Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Ситуація у Сирії: що відбувається і чи послабить це Росію у війні з Україною

Нова хвиля війни у Сирії розпочалася 27 листопада. За два дні свого наступу сирійські повстанці, захопили найбільше місто у країні Алеппо.

Нині війська повстанців наблизилися до ще одного великого міста Хама.

За даними Сирійського центру моніторингу прав людини повстанці захопили села, включно з Маар-Шахур, за кілька миль на північ від міста.

Сирійські державні ЗМІ повідомили, що в район прибуває підкріплення.

Що відбувається у Сирії сьогодні, яка мета повстанців та чи вдасться армії Асада повернути захоплені території – читайте у матеріалі на Фактах ICTV.

Війна у Сирії: хто з ким воює та до чого тут Іран, РФ і Туреччина

Громадянська війна у Сирії точиться з весни 2011 року. Все почалося зі звичайних мітингів та протестного голодування.

Люди вимагали відставки президента Башара аль-Асада та завершення майже 50-річного однопартійного правління Баасистів.

Протести тривали довго, тому для придушення акцій влада почала використовувати силовиків. Дійшло до того, що мітингарів просто розстрілювали на вулицях. В особливо неспокійних містах влада відключала людям світло та воду.

Свідки подій того часу розповідали, що солдатів, які відмовилися відкрити вогонь по демонстрантах, страчували.

Вже влітку того ж року опозиційно налаштовані військові та добровольці сформували бойові загони під назвою Вільна сирійська армія та повстали проти регулярної армії Сирії.

З того часу воєнізовані конфлікти то стихають, то знову загострюються.

В жовтні 2012 турецька армія завдала ударів по території Сирії у відповідь на мінометний обстріл міста Акчакале.

Тоді сирійський снаряд вдарив по житловому будинку, загинули пʼятеро місцевих мешканців.

У 2015 році у війну в Сирії втрутилася Росія. На допомогу уряду Башара аль-Асада Кремль направив туди військову зброю, літаки та облаштував кілька військових баз. Хоча за деякими даними РФ допомагала Асаду зброєю ще від самого початку. Ще одним з головних постачальників зброї у Сирію є Іран.

За словами аналітика з питання міжнародних відносин Ілії Куси нині у Сирії воюють декілька військових угруповуваннь.

З боку проурядових сил – Збройні сили Сирії, що підтримуються проіранськими воєнізованими угрупованнями та Росією.

– Росія підтримує ЗСС восновному літаками. В них сил на землі нема, – зазначив експерт.

З боку антиурядових сил – дві основні військові організації:

  • перша коаліція – Сирійська національна армія, яка об’єднує декілька десятків фракцій, які є підконтрольними Туреччині;
  • друга коаліція – це Хайят Тахрір аш-Шам, яка об’єднує декілька десятків фракцій ісламських екстремістських угруповань, які лише опосередковано пов’язані з Туреччиною, але не є напряму підконтрольні її.

Ситуація в Сирії сьогодні

Експерт Ілія Куса вважає, що останні події у Сирії – це спроба Туреччини розморозити конфлікт для того, щоб посилити свої переговорні позиції. У той час, коли Іран не має можливості направити достатньо підтримки в Сирію, а у США відбувається перехід від однієї адміністрації до іншої.

– Кінцева мета – поставити перед фактом всіх, що саме Туреччина є ключовим гравцем в Сирії й має достатньо серйозні можливості для ведення переговорів з найкращої позиції. На мою думку, атака абсолютно скоординована і спланована Туреччиною для того, щоб вони змусили інші сторони конфлікту передомовитися з собою на вигідних Анкарі умовах, – зазначив він.

На думку експерта, повстання відбувається швидко та інтенсивно, що силам Асада вже навряд вдасться повернути всі втрачені території.

– Я думаю, вони зможуть в найкращому випадку стабілізувати фронт десь. Поки не зрозуміло де, бо поки що складно сказати, бо він достатньо динамічний. Але десь, я думаю, вони його зупинять, – додав експерт.

Карта бойових дій Сирії

За словами Ілії Куси, якщо дивитися на карту бойових дій у Сирії, лінія фронту відкотилася до тієї, яка була у 2016-2017 роках.

– Можливо армія Асада відіб’є якісь території, можливо, втратить ще більше територій. Але повністю повернути під контроль ті території, які вони втратили за цей тиждень, на мою думку, вони не зможуть, – додав Куса.

Роль Росії у війні в Сирії 2024

Як повідомляють західні ЗМІ, з першого дня повстанської операції російський контингент, що перебував на військових базах у Сирії поспіхом покинув місця дислокації. Ці військові об’єкти вже захопили повстанці.

–  Частина того озброєння, яке Росія постачала Сирії усі роки війни, вона зараз потрапила до рук бойовиків, бо вони банально її захопили на тих об’єктах, які сирійська армія залишила. Зрозуміло, що там зброя в основному радянсько-російського виробництва, – сказав Куса.

Також, як повідомляють в Інституті вивчення війни, Росія евакуює військово-морські сили зі своєї бази в сирійському Тартусію.

Це може свідчити про те, що Путін не має наміру надсилати значне підкріплення для підтримки Башара Асада.

2 грудня, після захоплення Алеппо та прилеглих населених пунктів, російські бойові літаки завдали ударів по територіях, що контролюються повстанцями.

Як загострення у Сирії може вплинути на РФ

За словами міжнародного експерта, найбільший ризик для Росії зараз – це втрата їхніх військових баз. Зокрема  військово-морської та військово-повітряної, які розташовані на узбережжі Середземного моря.

– Але це в найгіршому сценарії, це якщо влада в Дамаску впаде і повністю буде втрачена контрольна ситуація, – підкреслив він.

Ілія Куса додав, що значення цих баз в основному стосуються російської логістики для африканських операцій, різних воєнізованих формувань Росії в Африці.

– Тобто, якщо вони втратять ці бази, скоріше за все вони не зможуть підтримувати логістику для своєї діяльності від Судану і Лівії, завершуючи країнами Західної Африки, Нігеру, Буркіна-Фасо і Малі. Сирія завжди слугувала останніми роками як перевалковий пункт, тобто як хаб логістичний, саме для перевалки різних вантажів військового призначення, – сказав експерт.

Як загострення у Сирії може вплинути на війну в Україні

На думку експерта учать Росії у війні в Сирії ніяк не вплине на події війни в Україні.

Куса додав, що Кремль не буде направляти у Сирію свій військовий контингент, або надавати додаткову зброю.

– Тобто, можливості Росії вести війну у нас, вони не зменшаться, якщо вони втратять ті бази. Бо прямого зв’язку між ними немає. Це буде репутаційний удар по Росії, якщо вони втратять ці бази, зрозуміло. Це зменшить їхні можливості впливати на ситуацію на Близькому Сході, в якомусь сенсі вони будуть вести переговори по Сирії зі слабшої позиції, аніж та, що в них була до 2022 року. В глобальному сенсі їхні позиції будуть послаблені, – зауважив експерт.

За словами Ілії Куси активні бойові дії у Сирії триватимуть щонайменше кілька тижнів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Потім, конфлікт знову може піти на спад. Далі розвиток подій спрогнозувати складно. Все залежатиме від того, чи вступить в активні бойові дії Іран. Що може погіршити політичні стосунки між Туреччиною та Іраном.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-04 21:51:00