Україна і світ

Справа Фірташа розвалюється: ключовий доказ виявилася підробкою, – Еureporter

Справа Фірташа розвалюється: ключовий доказ виявилася підробкою, – Еureporter

Тимчасовий уряд Австрії схвалив екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа в Сполучені Штати – так само, як суддя з Відня ухвалив рішення зупинити екстрадицію Фірташа, повідомляє Еureporter.

Джерело: 112.ua

Фірташ, обвинувачений чиказьким судом у причетності до злочинної змови з метою дачі хабарів в Індії для видобутку титану, застряг в Австрії в боротьбі з екстрадицією, оскільки вперше був заарештований за ордером США в березні 2014 року.

Схоже, що він, швидше за все, ще якийсь час залишиться в Австрії: остання затримка з його екстрадицією настане після того, як команда захисту Фірташа на чолі з колишнім міністром юстиції Австрії Дітером Бемдорфером представила “надзвичайно великий матеріал”, який, як вважає Бемдорфер, доведе, що США має політичну мотивацію у пошуках Фірташа.

Давні чутки про мотивації Вашингтона

Справді, підозри в тому, що у США є приховані мотиви для звинувачення Фірташа, з самого початку затуманили п’ятирічне справу. Почнемо з того, що один тільки профіль Фірташа, природно, зробить його цікавим для американських правоохоронних органів та політиків. Фірташ має широкі зв’язки серед української та російської еліти.

Ще в 2015 році початковий австрійський суддя, який займався цією справою, підозрював, що саме ці зв’язки і місце Фірташа у внутрішній частині української політики, а не яку-небудь участь у хабарництві, яке викликало інтерес Вашингтона. На вкрай рідкісний етапі між західними союзниками, який згодом був скасований вищестоящими судами, суддя Крістоф Бауер з окружного суду у Відні виніс рішення проти екстрадиції Фірташа в Сполучені Штати.

Обґрунтування Бауером свого рішення являє собою разючий докір Міністерства юстиції та державних відомств США. Суддя пояснив, що він не просто сумнівається в достовірності двох свідків, зазначених американськими прокурорами у своїх документах, в яких він сумнівається, але і в тому, “чи існували ці свідки”.

Заарештуйте коли зручно

Більш того, Бауер поцікавився, чому прокурори США сидять на обвинувальному акті Фірташа близько року. Австрійський суддя підозрював, що затримка якось пов’язана з близькими відносинами українця з тодішнім президентом Януковичем. Вказуючи на документи, що свідчать про те, що Вашингтон спочатку просив Відня заарештувати Фірташа восени 2013 року, Бауер зазначив, що паралельно Янукович коливається при підписанні угоди про асоціацію з Європейським союзом.

За словами Бауера, ознаки того, що Януковича змусили повернутися на Захід, призвели до того, що арешт був припинений. Власті Відня отримали термінове і загадкове повідомлення за кілька днів до запланованого арешту, в якому говорилося: “В рамках більш широкої стратегії влада США вирішили, що нам треба втратити цю можливість”

Цінне джерело?

Янукович, звичайно ж, зрештою, не підписав угоду і врешті-решт був змушений покинути країну після декількох місяців протестів. Через чотири дні після повалення Януковича влада США відродили своє прохання про арешт Фірташа: українець було нарешті взято під варту, як раз в той момент, коли в Україні розгорався відкритий конфлікт між прозахідними і проросійськими угрупованнями.

Проте завжди ходили чутки, що Фірташ був чимось більшим, ніж просто розмінною монетою у сварці з Москвою з приводу лояльності Януковича. Ще в 2014 році один американський інсайдер запропонував Бі-бі-сі, що прокурори США хотіли, щоб Фірташ розповів секретну інформацію, яку він мав у відношенні російської та української еліти. “Він багато чого знає про еліти в Росії і Україні, – пояснив анонімне джерело, – було б здорово, якщо б цей чоловік говорив”.

Ці чутки тепер, схоже, принесли свої плоди, оскільки з’явилися повідомлення про те, що спеціальний радник Роберта Мюллера, заступник Ендрю Вайсманна, звернувся до адвокатів Фірташа в червні 2017 року з новою угодою: пролити світло на “Росгейт” і пред’явити кримінальне обвинувачення Фірташу в США. Фірташ відмовився від угоди – за словами його адвокатів, тому що у нього не було інформації щодо тем, які цікавили Вейсмана.

Хмари збираються над “експонатом А”

Одкровення про те, що прокурори США уклали таку угоду, схоже, підтверджує давню теорію про те, що у Вашингтона були політичні причини для того, щоб Фірташ захотів опинитися на американській землі. Як зазначив Бауер, коли спочатку заборонив екстрадицію, у Австрії були б підстави відхилити політично мотивований запит на екстрадицію “навіть в разі вчинення злочину”.

За останні кілька тижнів виникли тривожні питання і по справі, що американські прокурори зібрали, щоб довести, що Фірташ дійсно скоїв злочин. Ще в 2014 році, коли справу проти Фірташа хиталося в суді Бауера, міністерство юстиції Австрії отримало свіжу доказ під назвою “Експонат А.”. Експонат А складався з одного слайдів PowerPoint 2006 року, в якому згадувалося “використання хабарів”. “У поєднанні з “Двочастинній Індійської стратегією”.

Прокурори висунули слайд. Проте останнім часом стало ясно, що цей слайд був написаний не Фірташем або який-небудь з його компаній, а американською консалтинговою фірмою McKinsey.

Справа в підвішеному стані

Американська юридична команда Фірташа, як і очікувалося, поспішила вказати на розгром виставки А в якості доказу не зовсім чистих намірів з боку Вашингтона. “Подання неправдивого і вводить в оману документа іноземної суверену і його судам для вирішення про видачу не тільки неетично, – пише група журналісту-розслідувачу Джону Соломона, – але і нехтує довірою, необхідних для цього процесу, коли судові системи покладаються тільки на документи, щоб прийняти це рішення”.

У зв’язку з тим, що валиться ключовий доказ і два свідки, які нещодавно відмовилися від своїх свідчень, води навколо справи Фірташа стали бруднішими, ніж коли-небудь. Враховуючи новий фурор, не дивно, що Відень хоче більше часу, щоб переконатися, що правова система Австрії не сліпо виконує накази Вашингтона.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи


Джерело: www.112.ua