Україна і світ

Світлий тиждень, День Матері та свято Героїв: На які дати варто звернути увагу в травні

Джерело : www.112.ua

112.ua

До кінця квітня залишилося всього нічого, а це значить, що саме час скласти докладну мапу вихідних, свят та й просто пам’ятних дат на останній місяць весни – травень.

Скільки будемо відпочивати

Ні для кого не секрет, що травень – один із найсвятковіших місяців, але цього року українці не матимуть можливості відпочити на тривалих вікендах.

Справа в тому, що цього разу державні свята, у день яких відводиться додатковий вихідний, випадають на середину тижня: День праці – на середу 1 травня, а День перемоги над нацизмом – на четвер 9 травня.

З відкритих джерел

Загальні характеристики місяці такі:

 • кількість днів – 31;
 • робочі дні – 22;
 • вихідні – 9.

Крім того, варто додати, що в травні очікується два передсвяткових робочих дня, тобто укорочених на 1 годину. Це середа 8 травня та субота 11 травня, яка є робочою через перенесення вихідного з нагоди Великодня.

Найважливіші свята

Як уже згадувалося вище, в майбутньому місяці Україна буде відзначати щонайменше дві важливі дати:

1 травня – День праці (раніше День солідарності трудящих)

З відкритих джерел

Свято, яке запроваджене в 143 країнах на знак пам’яті про робочі протести, які пройшли в Чикаго 1 травня 1886 року.

В той день сотні тисяч робочих найбільших промислових центрів США вимагали впровадження 8-годинного робочого дня і підвищення заробітної плати.

Протести тривали і в наступні дні. Так, 4 травня на площі Геймаркет невідомі кинули бомбу в ряди поліцейських, сім правоохоронців загинули, ще до 50 постраждали.

В Україні День солідарності трудящих вперше відзначили у Львові в 1890 року. Він став державним святом і неробочим днем в Українській Народній Республіці і зберігся в часи незалежної України.

У 2017 році Верховна Рада внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, згідно з якими “День міжнародної солідарності трудящих” був перейменований в “День праці”.

9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

112.ua

Державне свято і вихідний день в Україні, який офіційно відзначають 9 травня, починаючи з 2016-го року. Прийшло на зміну радянському святу “День Перемоги”, яке відзначали в СРСР, а потім і незалежній Україні до 2015 року включно.

До недавнього часу в цей день влаштовували мітинги і військові паради з салютами та культом радянських воєначальників, головною ідеєю яких було показати військову міць. Тепер же публічне використання комуністичної та нацистської символіки в Україні заборонено, а паради і салюти змінилися скорботою за загиблими і згадкою історії не бойових дій, а конкретних людей.

До речі, паралельно з цим в країні був встановлений День пам’яті і примирення, який відзначається в річницю капітуляції нацистської Німеччини. Тобто напередодні Дня перемоги над нацизмом – 8 травня.

Згідно з указом президента, метою цього пам’ятного дня є “гідне вшанування подвигу українського народу, його видатного внеску у перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та вираження поваги всім борцям проти нацизму”.

Але є в травні і інші, не менш цікаві й важливі свята:

12 травня – День матері

З відкритих джерел

Свято відзначається щорічно у другу неділю травня і не є державним, але з кожним роком все більше українців планують цей день заздалегідь, намагаючись привітати найріднішу людину по-особливому, не так, як в інші дні року.

Історія його встановлення дуже цікава й заплутана (з нею ви можете ознайомитися тут), але сенс простий – шанування жінки-матері, яка в нашій країні вважається берегинею роду, її великої самопожертви та любові.

18 травня – День Європи

Бахмут

Свято встановлене з урахуванням стратегічного курсу України на європейську інтеграцію указом президента від 19 квітня 2003 року і відзначається щорічно в третю суботу травня.

У цей день українці, зокрема, святкують єдність з іншими європейськими країнами урочистою церемонією відкриття Дня Європи у Києві та низці інших українських міст.

У Європі ж свій День відзначають 9 травня.

23 травня – День Героїв

З відкритих джерел

Щорічне свято, встановлене на честь українських вояків – борців за волю України, передовсім, лицарів Київської Русі, козаків Гетьманських часів, повстанців, українських січових стрільців, вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

День Героїв – це своєрідний день пам’яті усіх українців, які присвятили своє життя боротьбі за свободу і незалежність рідної держави, це свято величі духу українських вояків – борців за волю України і символ незборимості української нації.

У сучасному вигляді відзначається 23 травня, але святкові та вшанувальні заходи проходять весь тиждень, на який припадає свято.

Що ще будемо відзначати

Крім цього, на травень припадає більше десятка професійних і трохи менш популярних міжнародних та всесвітніх свят. Зокрема:

 • 3 травня – Всесвітній день свободи друку (преси);
 • 7 травня – День радіо;
 • 8 травня – Міжнародний день Червоного Хреста;
 • 12 травня – Всесвітній день медичних сестер;
 • 15 травня – Міжнародний день сімей;
 • 17 травня – Всесвітній день електрозв’язку та інформаційного суспільства;
 • 18 травня – Міжнародний день музеїв і День науки;
 • 19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій, Всеукраїнський день працівників культури;
 • 20 травня – День банківських працівників і Всесвітній день метролога;
 • 24 травня – День слов’янської писемності і культури;
 • 25 травня – День філолога;
 • 26 травня – День Києва, День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження, а також День хіміка;
 • 28 травня – День прикордонника;
 • 29 травня – Міжнародний день миротворців ООН;
 • 31 травня – Всесвітній день без тютюну.

Чим багатий церковний календар

У православному ж календарі останній місяць весни не настільки примітний: досить буде відзначити для себе період з 1-го по 5-е травня. Це дні Світлої седмиці, більш відомої як Великодній або Світлий тиждень.

З відкритих джерел

Вона починається після Пасхальної неділі 28 квітня і триває шість наступних днів до Фоміної неділі (друга неділя після Христового Воскресіння або Антипасха).

У цей період в церквах проводяться служби, подібні до богослужіння Великодня, люди святкують і вітають один одного з Христовим Воскресінням.

Посту не дотримуються ні в середу, ні в п’ятницю.

Крім цього, важливо відзначити також 7-е і 9-е травня – це дні особливого поминання покійних.

Замість бонусу

Фото з відкритих джерел

У ніч на 6 травня жителі Землі зможуть спостерігати в небі дивовижної краси астрономічне явище – пік високоактивного метеорного потоку Ета-Аквариди. Але його особливість не тільки в частоті “падаючих зірок”. Це ще одна можливість побачити частинку легендарної комети Галлея, яка сама постане перед поглядом людства тільки в 2061 році.

Спостерігати його краще ближче до ранку (приблизно з 3:00 до 6:00 за Києвом) на південному сході невисоко над горизонтом. Радіант метеорного потоку знаходиться в сузір’ї Водолія.

Прогнозується, що цього року інтенсивність зорепаду буде складати до 50 метеорів на годину.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело : www.112.ua
2019-04-30 10:25:35

Close