Україна і світ

Трагедія в Одесі 2 травня 2014 року: хто винен та кого покарали

Факти ICTV спробували розібратися, хто винен в одеській трагедії, яка сталася 2 травня 2014 року. Розслідування досі триває.

У ході протистоянь між сепаратистами та українськими учасниками мітингу за єдину країну 2 травня 2014 року в Одесі загинуло 48 осіб.

Після жахливої ​​трагедії глава обласної адміністрації Володимир Немировський покинув свій пост, а начальник обласної міліції Дмитро Фучеджі, якого звинувачували у сприянні сепаратистам і організації заворушень, зник.

Які є версії? 

Пізніше почалися висуватися різні версії і припущення, пов’язані з трагедією в Одесі 2 травня. Деякі активно доводили наявність в Будинку профспілок спеціального вбивчого газу та присутність у палаючому будинку найнятих людей, які викидали з вікон постраждалих від пожежі.

Багато хто також побачив у трагічній події російський слід. Є й прихильники версії про організацію пожежі та масових вбивств радикальною організацією Правий Сектор.

Кремлівські ЗМІ, в свою чергу, цинічно використовували трагедію як зайвий привід звинуватити нову владу після втечі Януковича в нелегітимності і створити казку про “бандерівців”, які нібито будуть вбивати мирних одеситів.

Кого покарано?

Через п’ять років розслідування організатори кривавої бійні в Одесі спіймані не були. Проте прокуратура повідомляє про затримання учасників так званої “акції”.

У квітні 2017 року був затриманий один із підозрюваних. 18 підозрюваних було оголошено в розшук.

В об’єднаному кримінальному провадженні щодо подій 2 травня звинувачуються 26 осіб. Справа розглядається в Малиновському суді Одеси.

– Стороною обвинувачення представлені докази, зібрані під час досудового розслідування, зокрема, речові та письмові докази, відтворені відеоматеріали тощо, – підкреслили в прокуратурі.

Суд над колишнім начальником Одеського Головного управління МВС Петром Луцюком, який підозрювався в сприянні масових заворушень, багато разів переносився. У жовтні 2015 року екс-міліціонера звільнили з-під домашнього арешту.

Активісти звинувачували Петра Луцюка в невиконанні плану Хвиля з придушення заворушень в Одесі, який міг би врятувати десятки життів.

Була створена група небайдужих волонтерів Группа 2 травня, яка займалася розслідуванням трагедії в Одесі.

Зрештою жодних остаточних результатів розслідування і гучних затримань головних фігурантів трагедії не сталося. Питання про те, хто підпалив Будинок профспілок, залишилось без відповіді.

До речі, безкарним є ще один злочин. 4 травня правоохоронці випустили 67 затриманих учасників масових заворушень 2 травня 2014-го. Колишнього начальника міської поліції Андрія Нетребського, начальника ізолятора Віталія Прийму і чергового інспектора ІТТ Руслана Кондратова судять досі.

Нові подробиці

Офіційне розслідування у справі 2 травня тягнеться вже 5 років. За цей час вироки отримали лише 2 антимайданівці.

У вересні 2017 року Чорноморський міський суд виправдав 19 підозрюваних у масових заворушеннях. Сімнадцятьох відпустили одразу, а двом висунули нові обвинувачення.

2 травня 2019 року стало відомо, що Центральний районний суд Миколаєва заново почне розглядати справу щодо обвинувачення одесита Сергія Долженкова, відомого як капітан Какао і громадянина РФ Євгена Мефьодова в публічних закликах до повалення конституційного ладу.

Про долю великих чиновників, обвинувачених у справі 2 травня, відомо небагато. Тодішній начальник облУВС Петро Луцюк справно ходить на суди щодо себе. Його тодішній заступник Дмитро Фучеджі ховається у Москві чи Придністров’ї, а тодішній глава МНС області Володимир Боделан працює у МНС в анексованому Росією Криму.

Колишній керівник слідства одеського облуправління внутрішніх справ, учасник подій 2 травня 2014 року і фігурант корупційного скандалу Дмитро Цвєтков перебрався до Москви. Екс-міліціонер регулярно з’являється на зборах політемігрантів з України.

У квітні 2019 року ООН представила аналітичну довідку з детальним аналізом розслідувань і кримінальних переслідувань щодо різних категорій правопорушників, які мали відношення до вбивства і насильницької смерті 48 людей 2 травня 2014 року в Одесі.

Факти ICTV також пропонують згадати, як розгорталися події 2 травня 2014 в Одесі.

А ще ми підготували для вас спецпроект про одеську трагедію. Освіжити вашу пам’ять про сумні події трирічної давнини вам допоможе не лише текст, а й фотографії та відео.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело ФАКТИ. ICTV
28.04.2019

Close