Автозапчастини магазин AvtoBot м.Ніжин Автозапчастини магазин AvtoBot м.Ніжин
Новини Чернігова

Свято Петра і Павла: історія, традиції та прикмети цього дня

Свято Петра і Павла: історія, традиції та прикмети цього дня

12 липня християни східного обряду відзначають одне з найбільших християнських свят – день Святих Первоверховних Апостолів Петра і Павла. Цього дня закінчується Петрівка – піст, що тривав упродовж кількох тижнів.

Також Свято Петра і Павла знаменує початок жнив і курс на осінь.
 

Історія свята

Апостол Петро при народженні отримав ім'я Симон, був сином рибалки Іони з Віфсаїди Галілейської і братом апостола Андрія Первозванного, який і привів його до Христа. Святий Петро був одружений і мав будинок в Капернаумі. Він завжди висловлював свою відданість та рішучість Господові, за що був удостоєний особливим наближенням до Господа, апостола Якова та Івана Богослова. 

Апостол Павло не був учнем Христа під час його земного життя. Павло, який при народженні отримав ім'я Савл, був гонителем християн. Народився він в Малій Азії, отримав освіту в Єрусалимі та готувався до посади рабина. Після завершення навчання отримав владу офіційно переслідувати християн в Дамаску.

Під час подорожі на майбутнього апостола Павла пролилося світло, від якого він сліпим впав на землю. Він почув голос Ісуса: «Савле, чому ти мене переслідуєш?» та наказав йому йти в Дамаск. Осліплого Савла привели в Дамаск, навчили вірі та на третій день хрестили. У момент занурення у воду він прозрів. Після цього він став ревним проповідником Христа.

До Господа двоє проповідників відійшли в один день: Петра розіп’яли верх ногами, а Павлові відтяли голову. Таку кару вони понесли за те, що ревно служили Всевишньому. Тому, мабуть, люди з особливою повагою вшановують Христових учнів. Не лише моляться до них, просячи заступництва.

Свято Петра і Павла: історія, традиції та прикмети цього дня

У багатьох селах досі до цього свята білять хати, оздоблюють рушниками стіни, прибирають на подвір’ях, а на саме 12 липня чатують сонце, видивляються у снах коханого та заплітають коси берізкам.

Традиції свята

В Україні з днем Петра і Павла пов'язувалося багато повір'їв та звичаїв. На Петра вперше після посту дозволялося готувати молочні страви. Господині варили вареники із сиром, пекли мандрики — сирні бабки.

Святий Петро вважався покровителем пастухів.

До цього дня готувалися колись в Україні як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, прибирали на подвір'ї. Вранці цього дня всі йшли до церкви. Дівчата прикрашали свої голови вінками із польових квітів, а особливо червоними маками. Повернувшись із церкви, люди розговлялися мандриками. У цей день господарі неодмінно виносили громадським пастухам гостинця: мандрик та грудку масла.

Після Петра розпочиналися жнива.

На другий день після Петра відзначали колись теж свято, але наполовину менше, і називалося воно «На-пів-Петра» або «Петрового батька». На Слобожанщині у цей день різали трьох півників і варили борщ у трьох горнятах – «три борщі, бо св. Петро три рази відрікався від Христа».

Прикмети на Петра і Павла

 – Якщо зозуля куватиме після 12 липня, то напророкує пізню зиму.

 – Якщо замовкає ще за тиждень до Петра і Павла, то снігу й морозів слід чекати вже восени.

 – Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий.

 – Дощ на Петра і Павла – вродить жито.

 – Петрівки холодні – рік голодний.

 – Якщо на Петрів день – спека, то на Різдво – мороз.

 – По Петрі та й по теплі.

 – На Петра – вода тепла.

 – Петрівка минає – половини літа немає.

За матеріалами Главком та 24tv.ua

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
12.07.2020