Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Транспортування нафтопродуктів

Транспортування нафтопродуктів

Попри активний розвиток альтернативної енергетики, нафта та продукти її переробки залишаються основним світовим енергоносієм. Оптові поставки палива, займається УНТК https://untk.ua/ з Європи в Україну.

Нафтопродукти – це досить велика група матеріалів, виготовлених із сирої нафти. До них відносяться різні види палива (бензин, гас, ДП), олії, технологічні консистентні мастила, тверді продукти (бітум, парафін). Головна складність при організації транспортування нафтопродуктів у тому, що вони вважаються вантажами підвищеної небезпеки. Більшість з них відповідає 3-му класу з європейської класифікації ADR (ДОПОГ). До цього класу відносяться легкозаймисті рідини, а також їх суміші, температура спалаху яких не перевищує +61 оС. Дані речовини мають властивість давати пари, що утворюють з повітрям горючу суміш.

Крім того, багато продуктів переробки нафти є токсичними для людини та навколишнього середовища. Тому при транспортуванні нафтопродуктів необхідно максимально знизити ризик їх розливу, щоб унеможливити завдання серйозної шкоди екології та здоров'ю людей. У зв'язку з цим під час перевезення використовується спеціалізований транспорт, а також діють дуже жорсткі правила безпеки.

Способи транспортування нафтопродуктів

Найчастіше для доставки нафти та її продуктів використовуються такі види транспорту:

Автомобільний. Відмінно підходить для перевезення невеликих партій нафтопродуктів на малі та середні відстані. Важливою перевагою автотранспорту є можливість доставки матеріалів практично до будь-якого населеного пункту;
Залізничний. Дозволяє доставляти рідкі вуглеводні суходолом на великі відстані дуже великими партіями. Також він підходить для перевезення у віддалені населені пункти Крайньої Півночі, Далекого Сходу та Сибіру, з якими відсутнє нормальне автомобільне сполучення, але куди прокладено залізничні магістралі;
Водний. Для транспортування великих обсягів нафтопродуктів на далекі відстані дуже часто застосовуються морські і річкові танкери. Саме в них нафта зазвичай доставляється під час міжнародної торгівлі;
Трубопровідний. Найдешевший і найпростіший варіант доставки практично будь-яких обсягів нафти на далекі відстані. Головним обмеженням є слабка розгалуженість трубопровідних мереж.

Правила транспортування нафтопродуктів в автомобільних цистернах та спеціальній тарі

Автотранспорт практично завжди є обов'язковою складовою логістичного ланцюжка при доставці рідких вуглеводнів. Саме він у більшості випадків використовується під час перевезення вантажів кінцевим споживачам. Оскільки транспортування нафтопродуктів у цьому випадку здійснюється дорогами загального користування, воно має відповідати цілій низці правил і вимог, спрямованих на безпеку.

Автоперевезення можуть виконуватися безтарним та тарним методом.

У першому випадку застосовуються універсальні або спеціалізовані автоцистерни, зокрема:

бензовози. Найбільш поширений рухомий склад, який дозволяє перевозити паливо, рідкі олії, розчинники та інші речовини зі схожими фізико-хімічними параметрами;
паливозаправники. Різновид бензовозів, оснащений насосним обладнанням, що дозволяє виконувати дозоване заправлення паливом;
бітумовози. Рухомий склад для транспортування нафтопродуктів оснащується пальником, призначеним для підігріву бітуму, що перевозиться;
Газовози. Є спеціалізованими цистернами, що дозволяють доставляти зріджені гази під високим тиском. Вони комплектуються насосами для перекачування продукту у стаціонарні резервуари.

Цистерни, що застосовуються для транспортування нафтопродуктів, мають корпус овальної форми, оптимальним з точки зору аеродинаміки та правильного розподілу тиску рідини по внутрішній поверхні. Вони обладнуються засувкою для зливу продукту, вказівником рівня, дихальним клапаном, знімними хвилерізами, які мінімізують вплив ударної хвилі, що виникає при гальмуванні або прискоренні автомобіля. Також автоцистерни в обов'язковому порядку комплектуються вогнегасниками та заземлюючими пристроями, що забезпечують відведення статичної електрики в землю.

Транспортування окремих видів нафтопродуктів може здійснюватись автомобілями загального призначення, які оснащені додатковими пристроями та пристроями, що забезпечують дотримання правил безпечних перевезень. Паливо, рідкі вуглеводні та в'язкі олії можуть доставлятися в каністрах та бочках різного об'єму.

Водії, які виконують транспортування нафтопродуктів, зобов'язані проходити спеціальний курс навчання, за підсумками якого видаються відповідні посвідчення. Крім загального інструктажу з техніки безпеки, вони повинні перед кожним рейсом проходити додатковий інструктаж, який роз'яснює правила та специфіку перевезення конкретного виду рідких вуглеводнів. Це дозволить водіям оперативно та правильно реагувати на можливі позаштатні ситуації, що виникають у ході доставки. Водії повинні мати стаж водіння вантажного транспорту не менше 2 років та обов'язково проходити медичний огляд перед виїздом на маршрут.

Документи, необхідні транспортування нафтопродуктів автотранспортом

Основним документом, що регламентує конкретне перевезення нафти та її продуктів, є договір, укладений між вантажовласником та перевізником. Він доповнюється товарно-транспортною накладною міжнародного зразка.

Також перелік може включати таку документацію:

– дорожній лист з маркуванням небезпечного вантажу;
– свідоцтво відповідності транспортного засобу вимогам ДОПІГ;
– документ, що підтверджує право водія керувати автомобілем із небезпечним вантажем;
– інструкцію про дії персоналу у разі непередбаченої ситуації.

Крім того, при транспортуванні нафтопродуктів можуть знадобитися сертифікати на весь асортимент вантажів, що доставляються, паспорти якості та інші документи, що запитуються органами митного, карантинного, санітарного контролю.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
24.07.2024