Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Сьогодні – Український День навколишнього середовища (День довкілля)

Сьогодні – Український День навколишнього середовища (День довкілля)

Що кожен може зробити для збереження довкілля: прості й посильні поради фахівця у сфері екології Лисенка Геннадія Миколайовича, кандидата біологічних наук, доцента кафедри біології НДУ імені Миколи Гоголя.
Екологічна ситуація із забрудненням у Ніжині
Найбільше джерело забруднення у місті – викиди чадного газу з автомобілів, яких у нас їздить сила-силенна. У теплу пору року додається бактеріологічне забруднення води в Острі: вона стає небезпечною за рахунок бурхливого розмноження синьо-зелених водоростей. Але зазначу, що ця проблема з річковою водою притаманна більшості річок в Україні. Крім того, стан води у більшості колодязів Ніжина не відповідає гранично допустимим концентраціям за деякими речовинами: там є і нітрати, і нітрити, і багато чого іншого… Натомість водопровідна вода в місцях забору має високу якість, яка, на жаль, втрачається при транспортуванні до споживачів по застарілому водогону.
А ще період потепління характеризується підвищеним рівнем пилу, до нього додається алерген – пилок різних рослин, тож забруднення атмосфери зростає. Осіннє спалювання сміття і решток городини – це додатковий дим у повітрі.
Елементарні правила екологічної безпеки, доступні кожному
Хочу зазначити, що екологічна культура йде з родини і правильний приклад батьків стає нормою для дітей. Вони всім відомі, але хочу ще раз нагадати про них: сортування сміття, ощадливе використання води (наприклад, вимикання води у крані у той час, коли ви чистите зуби), заміна лампочок на енергозберігальні, друк на обох сторонах офісного паперу, дбайливе ставлення до зелених насаджень, використання екосумок, прибирання сміття після відпочинку на природі, озеленення прибудинкової території, обмеження використання пластикових пляшок і посуду тощо.
«Екологічна культура людей» – як її розуміти?
Стосунки людей і суспільства із довкіллям мають базуватися на принципі: «Не зашкодь!», а носієм такої екологічної культури має стати кожна людина. Для цього має змінитися стратегія поведінки людства, відома як інвайронменталізм та проголошена Альбертом Гором ще у 1992 році. Згідно з цією стратегією взаємозв’язки соціуму та біосфери повинні базуватися на екологічній рівновазі між необхідністю використання природних ресурсів, з одного боку, та належним станом довкілля – з іншого. Адже саме у біосфері відбувалась еволюція людини як біологічного виду. Глобальне потепління, транскордонне забруднення повітря, води і ґрунту, виснаження природних ресурсів – ці та безліч інших проблем можна вирішити лише разом. Ми повинні усвідомити важливу думку: на Землі усе має базуватися на певному балансі, і якщо людство використовує будь-які необхідні ресурси, тож треба шукати й альтернативні шляхи їх наповнення, ощадливо ставитися до наявних, берегти те, що маємо.
Спалювання сухої трави
У цьому питанні наша екологічна культура, на жаль, має дуже низький рівень. Спалювання сміття – це погано з точки зору забруднення довкілля. Але є й інші жахливі наслідки цього… Я працюю в Ічнянському національному парку. І не так давно дві бабці із села, розташованого поблизу заповідної зони, вирішили спалити кропиву поблизу хати. У підсумку згоріла велика територія цієї унікальної зони, на відновлення якої потрібні роки. Добре, що хоч жінки залишилися живі. Не забувайте, що спалювання сухої трави спричиняє втрату родючості ґрунтового покриву, а у вогні гинуть майже всі комахи, птахи і кладки їх яєць, новонароджені звірята. Тож завжди треба оцінювати наслідки своїх дій. Потрібно пам’ятати про небезпеку розповсюдження пожежі від, здавалося б, невеличкого вогнища поблизу хати і її жахливі наслідки для себе і довкілля.
Пластик у довкіллі
Він майже не розкладається – цей процес триває від 400 років і більше залежно від хімічного складу і клімату. Більше того, його структурні елементи потрапляють до складу живої матерії. На сьогодні, наприклад, у Світовому океані вже є величезні території, заповнені пластиковими відходами, і це вже знищує цілі екосистеми. Мікропластикові частинки виявляються у тканинах риб і молюсків, і на сьогодні морепродукти стають небезпечними для здоров’я. А якщо ви спалюєте пластикові пляшки і поліетилен, то їх горіння постачає в атмосферу леткі органічні сполуки, вкрай небезпечні для довкілля і людей.
Традиційне й органічне землеробство: що варто знати?
Традиційне землеробство передбачає використання синтетичних хімічних добрив, пестицидів, гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів, акарицидів тощо. В Україні на ринку цих продуктів представлені серйозні виробники, які дотримуються норм екологічного законодавства і пройшли сертифікацію своїх товарів. На сьогодні існує чітке їх розмежування: фунгіциди знищують гриби, акарициди – кліщів, інсектициди – комах, гербіциди – бур’яни тощо. Також спостерігається тенденція при їх виготовленні підбирати такі компоненти, які не уражують бджіл, які є основними запилювачами величезної кількості квіткових рослин, а не лише продукують мед. Головне у процесі застосування отрутохімікатів – дотримуватися інструкції і не перевищувати концентрацію розчинів. І якщо норма 5 мл на 10 л води – стільки і додавайте, адже її перевищення не покращить результат, а лише збільшить кількість шкідливих речовин в обробленому дереві чи кущі, а у подальшому – і у плодах, які ви споживаєте.
Але для довкілля і нашого здоров’я, звісно, найкращим є органічне землеробство – без застосування хімічних добрив, стимуляторів росту, пестицидів, гербіцидів тощо. Та небагато хто з нас дотримується саме такого ведення господарства. Хоча це безпечно і зручно для споживання продукції, адже обробіток здійснюється нешкідливими речовинами і термін очікування набагато менший – 3-5 днів. Разом з тим боротьбу зі шкідниками та бур’янами треба проводити регулярно, а хімічні засоби діють набагато довше, і більшість вважають хімічну обробку більш надійною і перевіреною. Я – за органічне землеробство, але потрібно проводити велику роботу, щоб воно упевнено увійшло у наше життя.

Поради з утилізації відходів
Звісно, все, що можна здати на переробку – папір, скло, батарейки, – здаємо. Так ми довкілля не засмічуємо, ще й кошти отримуємо.
Бур’яни й опале листя чудово переробляються у компостній купі. Але для цього її треба правильно зробити. На низ покласти великі гілки, зверху – дрібніші, а вже потім викладати зілля, пересипаючи його шаром землі. Дощові черв’яки, які живуть у землі, набагато пришвидшують переробку цих відходів, і у підсумку ви отримаєте біогумус – одне з найкращих органічних добрив для своїх рослин.

Джерело: nizhynrada.gov.ua