерело: uezd.com.ua
2022-02-10 20:50:03

Магазин Автозапчастин м.Ніжин