Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Теплого Олексія 2024: прикмети і традиції свята

Щорічно за церковним календарем 30 березня відзначають День святого Олексія або Теплого Олекси. У 2023 році він припав на четвер.

Це свято знаменує остаточну перемогу весни над зимою. Як і з будь-якою іншою датою, з цією також пов’язано багато звичаїв і повір’їв, Факти ICTV зібрали традиції та прикмети на Теплого Олексу 2024.

Теплий Олексій – історія

Святий народився в Римі в IV столітті в багатій і благочестивій родині. Він рано одружився, але залишив дружину, щоб присвятити своє життя Богу.

Зараз дивляться

17 років Олексій жив у місті Едессі біля храму Пресвятої Богородиці. Одного разу з’явилася паламарю цього храму Божа Матір, яка сказала, що жебрак на ім’я Олексій є людиною Божою. Після цього багато хто дізнався про праведника і став його поважати.

Олексій не бажав цієї слави, а тому ухвалив рішення повернуться до Риму в рідну домівку. Батько його не впізнав, але зглянувся і поселив його в куточку свого двору. Так він прожив ще 17 років, терплячи знущання від слуг.

Одного разу під час служби в храмі пролунав голос, який наказав Папі та царю шукати людину Божу. Коли вони його знайшли, то Олексій уже був мертвий, а його обличчя сяяло, як в ангела. Біля святого знайшли записку з його справжнім ім’ям і описом життя. Так батьки, вбиті горем, упізнали свого сина.

Проводити Олексія в останню путь прийшов весь Рим. Люди торкалися до нього, а хворі отримували зцілення від будь-яких хвороб.

День теплого Олексія – традиції

30 березня, якщо вже тепло і зійшов сніг, пасічники виносять вулики, замовляють бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав гарне літо та багато меду. Кроплять їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: Теплий Олекса випускає бджіл на весну.

Також господарі виносять на вулицю для загартовування картоплю, приготовану для посадки, лагодили садовий і городній інвентар.

Всю домашню роботу намагалися переробити протягом дня, бо ввечері слід було зібратися разом за сімейним столом і проводити зиму.

На Теплого Олексу вівсянка співає свою першу в цьому році пісеньку. Хто почує її – буде весь рік веселий.

Щука у цей день лід хвостом розбиває. Кажуть, що це навіть почути можна – якщо вийти рано-вранці до води й прислухатися. А ще, за легендою, цю щуку можна голими руками впіймати. Проте краще цього не робити – інакше не буде вже вдачі.

Щука викидає ікру зазвичай на Теплого Олексу, тож завзяті рибалки святкують цей день, сподіваючись, що з Божою допомогою рибалити будуть вдало.

Сплетена 30 березня і вперше використана сітка увесь рік приноситиме хороший улов.

Ходили чоловіки і на полювання. Вважалося, що у цей день їм обов’язково пощастить.

У цей час журавлі повертаються з вирію, тому люди всіма силами прагнуть їх затримати, оскільки гніздо цього птаха приносить будинку щастя. Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс або хустку, щоб вони далі не летіли, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: Колесом, колесом – над червоним поясом! Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу! Цей звичай має назву – перев’язування дороги червоним поясом.

Цього дня жінки, дівчата й діти йшли закликати весну. Вони брали полотно, виходили в поле, вклонялися на всі боки і, повернувшись до сходу сонця, промовляли: Ось тобі, весна-мати, нова обновка! Потім розстеляли полотно, клали пиріг і йшли з надією, що льон і коноплі добре вродять.

Господині у передостанній день березня поспішали до водойм – опустити у воду пряжу. Як полежить у День Олексія у воді, стає міцною.

Також жінки збирали талу воду, відстоювали її  і використовували для домашніх потреб.

А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

Особливо шанувалася в цей день береза: збирали її бруньки, бо вважалося, що вони володіють особливою цілющою силою. За вечерею було заведено пригощатися напоєм із соку берези та меду.

Теплий Олексій – прикмети

  • Тепла сонячна погода віщує урожайний рік. Якщо холодно – весна буде затяжною.
  • Великі струмки передвіщають мокре літо.
  • А ще активне танення снігів із великою кількістю води вказувало на хороший сінокіс.
  • Якщо до цього дня не з’являлися шпаки, то стояла погана погода.
  • Гуси, що високо летять, віщували снігопади.
  • Якщо на теплого Олекси бджоли зроблять перший обліт, буде добрий медозбір.
  • Яка погода на Олекси – така і на Великдень буде.
  • Якщо ж у цей день дівчина зустріне лелеку – має впасти або присісти додолу. Тоді, за повір’ями, перед нею швидко стане суджений.
  • Дівчата також вірили, якщо на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, не забаряться старости.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-30 01:23:13