Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Термінали Starlink допомогли РФ просунутись на фронті, зокрема в Авдіївці та Вугледарі – WP

Фото: Getty Images

Російські війська стали смертоноснішими та спритнішими завдяки нелегально отриманим терміналам Starlink, що дає їм змогу використовувати супутниковий інтернет для поліпшення координації під час нападів, робити більше вильотів із безпілотниками та завдавати ударів по українських військах точним артилерійським вогнем, незважаючи на зусилля США зупинити потік цих та інших технологій.

Про це пише Washington Post.

Використання Росією Starlink

Уже тривалий час термінали Starlink, які дають змогу командирам військ спостерігати за полем бою за допомогою безпілотників і забезпечують безпечний зв’язок між солдатами, підпадають під дію заборон, що забороняють доставку багатьох американських електронних пристроїв до Москви.

Проте, пише WP, за словами українських солдатів, існує зростаючий чорний ринок Starlink, які доставляють термінали росіянам на фронт, і їхнє поширення стало важливим фактором нещодавніх успіхів Росії під час наступу.

Десятки тисяч антен Starlink складають основу військової мережі України, живлячи пристрої, життєво необхідні для ведення цифрової війни. Це одна з небагатьох переваг Києва перед більшими, хоча і менш модернізованими силами РФ.

Шість українських солдатів і офіцерів із різних підрозділів у Донецькій області розповіли The Washington Post, що Росія ліквідувала технологічний розрив, зробивши свої сили більш згуртованими і підвищивши кількість і точність атак.

Це питання знову викликало невдоволення українців Ілоном Маском, керівником компанії SpaceX. У розмові з виданням деякі солдати ЗСУ критикували Маска, кажучи, що його компанія не зробила достатньо, щоб припинити незаконне використання, і ставлячи під сумнів його бажання вирішити проблему, заявляючи, що він, схоже, прихильно ставиться до Росії.

SpaceX надала безкоштовний зв’язок Starlink Україні після повномасштабного вторгнення Росії 2022 року, але потім пригрозила припинити обслуговування, посилаючись на високу вартість. Маск поступився під тиском громадськості, а потім надіслав Пентагону рахунки, останній із яких становив $14,1 млн за шість місяців обслуговування.

Маск також зазнав осуду в Україні після повідомлень про те, що він відхилив прохання Києва надати доступ до Starlink для морських безпілотників у рамках запланованої на 2022 рік атаки на Чорноморський флот Росії. Його біограф Волтер Айзексон також написав, що Маск звертався за порадою до російського посла у США і побоювався, що зіграє роль у дестабілізуючій ескалації.

Доступ до надійного інтернету на полі бою через Starlink перетворив українські операції, перетворивши дорогоцінні хвилини радіопереговорів на секунди натискання і перегортання сторінок на планшетах з детальними картами і програмами для спілкування. Зв’язок дав змогу командирам спрямовувати наступ за допомогою безпілотників, коригувати координати артилерійських знарядь, переглядаючи їхній вплив, і оцінювати, де противник може бути найбільш вразливим для атаки.

Російські війська в основному покладаються на радіозв’язок, щоб повідомляти про те, що вони бачать і роблять під час боїв, – повільний обмін повідомленнями порівняно зі швидким Інтернетом. За словами українських військовослужбовців, тепер росіяни стали дзеркально відображати дії України, використовуючи Starlink аналогічним чином.

– Вони просто здолали нас, – сказав офіцер 72-ї механізованої бригади, яка захищала район Вугледара з 2022 року, але нещодавно була змушена відступити.

Він назвав використання Росією системи Starlink одним із важливих чинників, поряд із нестачею живої сили та озброєння, які прискорили падіння Вугледара цього місяця. Як і інші інтерв’юйовані для цієї статті, він говорив на умовах анонімності, оскільки не був уповноважений спілкуватися з пресою.

Київ і Вашингтон стикаються з труднощами у вирішенні проблеми використання Росією Starlink, кажуть аналітики, особливо в світлі успіху Москви в обході санкцій і технічної складності відмови в доступі до мережі Starlink без шкоди для українських військ.

Водночас уряди США та України, спільно з компанією SpaceX, працюють над тим, щоб “запобігти незаконному використанню Росією терміналів Starlink на окупованій частині України”, зокрема й привертають увагу Міністерства фінансів США до “потенційних порушень санкцій”, пов’язаних із міжнародною контрабандою, сказав підполковник Чарлі Дітц, представник Пентагону.

SpaceX послалася на лютневе повідомлення на сайті X, в якому йдеться про те, що компанія деактивує термінали, якщо вони використовуються “стороною, що перебуває під санкціями, або неавторизованою стороною”.

При цьому подробиць щодо зусиль з припинення такого роду діяльності – немає.

Термінали Starlink всюди

До того як Starlink зробив революцію на ринку, попередні покоління польових супутникових терміналів страждали від низьких швидкостей і високих цін. Тепер користувачі можуть придбати термінали за кілька сотень доларів і щомісяця оплачувати послуги в більш ніж 100 країнах і територіях, не рахуючи Росії, повідомляє Starlink. Користувачі спрямовують термінали в небо і підключаються до широкосмугового інтернету з одного з 7 тис. з гаком супутників на низькій навколоземній орбіті.

США також все частіше покладається на Starlink у своїх військових операціях.

Getty Images

Термінали Starlink працювали на російських позиціях весь рік, але тільки в останні кілька місяців їхній вплив став по-справжньому відчутним, оскільки війська РФ у наступі використовують їх для координації наступів. Українські військові, які літають на розвідувальних дронах у районі Новогродівки, на південний схід від стратегічно важливого донецького міста Покровськ, розповіли, що почали помічати Starlink на російських позиціях минулого місяця.

– Раніше росіяни не могли контролювати деякі свої пересування, маневри, артилерію, піхоту, – сказав командир взводу безпілотників 93-ї механізованої бригади.

Перехоплення російських радіопередач показали, що солдати часто повідомляли командирам неповну або неправильну інформацію. За словами командира взводу, це змінилося, судячи зі спостережень за тактикою противника.

Чорний ринок Starlink

Хоча російські компанії та приватні особи не мають права продавати Starlink, виник чорний ринок, що підживлюється високим попитом з боку збройних сил і приватних покупців.

Видання WP проаналізувало чотири з безлічі російських сайтів, що пропонують прямі продажі для війни проти України. Більшість терміналів продаються через Telegram і починають свій шлях у Підмосков’ї, а потім відправляються на фронт.

Один із сайтів пропонує термінал і плату за підключення за ціною, трохи вищою за $1 тис. Обслуговування клієнтів безкоштовне, і кожен клієнт отримує рекомендації “щодо мінімізації ризиків блокування”, ідеться на сторінці, супроводжуваній захопленими відеовідгуками солдатів.

– Ми користуємося Starlink уже близько місяця. Скарг немає, швидкість хороша. Технічна підтримка працює відмінно, – йдеться в одному з відгуків, що демонструє термінал, покритий камуфляжем.

В іншому відгуку сказано: “Інтернет літає, люди задоволені. Панове, рекомендую!“.

Щоб активувати пристрій, користувачам потрібен іноземний номер телефону, адреса електронної пошти та банківський рахунок для внесення щомісячної абонентської плати, що спонукає постачальників шукати людей, готових надати свої особисті дані. Користувачі в Telegram-чатах “клієнтської підтримки” кажуть, що купити і зареєструвати комплекти Starlink за кордоном дуже просто. Більшість із них купуються в Європі та перевозяться через Об’єднані Арабські Емірати. На одній зі сторінок попереджають, що не варто активувати термінал у Росії.

Один з постачальників повідомив, що з’єднання для пристроїв, куплених в Євросоюзі, можуть бути заблоковані після 90 днів використання, запропонувавши як рішення реєструватися на українські дані.

Чому Starlink складно відключити для РФ

Як пише WP, Starlink може як відключати окремі термінали за їхніми ідентифікаційними номерами, так і блокувати райони від прийому сигналу. Така практика називається “геозонуванням”.

Одна людина, знайома зі Starlink, сказала, що компанія технічно здатна визначати місце розташування активних терміналів за їхніми сигналами із супутників, але виявити користувача на “передньому краї зони бойових дій”, де діють українські та російські війська, може бути непросто.

Стейсі Петтіджон, директор оборонної програми Центру нової американської безпеки, каже, що зусилля США щодо обмеження використання Росією “не здаються надзвичайно ефективними”, почасти через зміщення лінії фронту.

– Українські війська зараз перебувають на території Росії. Де саме проходить лінія фронту? Якщо провести лінію, де вона працює, а де ні, то ви, по суті, фіксуєте лінію фронту там, де вона є, і не даєте українцям перейти в наступ, – сказала вона.

Getty Images

Українські війська, зі свого боку, заявили, що в них також є побоювання щодо відмови в доступі до географічних регіонів, оскільки це може призвести до відключення їхніх власних терміналів. Так і сталося, війська, які увійшли в Росію в рамках серпневого вторгнення, раптово виявили, що їхні термінали не працюють через географічні обмеження.

Примітно, що незабаром вони знайшли обхідні шляхи, щоб знову вивести Starlinks у мережу – імовірно, ті ж самі методи, які використовували росіяни. Переривання процесу оновлення програмного забезпечення і зміна налаштувань GPS може змусити його працювати в Росії, каже один з українських пілотів безпілотників, які працюють там.

За словами Тодда Гаррісона, старшого наукового співробітника та експерта з космічної безпеки в Американському інституті підприємництва, існують й інші дієві методи контролю за нелегальними терміналами. За його словами, один із варіантів – це коли Київ і Вашингтон збирають ідентифікатори терміналів і надають їх SpaceX із вказівкою заборонити доступ до всього іншого.

Starlink вбиває

Українські солдати поки не бачили доказів того, що будь-які з цих методів контролю принесли користь. За словами Ігоря Романенка, українського генерал-лейтенанта у відставці, використання Starlink у російських операціях тільки розширюється.

За його словами, останніми тижнями було виявлено великі безпілотники з терміналами всередині – нова функція, яка дає цим БпЛА змогу залишатися на зв’язку з пілотом, що дає їм змогу прицілюватися з більшою точністю або перенаправлятися на кращу ціль.

– На жаль, частково це пов’язано з прихильним ставленням до цього Ілона Маска, – сказав Романенко.

На землі українські солдати знищують ворожі термінали на місці. За словами Тимофія, пілота безпілотника з 47-ї ОМБр, наприкінці весни, після того як російські війська просунулися за Авдіївку, українські солдати знищили тарілки на вершині коксохімічного заводу. Він зазначив, що в росіян явно було достатньо терміналів Starlink, щоб роздати її окремим командам, а не тільки командирам.

– У них їх дуже багато. … Вони використовують їх так само, як і ми, – сказав він.

Використання Росією Starlink – не єдиний фактор, який допоміг Москві пробитися під Покровськ, ключовий логістичний вузол Донецької області, але він явно зіграв свою роль, сказав Александр, командир батальйону 47-ї бригади, критикуючи неадекватні, на його думку, заходи із запобігання його використання.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Це те, що нас убиває, – сказав він.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-13 18:12:12