Техніків F-16 для України готуватимуть у Румунії: центр створюють за підтримки Нідерландів

Навчальний центр для підготовки технічного персоналу з обслуговування багатоцільових винищувачів F-16 Fighting Falcon створять у Румунії.
Про це повідомили у Міністерстві оборони Нідерландів.
Про значення ініціативи в контексті подальшого розгортання та масштабування застосування F-16 у Повітряних Силах ЗС України розповідає АрміяInform.
Декларацію про наміри щодо цього проєкту підписали під час візиту міністра оборони Королівства Нідерландів Рубена Брекелманса до міністра оборони Румунії Анжела Тілвара.
Навчальний центр мають створити на базі 86 авіабази Повітряних сил Румунії «Лейтенант авіації Георге Мочорніце», розташованій поблизу містечка Фетешть у комуні Борча повіту Келераш на півдні країни.
Саме там вже функціонує Європейський навчальний центр F-16 (European F-16 Training Center), на базі якого готують також українських пілотів. Провідну роль в його організації та забезпеченні відіграють Нідерланди, які надають літаки й обладнання.
«Українці повністю розгортають F-16 для протиповітряної оборони. Ми щодня бачимо, наскільки це потрібно. Незамінні не лише пілоти, але й добре навчений обслуговуючий персонал. Разом з Румунією ми зараз робимо наступний важливий крок у цьому плані», — зазначив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс.
Заява очільника голландського оборонного відомства свідчить, що у центрі з підготовки технічного персоналу з обслуговування F-16 відбуватиметься також підготовка українських авіатехніків.
«Таким чином ми показуємо, на що ми здатні, коли об’єднані, продовжуючи підтримувати Україну та водночас зміцнюючи європейські збройні сили. Це вкрай необхідно, тому що ми повинні спільно зупинити російську агресію», — додав Рубен Брекелманс.
Потребу Повітряних Сил Збройних Сил України у підготовці кваліфікованих техніків для обслуговування F-16 зауважили під час навчання українських пілотів винищувачів у Нідерландах.
«Ми обговорювали їхні потреби через наші контакти в Україні. Постало питання, що їм бракує головних техніків і чи можемо ми підготувати для них групу людей», — розповів відповідальний за співпрацю з Україною генерал-майор Арнуд Столманн.
З огляду на це Нідерланди окрім тренування пілотів винищувачів розгорнули також програму підготовки головних техніків літаків. Навчання головних техніків F-16 вдалося організувати і завершити впродовж усього впродовж трьох місяців.
«Організація навчання за такий короткий термін також засвідчує, що це має величезне значення для України. Без головних техніків ви не зможете літати, тому вони справді вкрай необхідні», — додав Арнуд Столманн.
На позначення техніків з обслуговування F-16 він вжив притаманний західній військовій авіаційній термінології термін «crew chief», який дослівно можна перекласти як «начальник екіпажу».
Утім, буквальний переклад неможливий, адже йдеться не про командира екіпажу винищувача, а про технічного фахівця, відповідального за повну готовність літака до польотів.
Найближчим відповідником до терміну «crew chief» в україномовній військовій авіаційній термінології є «головний технік». Будучи постійно закріпленим за конкретним винищувачем він відповідає за повне технічне обслуговування F-16.
На відміну від спеціалізованих техніків, які зосереджуються на окремих системах, головний технік є універсальним фахівцем і відповідає за загальний стан літака та координацію дій технічної команди.
Роль головного техніка передбачає виконання широкого спектру завдань, включаючи передпольотні перевірки, заправку, запуск і зупинку двигуна, а також заміну окремих компонентів літака, таких як колеса.
Саме під керівництвом головного техніка проводиться фінальна інспекція літака перед польотом та первинний огляд після його повернення з завдання, заправка пального та оливи, запуск і зупинка двигуна тощо.
Відповідаючи за повний цикл обслуговування винищувача між польотами, головний технік має бути висококваліфікованих фахівцем, який досконало знає всі системи літака — від двигуна та гідравліки до авіоніки й озброєння.
З огляду на це створення в Румунії за підтримки Нідерландів спеціалізованого центру з підготовки технічного персоналу для F-16 є вкрай важливим кроком для військової авіації України.
Поряд із розширенням програми з підготовки пілотів винищувачів «Бойових Соколів» за рахунок створення спільної школи у Чехії вона сприятиме подальшому розширенню та вдосконаленню застосування винищувачів F-16 у Повітряних силах ЗС України.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-05-11 06:52:00