Україна і світ

Таке відчуття, що українська влада віддає нас, як баранів, на якесь ритуальне заклання

Таке відчуття, що українська влада віддає нас, як баранів, на якесь ритуальне заклання

Джерело: 112.ua

Зруйнована економіка України може опинитися під уламками торгово-валютної війни США – КНР. Все це дуже реально в контексті торгової і валютної воєн між наддержавами Америкою і Китаєм, що розгорілися з новою силою. Толерантність і дипломатична стриманість у стосунках двох гігантів відкинуті далеко назад, більш того – 5 серпня у Вашингтоні, затримайте дихання, Мінфін США визнав КНР країною, що маніпулює валютою.

Хтось щось зараз розуміє, що в нашому світі фінансів відбувається? Адже ці погані хлопці-маніпулятори представляють китайську банківську систему, яка з 2017 року стала першою і найбільшою на планеті. Загальна вартість активів китайських банків наприкінці 2016 року перевищила 33 трлн дол. США, обігнавши банки країн Євросоюзу, активи яких тоді оцінювалися в 31 трлн дол. США. Примітний і той факт, що 3 найбільших банки у світі знаходяться саме в Китаї. Правда, і американців у ці дні можна зрозуміти, емоції і нерви у них на межі, так як знову почалося кровопускання: 5 серпня в США і в країнах Євросоюзу фондові індекси впали до мінус 3% і навіть трохи більше!

Дійсно, зараз в Америці і в Європі фондові ринки дуже нервово реагують на торгові і валютні війни США – КНР, КНР – ЄС, США – ЄС і особливо на відповідні китайські дії, що ведуть до різкої девальвації юаня (його курс 5 серпня опустився до мінімального значення за останні 10 років). Вже всім зрозуміло: світ не спокійний, ринки трясе. Наприклад, 5 серпня обвал американського фондового індексу S&P500 досяг мінус 3%, індекс Dow Jones впав на 2,9%, Nasdaq – на 3,5%! У Європі до вечора того ж дня основні фондові індекси втрачали в межах 2,5% і більше. “Ведмедів” також підтримувала динаміка ринку енергоносіїв, де найближчий ф’ючерс на нафту марки Brent втрачав більше 1%, йдучи в район 60,5 дол. США за барель. Цікаво, у кого сталеві нерви в Україні?

Думаю, в цих надзвичайно тривожних умовах пора закінчувати торгувати українськими держоблігаціями (ОВДП), а то скоро, вибачте за відвертість, здачі не буде чим давати. Ну, справді відчайдушні пани в нашому Мінфіні займають гроші всюди і на будь-яких умовах. Ймовірно, і премії собі рекордні виписують, так як вже мало не особистим подвигом вважають, мовляв, накопичених, а точніше знову зайнятих, коштів достатньо для обслуговування і виплат держборгу в найближчі місяці. Судіть самі, запозичення по загальному фонду держбюджету в січні-липні цього року склали 311,5 млрд грн, а платежі з погашення держборгу в цей же період – 248,9 млрд гривень. Ну і, звичайно ж, це ще не все, до кінця 2019 року на погашення та обслуговування внутрішнього і зовнішнього держборгу треба ще 169 млрд гривень. А далі – закон Мерфі: “Все, що може піти не так, піде не так”.

Тим не менш, золото з початку цього тижня летить вгору: Польща робить найбільшу квартальну закупівлю цього дорогоцінного металу, а наш Нацбанк, як і раніше, скуповує валюту, мабуть, щоб розрахуватися за боргами. У нас ніби в НБУ ніхто не помічає, що ціна на золото знаходиться на річних максимумах. До речі, найбільше золота, а саме 100 тонн протягом II кварталу цього 2019 року, купила Польща (це взагалі найбільша квартальна закупівля з боку одного ,центробанку). Не можна не відзначити і той факт, що порівняно з I півріччям 2018 року попит на золото в усьому світі збільшився на 8% – до 2,182 тис. тонн, включаючи 1,123 тис. тонн в II кварталі. Ну, а нашому Нацбанку, мабуть, ніколи стежити за трендами на світових ринках, тому в період з 29 липня по 2 серпня фахівці з НБУ купили на міжбанківському валютному ринку 510,2 млн дол. США і продали 16,8 млн доларів. Ось така невтішна статистика.

Але куди гіршы інші показники. Вони справді не для людей зі слабкими нервами, судіть самі: план надходжень до держбюджету-2019 від приватизації виконано на початок серпня на 2,1%?! Одразу ж хочеться запитати у чиновників Мінфіну та Фонду держмайна, яке це на хрін бюджетне планування? Або зовсім розучилися керувати процесом роздержавлення майна? Хоча в іншій справі дуже процвітають: просто тупо вбивають залишки національних промислових підприємств. Як відомо, 2 серпня, нарешті, найкрутіший судовий батл закінчився тим, що “Ощадбанк” відсудив у ПАТ “АвтоКрАЗ” Костянтина Жеваго акції 5-ти промислових підприємств за борги в 899,4 млн грн, а саме акції ПАТ “Полтавський автоагрегатний завод”, ПАТ “Токмацький ковальсько-штампувальний завод”, ПАТ “Херсонський завод карданних валів”, ПАТ “Сімферопольський завод автокерма” і ПАТ “Кам’янець-Подільськавтоагрегат”.

І що далі з цим добром будуть робити банкіри? Продати ці активи в рамках процедури виконавчого провадження? На жаль, безмозких покупців немає. Значить, будуть банкрутувати, і різати на металобрухт, а голодних і озлоблених трудяг викинуть на вулицю. Так, чого нам від вас далі чекати? Але і на цьому сюрпризи не закінчуються. Важко повірити, проте, цим бездарним відомствам досі не вдалося продати жодного держпідприємства великої приватизації. Щоб врятувати становище, що вони роблять? Правильно, надходження в бюджет-2019, які повинна забезпечити велика приватизація, замінюють державними запозиченнями, і з початку 2019 року Мінфін, про що вище писав, вже зайняв 311,5 млрд гривень.

Таке відчуття, що Мінфін і Мінекономрозвитку і торгівлі віддають нас, як баранів, на якесь ритуальне заклання. Складається остаточне враження, що зі старим корумпованим чиновницьким апаратом Мінфіну і МЕРТ вже ніяк не вийде Україні вибратися з цієї боргової трясовини. Ну, хіба вони не знають, що, наприклад, з 2 серпня прибутковість всіх держоблігацій Німеччини опустилася нижче нуля, до мінус 0,002%, через побоювання подальшої ескалації торгового конфлікту між США і Китаєм?! А наш Мінфін 6 серпня знову розмістив держоблігації з великою прибутковістю до 17% річних (до речі, на 1 серпня у власності нерезидентів вже знаходиться ОВДП на 86,411 млрд гривень). І це при відсутності інвестицій і нових складів Верховної Ради і Кабінету міністрів. 

І тепер головне питання, а взагалі ті майбутні українські законодавці, які пройшли лікнеп у Трускавці, розуміють, що означає в світі великих грошей маніпулювати валютою? Україна країна не маленька, струсити її фінансовий ринок, як збиту ковдру, можна на раз-два. Також рішуче незрозуміло, що будуть робити ці юні дарування в Раді в умовах наближення нової фінансової кризи? Можливо, як і за попередньої влади, будемо тупо проїдати кредити МВФ, гранти, кошти від розміщення ОВДП, а також отримані від приватизації і від інвестицій, або? Але чи вистачить на інше компетентності та політичної волі? З нетерпінням чекаю початку роботи Верховної Ради.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Асоціації учасників ринків капіталу

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua