Новини Чернігова

Сьогодні – Страсна або Велика п’ятниця: звичаї та заборони дня

Сьогодні - Страсна або Велика п'ятниця: звичаї та заборони дня

Остання п'ятниця перед Великоднем вважається найсуворішим днем Великого посту. У 2019 році Страсна або Велика п'ятниця випала на 26 квітня.

Велика п'ятниця вважається днем найбільших страждань Ісуса Христа і найбільш скорботним днем в році для кожного християнина.

Зокрема, Страсна п'ятниця присвячена його розп'яттю і смерті на хресті.

В цей день потрібно утримуватися від вживання їжі до здійснення церковного обряду виносу Плащаниці. Після цього можна їсти лише хліб і пити лише воду.

Історія Страсної п'ятниці

Страсна п'ятниця присвячена спогадам про страждання Ісуса Христа. Саме в цей день своєю болісною смертю на Голгофі Ісус Христос приніс жертву, відкупляючи нею всі гріхи людські.

У цей день Ісус Христос, засуджений до розп'яття, з терновим вінком на голові ніс свій хрест на Голгофу, де згодом на ньому був розп'ятий. Згідно з переказами, Ісус провисів на хресті близько шести годин.

Останніми його словами були: "Звершилося… Отче! В руки Твої віддаю дух Мій". Щоб переконатися в смерті розп'ятого, один з вояків проколов його ребро, з якого витекли кров і вода, – за одним із тлумачень, символи майбутніх таїнств Євхаристії та Хрещення.

Традиції:

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви; а це звичайно бувало близько 2-ї години пополудні.

Існував звичай у Страсну п'ятницю обносити плащаницю тричі навколо церкви. Це був гарний звичай: в огорожі біля церкви в кілька рядів стояли люди, по-святковому одягнені, і панував спокійний урочистий настрій.

Повернувшись із церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п'ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

 

У багатьох країнах світу Страсна п'ятниця — вихідний день.

У Страсну п'ятницю християнам варто відвідати богослужіння і помолитися.

Наші предки вважали, що якщо принести з богослужіння 12 запалених свічок і розставити їх в будинку, то це обов'язково принесе в дім добробут і успіх на наступний рік.

Хоча в Страсну п'ятницю не можна працювати, але дозволено випікати паски.

У народі кажуть, що випічка, приготовлена у Велику п'ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також буде володіти цілющою силою.

Також є народне повір'я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк повинен бути здоровий і сильний.

Що не можна робити:

В цей день категорично заборонено працювати у домі. Прибирання потрібно закінчити в Чистий четвер. Готувати теж небажано.

Не можна доторкатися до гострих металевих предметів в будинку: не займайтеся шиттям і вишивкою, нічого не ріжте.

Хліб можна тільки розламувати. Крім того, великим гріхом вважається робота на землі. В цей день не можна нічого садити.

Кажуть, якщо посіяти пшеницю або посадити що-небудь у цей день, урожаю не буде.

У Страсну п'ятницю необхідно утриматися від алкоголю і плотських утіх.

Для збереження здоров'я в цей день необхідно відмовитися від стрижки, фарбування волосся та інших косметичних процедур.

За матеріалами з відкритих джерел.

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
26.04.2019