Україна і світ

Торги Авакова: На яких умовах міністр МВС зацікавить президента Зеленського?

Торги Авакова: На яких умовах міністр МВС зацікавить президента Зеленського?

За президентськими виборами в Україні уважно стежили не лише троє претендентів на вихід у другий тур: Зеленський, Порошенко та Тимошенко. Був також четвертий гравець, для якого результат виборів важив не менше, аніж для безпосередніх учасників. Це – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Опитані нами експерти солідарні в тому, що в разі перемоги Петра Порошенка доля Авакова була б незавидною. Силовий міністр попрощався би зі своїм кріслом – і це у кращому випадку. Але електорат зробив ставку на Зеленського, й тим самим лишив шанс Авакову. Тепер головний поліцейський країни може розраховувати на пролонгацію свого перебування на посаді. Якщо, звісно, знайде правильний підхід до нового президента.

“Я всього лише політичний міністр”

На старті президентської кампанії Арсен Аваков пішов на відкриту конфронтацію із все ще чинним главою держави. Де-факто він завуальовано погрожував Порошенку, обіцяючи розвінчати будь-які спроби влади фальсифікувати вибори. Очевидним було і те, що Аваков збирається діяти в інтересах опонентів Порошенка. І не тільки Юлії Володимирівни, з якою Авакова преса майже “повінчала”, але й Володимира Олександровича також. Найбільш прозорливі коментатори слушно зауважували, що Аваков завбачливо розкладає яйця по різних кошиках.

Життя після виборів: Що буде з політиками, які програли перший тур

У ній йшлося про те, що Геращенко, вочевидь, налагодив зв’язки із юристом Зеленського Сергієм Нижним, котрого він навіть пустив у власне житло. “Нині Геращенко відкрито підтримує Володимира Зеленського. Нижний спростовує будь-який зв’язок з нардепом. “Він сусід мій, я купив квартиру, а він знімає квартиру поруч на сходовій клітині”, – говорять розслідувачі.

Що ж стосується пари “Аваков – Коломойський”, то тут все іще простіше. Цих двох пов’язує період створення добробатів на базі МВС. Тоді Коломойський ще не був вигнанцем, а керував Дніпропетровською ОДА. Але добрі стосунки колишній губернатор та чинний міністр зберегли попри всі політичні бурі. В 2018 році в інтерв’ю LIGA.net Аваков не заперечував, що їхні контакти тривають.

“Я регулярно з ним спілкуюся. Напевно, раз на кілька тижнів. Він дзвонить, питає: “А як вам телешоу на нашому каналі?” І все в такому дусі. Це дуже кумедні розмови, якщо хто-небудь слухає. Але вони малопродуктивні, не про політику, тому, напевно, ніхто їх не публікує”, – говорив Аваков.

Twitter Арсена Авакова

“Нас з ним зв’язує 2014 рік. Нас пов’язує Дніпро, коли там була напружена ситуація. Його тверда позиція патріота та рішучої людини – дорогого коштує, і я цього ніколи не забуду. А ще я ніколи не брав у нього гроші, а він зі мною їх не заробляв, ні в бізнесі, ні в політиці. Тому у мене є можливість спокійно з ним розмовляти, а у нього є можливість спокійної розмовляти зі мною. Те, що відбувалося з боргами, дивідендами “Укрнафти”, за такою самою процедурою по “ПриватБанку” – це дискусії, які у нас мали місце бути постійно. У нього є свої позиції, у мене свої”, – додавав він.

Зеленський в облозі

Нам можуть заперечити, що Володимир Зеленський неодноразово відкараскувався від спроб пов’язати його з Коломойським. А відтак телефонні балачки олігарха і міністра не мають вплинути на долю Авакова. Цілком можливо, що саме так все і є. От тільки Ігор Валерійович вже пакує валізи, аби повертатися в Україну – і це теж, мабуть, чистої води збіг. Втім, про Коломойського ми говоритимемо вже незабаром, але у іншій статті.

Що ж стосується Авакова, то він вже зараз виходить за межі своїх повноважень, коментуючи, наприклад, прихід до влади Зеленського та гіпотетичні зміни до Конституції. “Вважаю, що якщо Зеленський переможе на виборах, процес переходу до парламентської республіки буде прискорений. Навіть цей парламент, на мій погляд, готовий підтримати парламентську республіку”, – зауважував міністр за пару тижнів до другого туру в розмові з “Дзеркалом тижня”.

Міркування про парламентську республіку більше б підходили людині, котра прагне обійняти вищу посаду, аніж посада головного поліцейського. Проте керівник аналітичного центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов вважає, що сьогодні Аваков за прем’єрське крісло торги не веде. “Сумніваюся, що після жовтневих виборів до Верховної Ради він стане прем’єром, а ось його шанси на збереження посади глави МВС і розширення свого політичного впливу – дуже високі”, – резюмує експерт.

“Він може залишитися в колишньому статусі глави МВС. Його ця посада цілком задовольняє. Хоча, можливо, для розширення своєї проникаючої здатності в систему він відправиться очолити СБУ або ГПУ. Але, найімовірніше, його, як вірну людину, посадять десь поруч з президентом, наприклад, на місце Турчинова, керувати Радою нацбезпеки і оборони”, – припускає політолог Руслан Бортник.

А його колега Вадим Карасьов вважає, що вимушене опертя Володимира Зеленського на силовий ресурс Авакова, “який після уходу Порошенка залишиться єдиним силовим лідером”, створює певну небезпеку для новообраного президента. “У Зеленського своєї команди немає, а тут з одного боку Саакашвілі, а з іншого – Аваков. З одного боку Лещенко і “єврооптимісти”, а з іншого – інші представники аваковської команди, наприклад, Геращенко”, – констатує політолог.

Такі кліщі, до яких потрапляє Зеленський, нічого доброго новому главі державі не несуть. Але за відсутності власної команди її нішу займають найспритніші “чужаки”. Одним з них є, безперечно, Арсен Аваков. Його взаємодія із президентом Зеленським може обернутися для останнього першим серйозним іспитом на самостійність та здатність чинити опір впливу зі сторони. А це вже буде складніше за будь-які дебати.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело: 112.ua
26.04.2019

Close