Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Свято, що поєднує нас: історія Дня Соборності України та традиції


22 січня у нашій країні щорічно відзначають День Соборності України. У 2025 році свято припадає на середу.

Цієї дати в 1919 році був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Тому День Соборності – одне із найзнаковіших свят українського державотворення. На офіційному рівні його почали відзначати лише з 1999 року.

У 2011 році свято скасували, а натомість встановили День Соборності і Свободи України. Але у 2014 році повернули.

Попри статус державного свята, згідно з законодавством, День Соборності України не є вихідним днем, тому на нього немає додаткового вікенду. Але навіть якби він був, то під час воєнного стану всі додаткові вихідні скасовано.

Історія Дня Соборності

22 січня 1918 року було підписано IV універсал Центральної ради, за яким Українська Народна Республіка стала суверенною і незалежною державою. Західноукраїнська Народна Республіка була проголошена у листопаді того ж року.

Об’єднання цих двох республік відбулося саме 22 січня 1919 року.

В Акті злуки проголошувалось, що ЗУНР має непохитний намір злитись у найкоротший термін в одну державу з УНР. А Українська Народна Республіка проголосила, що вона дає згоду на приєднання території та населення ЗУНР до своєї.

День Соборності вперше відсвяткували 22 січня 1939 року в Хусті. Тоді це місто було столицею Карпатської України – чехословацької автономії. Цього дня відбулася маніфестація населення під синьо-жовтими прапорами. Відтоді пішли традиції святкування Дня Соборності.

Традиції до Дня Соборності

Головна традиція Дня Соборності – живий ланцюг, який створюють люди. Вперше таку акцію провели в 1990 році.

Тоді українці, взявшись за руки, утворили суцільний ланцюг від Києва до Львова. Це стало символом єднання українського народу та прагнення до свободи.

Починаючи з 2000 року, щороку в День Соборності України кияни створюють живий ланцюг вздовж мосту Патона, символічно з’єднуючи два береги Дніпра. Подібні акції також організовуються в різних містах України.

День Соборності – це свято, яке єднає кожного українця, єднає наші міста та думки. Тому у 2025 році цей день є важливим для нашого народу, свободи та єдності. Адже сьогодні ідея соборності залишається базовою національною цінністю українців.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Лише разом, у єдності ми зможемо подолати ворога, який посягнув на нашу землю та свободу.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-22 08:25:00