Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Трамп обрав послом США у НАТО Метта Вітакера: що про нього відомо

Фото: Getty Images

Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що обрав колишнього виконувача обов’язків генерального прокурора Метта Вітакера на посаду посла Сполучених Штатів у НАТО – основоположному західному альянсі, до якого обраний президент протягом багатьох років ставився скептично.

Про це йдеться в заяві виборчої кампанії Трампа, яка поширила заяву обраного президента США.

Трамп обрав Метта Вітакера послом США в НАТО

У своїй заяві Трамп зазначив, що Вітакер – “сильний воїн і вірний патріот”, який “забезпечить просування і захист інтересів Сполучених Штатів”, “зміцнить відносини з нашими союзниками по НАТО і буде твердим перед обличчям загроз миру і стабільності”.

Як зазначає AP, вибір Вітакера як представника країни в Організації Північноатлантичного договору “незвичний”, з огляду на його досвід роботи в правоохоронних органах, а не в зовнішній політиці.

Вітакера розглядали як потенційного кандидата на посаду генерального прокурора, але замість нього Трамп віддав цю посаду Метту Гейтцу, затятому прихильнику республіканського лідера, який викликає розбіжності навіть у своїй власній партії.

При цьому сама посада в НАТО є особливо чутливою з огляду на те, що Трамп вважає альянс цінним і скаржиться на те, що багато його членів не виконують свої зобов’язання витрачати на оборону щонайменше 2% ВВП.

Що відомо про Метта Вітакера

Метт Вітакер – колишній прокурор США в штаті Айова, він виконував обов’язки генерального прокурора з листопада 2018 року по лютий 2019 року, коли розслідування спеціального радника Роберта Мюллера про втручання Росії у вибори в США добігало кінця.

До цього він був керівником апарату першого генерального прокурора Трампа Джеффа Сешнса, а потім був обраний на місце свого начальника після звільнення Сешнса на тлі тривалого обурення його рішенням відмовитися від участі в розслідуванні російського втручання. Вітакер обіймав цю посаду протягом кількох місяців, на правах виконувача обов’язків і без затвердження Сенатом, доки Вільяма Барра не затвердили на посаду генерального прокурора в лютому 2019 року.

Вітакер виступав із різкою критикою федеральних кримінальних справ проти Трампа, які, судячи з усього, мали зникнути після перемоги Трампа на виборах. Вітакер регулярно виступає на телеканалі Fox News, щоб разом з іншими республіканцями засудити політизацію Міністерства юстиції США, яка, на його думку, відбулася за останні чотири роки.

При цьому сам Вітакер не має великого досвіду в галузі зовнішньої політики або національної безпеки, що робить його невідомим для багатьох у колах американських політичних кіл.

Генерал у відставці Філіп Брідлав, колишній верховний головнокомандувач НАТО, сказав, що посада посла “неймовірно важлива” в системі безпеки США і НАТО, оскільки людина, яка обіймає цю посаду, є прямим представником президента США в процесі ухвалення рішень в альянсі.

– Суть у тому, що вони повинні користуватися довірою президента, коли виступають, – сказав Брідлав.

Попередні посли в НАТО, як правило, мали багаторічний дипломатичний, політичний або військовий досвід. Перший посол Трампа в НАТО, колишня сенаторка Кей Гатчісон, такого досвіду не мала, хоча вона займалася питаннями зовнішньої політики під час роботи в Конгресі.

За словами Брідлава, досвід роботи у сфері безпеки не є обов’язковим для цієї посади, але те, що його вважають людиною, яка має прямий зв’язок із президентом, – це важливо.

– Вони мають бути впевнені в тому, що дійсно представляють наміри президента. Довіра і впевненість президента – ось що найважливіше на цій посаді, – сказав він.

Крім того, Вітакер, як зазначив Трамп у своїй заяві, – колишній футболіст з Айови.

Ставлення Трампа до НАТО

Під час своєї передвиборчої кампанії 2016 року Трамп стривожив західних союзників, попередивши, що за його керівництва Сполучені Штати можуть відмовитися від своїх зобов’язань за договором НАТО і стати на захист тільки тих країн, які виконують вимоги трансатлантичного альянсу щодо витрат на оборону.

Ставши президентом, Трамп у підсумку підтримав статтю 5 НАТО про взаємну оборону, згідно з якою збройний напад на одного або кількох членів альянсу вважається нападом на всіх членів. Однак він часто зображував союзників по НАТО як “п’явок” на американських збройних силах і відкрито ставив під сумнів цінність військового альянсу, який визначав американську зовнішню політику протягом десятиліть.

У наступні роки він продовжував погрожувати, що не захищатиме членів НАТО, які не виконують вимоги щодо витрат.

Раніше цього року Трамп заявив, що, коли він був президентом, він попереджав союзників по НАТО, що “заохочуватиме” Росію “робити все, що, чорт забирай, вони хочуть” з країнами, які “прострочили платежі”.

– Ви не заплатили? Ви прострочили Ні, я не буду вас захищати. Насправді, я б заохочував їх робити все, що їм заманеться. Ви повинні платити. Ви повинні платити за рахунками – говорив Трамп.

Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО на той час, заявив у відповідь, що “будь-яке припущення про те, що союзники не захищатимуть один одного, підриває всю нашу безпеку, включно з безпекою США, і піддає американських і європейських солдатів підвищеному ризику”.

На початку цього року НАТО повідомила, що 2023 року 11 країн-членів досягли контрольного показника витрат на оборону в розмірі 2% від ВВП, а на початку 2024 року їхня кількість збільшилася до 18 – порівняно з трьома країнами 2014 року. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 2022 року підштовхнуло деякі країни-члени НАТО до додаткових військових витрат.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Трамп часто намагався приписати собі це збільшення і хвалився, що внаслідок його погроз “сотні мільярдів доларів надійшли в НАТО”, хоча країни не платять НАТО безпосередньо.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-20 20:17:00