Україна і світ

США спізнилися із санкціями проти “Північного потоку – 2”?

США спізнилися із санкціями проти "Північного потоку - 2"?

Джерело: 112.ua

Оригінал на сайті Bloomberg

Схоже, Сенат занадто пізно став намагатися перешкоджати будівництву спірного газопроводу, що пролягає з Росії до Німеччини.

Сенат ще не проголосував щодо законопроекту про запровадження санкцій проти будівництва підводної частини 1200-кілометрового “Північного потоку — 2”, яка має пролягати дном Балтійського моря, але той уже майже готовий і за планом має бути приведений у дію цьогоріч.

За словами Джонатана Стерна, старшого наукового співробітника Оксфордського інституту енергетичних досліджень, невпевнені спроби США перешкодити проекту “Північний потік — 2” нагадують те, як в епоху Рейгана вони намагалися обмежити експорт до Європи радянського газу.

“Тоді всі ці заходи не мали жодного ефекту, і я думаю, те саме ми можемо очікувати й сьогодні, — сказав він. —Ймовірно, уже занадто пізно щось робити, адже значну частину трубопроводу вже прокладено. Хіба що США запровадять ретроактивні санкції, але це, я думаю, викличе справжню бурю по цей бік Атлантики”.

Проект “Північний потік — 2” розколов Європейський Союз, і багато країн, наприклад Польща, дуже стурбовані тим, що російська компанія “Газпром”, яка і без того вже є головним постачальником газу до Європи, завдяки новому трубопроводу ще значніше збільшить свій вплив.

Крім того, він призвів до напруження в торговельних відносинах зі США: президент Дональд Трамп застерігає, що проект посилить залежність Європи від Росії, а міністр енергетики Рік Перрі активно рекламує “газ свободи” з Північної Америки.

Навряд чи сенаторам вдасться цьогоріч запобігти роботі над  проектом, але “ймовірні деякі неточності”, — сказав Вейн Брайан, експерт фінансового ринку та аналітик лондонської компанії Alfa Energy Ltd. Ціни на газ у Нідерландах у 2020 році прогнозуються на 55% вище, ніж наступного місяця цьогоріч, що свідчить про підвищений ризик, пов’язаний з його поставками.

Німеччина й інші прихильники “Північного потоку — 2” кажуть, що новий газопровід є необхідним, щоб замінити газом вугілля та атомні електростанції в усій Європі та сприяти нестійкому розвитку відновлюваних джерел енергії, а також досягненню кліматичних цілей.

Законопроект, що передбачає санкції проти проекту, просувають республіканець від Техасу Тед Круз і демократ від Нью-Гемпшира Джин Шейхін. Він буде спрямований на судна, які займаються прокладанням газопроводу, і керівників компаній, пов’язаних із цими суднами. Шейхін сказала, що це стосуватиметься тільки швейцарської Allseas Group SA та італійської Saipem SpA.

“Saipem SpA не вважає, що цей законопроект у тому вигляді, в якому він нині є, можна застосувати до вже наявних зобов’язань компанії щодо “Північного потоку — 2″, — сказав Вінченцо Ромео Трамонтано, офіційний представник міланської компанії. — Saipem SpA розуміє, що за цим законопроектом санкції у майбутньому буде запроваджено проти певних суден, які допомагають у будівництві трубопроводу”.

Allseas Group SA, яка прокладає подвійні труби, відмовилася “міркувати про потенційні наслідки санкцій”, як вона заявила в електронному листі.

Проти першого, майже ідентичного другому, трубопроводу “Північний потік” у 2011 році США майже не заперечували. Але їхня позиція змінилася через події, які послідували потім одна за одною.

По-перше, стався конфлікт між Росією та Україною, яка раніше була ключовою країною транзиту газпромівського газу і сьогодні може втратити мільярди доларів, якщо такі поставки будуть здійснюватися через “Північний потік — 2”.

Конфлікт сягнув своєї кульмінації у 2014 році, коли було анексовано Крим і на Росію наклали санкції США та Європейський Союз. По-друге, США у 2016 році почали експортувати сланцевий газ, так активно нарощуючи обсяги, що тепер вони є третім за величиною експортером рідкого газу в світі.

За словами експерта з біржового товару Лорана Сегалена, який нині є співвласником лондонської компанії Megawatt-X і консультантом з фінансування проектів, видобутку сонячної енергії та енергії вітру, США можуть бути стурбовані майбутнім глобальним попитом на газ.

“В Азії американському СПГ заважає газ із Катару та Австралії. А Німеччина — ласий шматок, який американські виробники СПГ хочуть відібрати в росіян, — сказав він. — Якщо “Північний потік — 2″ буде втілено в реальність, американські експортери СПГ найближчими роками можуть попрощатися з потенційними поставками газу до Німеччини”.

Метью Карр

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи


Джерело: www.112.ua