Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Третя річниця деокупації Київської області: хронологія подій і головні факти

Фото: Факти ICTV

На початку повномасштабного вторгнення російські війська окупували чималу територію Київської області. Низка міст зазнала руйнувань, а жителі Бучі, Ірпеня, Гостомеля та інших населених пунктів стали свідками кривавих воєнних злочинів окупантів.

До 2 квітня 2022 року українські захисники повернули під контроль весь регіон. Факти ICTV згадують ключові події до третьої річниці деокупації Київської області.

Річниця деокупації Київської області

Головною метою армії РФ після 24 лютого 2022 року було захоплення столиці. Для цього російські війська зайшли до Київської області, захопивши Чорнобильську АЕС та місто Прип’ять.

Зараз дивляться

До 26 лютого 2022 року окупанти взяли під контроль Димер, Бородянку та Ворзель, а згодом почалися бої в Ірпені та складний поєдинок за аеропорт Антонов.

Фото: Факти ICTV

Окупація Чорнобильської АЕС

Бої у Чорнобильській зоні відчуження та захоплення АЕС відбулися у перший день російського вторгнення – 24 лютого 2022 року.

Вже 31 березня окупанти, після невдалого наступу в бік Києва, покинули промисловий майданчик, а 2 квітня біля адміністративно-побутового корпусу ЧАЕС ЗСУ підняли синьо-жовтий прапор.

Персонал Чорнобильської АЕС не втратив контроль над ядерними матеріалами та зміг зберегти станцію у максимально безпечному стані, проте російські війська викрали та знищили коштовне обладнання.

Бої за Гостомельський аеропорт

Запеклі бої за контроль над стратегічно важливим аеропортом Антонов біля Гостомелю назавжди увійдуть в історію України. Внаслідок бойових дій 27 лютого 2022 року було знищено найбільший у світі літак АН-225 Мрія, який тоді перебував в ангарі.

Після висадки російського десанту на територію аеропорту окупанти вже не мали можливості приймати літаки через пошкодження злітно-посадкової смуги.

Збройним силам України вдалося повернути під контроль Гостомельський аеропорт 2 квітня 2022 року.

Битва за Мощун — одна з ключових під час оборони Києва

Найзапекліша битва за Мощун Київської області тривала з 5 березня 2022 року. Тоді російські війська прагнули вийти на Київ, проте на шляху опинився цей населений пункт.

До 18 березня росіяни просунулися до околиць Мощуна. Тодішньому головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному запропонували відвести українських воїнів від населеного пункту, але генерал відповів, що тоді наступним може бути Київ.

Вже 19 березня ЗСУ вдалося трохи відтіснити окупантів з Мощуна. Під час відступу Сили оборони підірвали мости через річку Ірпінь, щоб запобігти просуванню ворога, коли той підійшов впритул до Бучі.

Фото: Факти ICTV

Бої, які тривали до 21 березня 2022 року, стали одними з найважливіших під час оборони столиці України.

Третя річниця деокупації Бучі

Захоплення Бучі стало однією з найкривавіших сторінок цієї війни. Намагаючись наступати на Київ, окупанти попрямували на Димер, Бучу та Ірпінь, щоб зайти до столиці з західного напрямку.

Як повідомляє Національна поліція, лише за останній рік вдалося ідентифікувати понад 2,5 тис. російських військових, які перебували у Бучі.

Серед них – більш ніж 100 окупантів, які брали участь у воєнних злочинах, зокрема вбивствах і катуваннях цивільного населення. Цей період увійшов в історію як Бучанська різанина або геноцид у Бучі.

Протягом 2024-2025 років слідчі розкрили 72 вбивства, до яких причетна армія РФ. За даними Нацполіції, 34 росіянам оголошено про підозри за воєнні злочини у Бучі. До суду спрямовано 24 обвинувальні акти.

Сили оборони України відновили контроль над Бучею Київської області 31 березня 2022 року.

Ірпінь – річниця деокупації

27 лютого 2022 року почалися запеклі бої за місто Ірпінь. Перед цим російська армія просунулася в Бучу, а потім прорвалася в бік Ірпеня.

Окупанти залишалися там 30 днів. А 28 березня 2022 року Сили оборони вигнали росіян з Ірпеня, яке згодом отримало звання Місто-герой.

Фото: Факти ICTV

Розгром російської колони під Броварами

Росіяни намагалися просунутися на Київ і зі сходу — через Бровари з Сумської області, плануючи згодом об’єднати сили з Чернігівського напрямку. Проте українські захисники мали інформацію про наближення російської колони та підготувалися до бою з окупантами.

Вже 9 березня розпочалися бої, внаслідок яких ЗСУ влаштували армії РФ розгром. Українські воїни спланували місця засідок, цілі артилерії та застосування вогню, завдяки чому всі спроби наступу росіян на Бровари вдалося відбити.

Пізніше окупанти все ж змогли взяти під контроль села Броварського району. Серед них – Богданівка, Залісся та Велика Димерка. Проте 30 березня 2022 року Сили оборони вигнали з-під Броварів росіян, яким не дали можливості поєднати сили з різних напрямків.

Українським воїнам вдалося повністю деокупувати Київську область до 2 квітня 2022 року.

Українці пам’ятатимуть про наслідки дій Росії завжди.

Це ніколи не можна забути: річниця деокупації Київської області

Як заявив президент України Володимир Зеленський, три роки тому світ побачив, що таке російська окупація – це вбиті на вулицях, закатовані люди та могили прямо у дворах.

За його словами, українці не пробачать російських злочинів і цієї війни, бо інакше це означало б, що така російська система має право на існування.

Одним із найбільш промовистих символів вторгнення стали могили людей у дворах будинків. Це ніколи не можна забути, стверджує Зеленський.

Він переконаний, що це злочини не тільки російської держави, а й кожного з окупантів, які мають імена та прізвища.

Президент України наголосив, що справедливість має бути обов’язково відновлена – Росія повинна відповідати за розпочату повномасштабну війну.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-02 08:00:00